75 שנים למדינת ישראל

סקר 'כיכר השבת': מה החרדים באמת חושבים על מדינת ישראל וצה"ל?

ביחס לצה"ל - אם לשפוט לפי הנתונים של סקר 'כיכר השבת' ומכון 'נתוני אמת' - היחס החרדי מורכב | רוב מוחלט של החרדים - 84% מהמשיבים, השיבו כי הם עומדים בצפירת יום הזיכרון לחללי צה"ל, אך רק כשליש תומך בגיוס חרדים לשירות צבאי | כל הנתונים (חרדים)

(צילום: חיים גולדברג, כיכר השבת)

לציבור החרדי יש עמדה מורכבת ביחס למדינת ישראל ולצה"ל. צעירים חרדים עשויים למצוא את עצמם מתקשים להסביר לעצמם ולאחרים את התחושות שלהם ביום הזיכרון וביום העצמאות.

בעזרת סדרת מחקרים וסקרי דעת קהל שנערכו בשנים האחרונות ב'כיכר השבת', מנסים חוקרי מכון 'נתוני אמת' לענות על השאלה: האם ועד כמה האזרח החרדי מזדהה או פחות מזדהה, עם מדינת ישראל ועם צה"ל?

היחס של הציבור החרדי למדינת ישראל ולצה"ל | הנתונים המלאים (צילום ועריכה: נתן אפשטיין)

מה היחס החרדי לצה"ל?

עמידה בצפירה

סקר 'נתוני אמת' בשיתוף 'כיכר השבת' מגלה כי רוב מוחלט של הציבור החרדי (84%) מצהירים שהם עומדים בצפירת יום הזיכרון. מה שיותר מעניין זה שכשליש מתוכם השיבו שהם עומדים גם כשהם לא ברחוב. רק מיעוט קטן (15%) השיבו שהם לא עומדים בצפירה.

במילים אחרות, למרות שזו לא הדרך ההלכתית המקובלת לזכור, הציבור החרדי מכבד את הצפירה.

יותר מזה, הציבור החרדי לא רק מכבד ומזדהה אלא מתייחד עם זכרם של הנופלים בדרך המסורתית. ניקח דוגמה? בפרויקט 'מתפללים וזוכרים' ב'כיכר השבת', נקראו עד עכשיו למעלה מרבע מיליון פרקי תהילים לזכרם ולעילוי נשמתם של חללי צה"ל. הציבור החרדי שותף לכאב הלאומי, בדרכו שלו.

שירות בצה"ל לנושרים

עכשיו בואו נדבר על הפיל שבחדר. מה עם שירות צבאי או אזרחי לחרדים? לא צריך נתונים בשביל לדעת שרוב מוחלט של הציבור החרדי חושב שמי שלומד תורה לא צריך להתגייס. ועדיין ,אפשר לראות שיותר משליש מהחרדים מצהירים שהיו רוצים להשתתף במאמץ להגנה על מדינת ישראל. כמעט מחצית מהחרדים (44%) חושבים שחרדים צריכים לתרום להגנת מדינת ישראל.

אם ננסה להבין, מי הם אלו שאמורים לשרת לפי התפיסה החרדית, נראה שכשליש מהחרדים מחזיקים בעמדה שצעיר חרדי שאין תורתו אומנותו, בין אם מסיבות כלכליות ובין מסיבות רוחניות, צריך להתגייס לצה"ל.

בית העלמין הצבאי בהר הרצל, היום (צילום: חיים גולדברג, כיכר השבת)

כשמדברים על שירות אזרחי, הנתונים מזנקים ומחצית מהמשיבים מסכימים שאותו צעיר צריך לשרת שירות אזרחי.

אם ננסה להבין בעזרת הנתונים למה יש יותר תמיכה בשירות אזרחי לעומת שירות צבאי, אפשר להציע שהסיבה לכך היא החשש מהידרדרות רוחנית בצבא. זה בא לידי ביטוי בשיעורי הסכמה גבוהים יותר (57%) שבחור שמוגדר כנושר יתגייס לשירות צבאי.

ומה היחס החרדי למדינת ישראל?

למרות שרוב החרדים לא חוגגים את יום העצמאות ואינם משתתפים בטקסים השונים, יותר מ-70% ציינו שהם שמחים על קיומה של מדינת ישראל. מחצית מתוכם ציינו שיש גם דברים שהם לא שמחים עליהם.

מבחינה אידאולוגית, קיים ויכוח בין המצדדים בקיומה של מדינת ישראל כהשגחה פרטית וסיוע משמים, ובין הטוענים כי הקמת מדינת ישראל היא מעשה שראוי להתנגדות.

על פי הנתונים, כמחצית מהחרדים סבורים שמדינת ישראל הוקמה בחסד הקב"ה ורק כרבע עד שליש מהמשיבים סבורים שמדינת ישראל איננה תופעה חיובית. היתר מתייחסים למדינה כדבר ניטרלי, לא טוב ולא רע.

כמחצית מהחרדים מרגישים הזדהות עם המדינה, בעיותיה והצלחותיה. גם אם החרדים אינם מזדהים כציונים, רק כרבע מהמשיבים היו שוקלים לעבור לחו"ל אפילו אם הייתה ניתנת להם הצעה כלכלית טובה. ובמילים אחרות, הציבור החרדי מחובר לארץ ישראל.

בשנים האחרונות היחס של החרדים למדינה יודע עליות ומורדות. ומה היחס שלכם למדינה? חשבתם על זה? שתפו אותנו בתגובות!

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר