הטור השבועי

הכל ב'סדר'! // הרב בן ציון נורדמן

ערכתי חופה לחתן שעלה מאתיופיה עם כלה שמשפחתה ממקימי קיבוץ בעמק יזרעאל, מרחק גדול, משפחות שונות, לכאורה הכל שונה. אך ברגע אחד - הוסרו כל המחיצות וכולם הרגישו את ה'סדר'... (מאמר)

הרב בן ציון נורדמן | כיכר השבת |
חופת יחד שבטי ישראל

בשבוע שעבר התפעלנו מהעובדה שרוב רובו של עם ישראל מציינים בפסח את "ליל הסדר". והנה לכאורה, אם נעצור ונתבונן נראה כי הלילה הכי לא מסודר בשנה זה הלילה הזה!

מגיעים רעבים מבית הכנסת, וקודם כל שותים שתי כוסות יין על קיבה ריקה, אומרים את ההגדה. ומתחילים דווקא עם ארבעת הקושיות "מה נשתנה", וזאת, עוד לפני ה"הרצאה", כאשר בדרך כלל את השאלות משאירים לסוף... גם בתוך הקושיות ישנם נקודות שעדיין לא הגיעו אליהם לפי הסדר, וגם בזה נראה כי דווקא הופכים את הסדר!

אז על איזה סדר מדברים כאן? ובכל זאת מכל לילות השנה נקרא דווקא לילה זה בשם 'ליל הסדר'! מדוע ולמה?

באחד הסדרים הציבוריים שערכתי לפני שנים, פגשתי זוג מקיבוץ בדרום הארץ, שבשבילם היה זה ליל הסדר הראשון בו קראו את ההגדה. כשהגענו לדברי ההגדה כי "בכל דור ודור חייב אדם לראות את עצמו כאילו הוא יצא ממצרים", הם לא הבינו. איך זה יכול להיות? הרי התורה היא תורת אמת, ומה משמעות ה"כאילו" הזה? אנחנו לא הרבה זמן חיים בעולם. אני בסך הכל בן 31 ואשתי בת 29... איך היינו במצרים? בהודו היינו, גם לדרום אפריקה הגענו, בסיני נפשנו אחרי צבא... אבל משועבדים במצרים? ממש לא! כך הרימו לי להנחתה...

הצגתי בפניהם את השאלה ששאלנו, מדוע נקרא הלילה הזה 'ליל הסדר'. הרחבתי ביסודות היהדות, את סיפורו המופלא של שאברהם אבינו שחתר וגילה שיש מנהיג לעולם, ונבחר להפיץ את שמו יתברך בעולם מלא עבודות אלילים. אבל דווקא אליו הגיעו הרבה הסתרות, הרבה אתגרים ומאורעות שהיו נראים ממש לא לפי הסדר... וכך התגלגלו הדורות יוסף הורד מצרימה ואחריו הגיע יעקב אבינו עם שבעים נפש, לא ירד להשתקע אלא לגור שם במתי מעט... ואז שיעבוד של מאות שנים בכור הברזל המצרי.

והנה, לפתע, רגע לפני שקיעתם לעד במצרים השקועה עד צוואר בכוחות טומאה, הופיע הקב"ה בכבודו ובעצמו וגאל את ישראל משם.

רק במבט לאחור, אנו יודעים לומר כי עם ישראל היה נצרך לזיקוק וליבון לקראת בחירתו לעם השם. הבורא רצה התבטלות מוחלטת והסרת כל מחיצה. רק למפרע מתגלה ה"סדר" העולמי המדוקדק שהיה בכל המאורעות והתהפוכות, ואכן, אין ספק כי לולי גאולתנו היינו משועבדים אנו ובנינו ובני בנינו שם עד סוף כל הדורות – בלי שום תקווה! ולכן באמת אנחנו היינו שם, ואנחנו יצאנו משם....

ברגע אחד , מגלים שהכל לפי סדר, שיש מנהיג לעולם, ויש תכניות מסודרות להפליא, גם אם הם נראות בלתי מסודרות בעליל...

בשלב זה פניתי אל בני הזוג ואמרתי כי אולי זו הסיבה שלילה זה נקרא 'ליל הסדר', אפילו שהדברים לא נראים על פי הסדר, אבל זהו הסדר האמיתי של עם ישראל. כך נוצרה האומה, וכך אנחנו מנחילים זאת הלאה לדורות הבאים.

וגם אתם – כל אחד מכם – חלק מעצם הסיפור! חלק מהתוכנית, אתם בעצמכם יצאתם ממצרים. אליכם התכוון המשורר...

לשמע הדברים קמו כל הנוכחים והחלו לשיר בקול גדול: 'עם ישראל חי'... כולם הרגישו באותו הרגע את הערבות ההדדית ואת ההמשכיות הנפלאה שמימות אבותינו במצרים ועד ימינו אנו.

פתאום, כולם מרגישים חלק מאותו דבר גדול, חלק מעם ישראל. נעשה כאן סדר – איך כולנו רקמה אנושית אחת – ובסוף בסוף כולנו יצאנו ממצרים.

ובנימה אקטואלית... פעמים רבות מדי מדגישים את ההבדלים בין חלקי העם, במקום את המאחד. רק לאחרונה ערכתי חופה לחתן שעלה מאתיופיה עם כלה שמשפחתה ממקימי קיבוץ בעמק יזרעאל, מרחק גדול, משפחות שונות, לכאורה הכל שונה. אך הנה ברגע אחד בחופה מרגשת ומשמחת כדת משה וישראל – הוסרו כל המחיצות, התאחדו הלבבות וברגע אחד הרגישו כולם את ה'סדר'... הכל בסדר! הכל עם סדר, כולנו עם אחד שהולך אט אט מאז תהליך היצירה והבחירה שלו כעם השם, עד ימינו אנו עם סדר מדויק. והלוואי שנזכה כולנו לצעוד יחד אל הגאולה השלימה, עוד בזאת השנה.

יחד שבטי ישראל.

פסח כשר ושמח!

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר