הנשיא זלנסקי נאצי?

רבה של אומן לנתניהו: "תגנה את דברי פוטין, אם תשתוק, זה יעורר קטרוג גדול בשמיים"

בכירים בקהילה היהודית באוקראינה, זועמים על רה"מ נתניהו, מדוע הוא לא מגנה את דבריו האנטישמיים של נשיא רוסיה פוטין, נגד הנשיא היהודי של אוקראינה, לו הוא קרא נאצי ולא חזר בו | וגם: הרוחות באומן סוערות, בעקבות חילול בית הקברות של רבי נחמן זיע"א, בידי ארכיאולוגיים מקומיים | תיעוד (חדשות חרדים) 

חנני ברייטקופף | כיכר השבת |
זלנסקי, נתניהו, הרב ג'אן ופוטין

ביום שישי האחרון, נשיא רוסיה ולדימיר פוטין, מכנה את נשיא אוקראינה וולודימיר זלנסקי 'נאצי', למרות שהוא יהודי, רבה של אומן, הגאון רבי יעקב ג'אן, שיגר הבוקר (חמישי) מכתב לראש ממשלת ישראל נתניהו וביקש ממנו לגנות את דברי פוטין.

במסגרת כנס כלכלי ברוסיה, שנועד למשוך משקיעים ממדינות זרות להשקיע את כספיהם ברוסיה, למרות המצב הכלכלי הרעוע במדינה בגלל הפלישה לאוקראינה, שוחח פוטין על המצב - וענה בהרחבה לשאלות רבות.

בין היתר, שאלו אותו מדוע הוא ממשיך לכנות את זלנסקי נאצי, והוא הסביר כי רוסיה נלחמת נגד הניסיון להפוך את אוקראינה למדינה נאצית, בעוד הנשיא שלהם הוא יהודי.

פוטין ענה שיש לו ידידים יהודים רבים, עוד מילדותו. לדבריו, הם אומרים לו כי זלנסקי הוא לא יהודי וכי הוא "בושה לעם היהודי".

במכתב שכתב רבה של אומן הרב ג'אן אתמול ונשלח היום ללשכת ראש הממשלה, נכתב: "ימים אלו, כידוע, ימי מלחמה באוקראינה. הצבא הרוסי נלחם בשטח המדינה מזה זמן רב ורבים הנפגעים לצערנו, מהם גם חיילים יהודים הנופלים על משמרתם בקווי החזית".

"והנה לצערנו ולהוותנו", כותב הרב ג'אן לראש הממשלה, "מלחמה זו נמשכת זמן רב בערי אוקראינה, מדינה אשר בשנים האחרונות קיבלה אותנו, חסידי ברסלב, בפנים מאירות ובידיים פתוחות. והנה כי כן, השבוע נחרדנו לשמוע את דבריו של נשיא רוסיה פוטין".

"פוטין", כך לדברי הרב ג'אן, "הכריז קבל עם ועולם כי הנשיא זלנסקי, המחרף נפשו למען מדינתו, ''אינו יהודי'' כי הוא מבייש את העם היהודי. אך לאחר דברים קשים אלו מפיו של נשיא רוסיה, אל לנו לחשות ואל לנו לעמוד מנגד".

"כבודו, ראש ממשלת ישראל", כתב הרב ג'אן, "הוא הנציג היהודי הבכיר ביותר בעולם וכאשר שתיקה נשמעת מכבודו לאחר האמירות הללו, יכול הדבר לעורר קיטרוג גדול בשמים שהרי אין זה ענייני אומות העולם אלא חילול ה' המהדהד מקצה העולם ועד קצהו ואין לשתוק במקרה זה".

הרב ג'אן כותב עוד לנתניהו: "ובידוע לנו, מתפקידנו עשרות שנים בקהילת אומן באוקראינה, כבוד הנשיא זלנסקי הינו יהודי לכל דבר ועניין ולכל הדעות ואל לנו או למאן דהוא לפקפק בדבר זה. הנה כי כן, כבודו מתבקש לגנות בחריפות את דבריו של נשיא רוסיה, ולו על מנת לשמור על כבודם של יהודים באשר הם, בתפקידיהם ככל ויהיו בכירים ובמקומות ככל וישהו בהם".

לסיום כותב הרב: "הננו תקווה כי הדברים יפלו על אוזניים קשובות וחילול ה' הנורא ייפסק במהרה בימינו. בכבוד רב יעקב ג'אן, רבה על העיר אומן"

גורם בכיר בקהילה היהודית באוקראינה מסביר ל'כיכר השבת': "המכתב של הרב ג'אן, הוא מכתב חשוב מאוד עבור יהודי אוקראינה".

"כולם מסביבנו לא מבינים איך ייתכן שמדינת היהודים לא מגנה כאלו דיבורים על יהודי, איך ייתכן לומר על יהודי כשר שהוא נאצי? האם לפוטין מותר הכל ומדינת ישראל תפחד לצייץ? כל בכירי הממשל לא מפסיקים לשאול מדוע המדינה לא מגנה את דבריו של פוטין".

בתוך כך, אמש (רביעי), ימים ספורים לפני ימי זכרון 30 אלף קדושי אומן - שיחול בימים ה' ו' ז' בתמוז שנעקדו על קידוש ה', הגיעו אל בית העלמין בו נטמנו הקדושים ושלצידם חפץ רבי נחמן מברסלב זיע"א להיטמן, קבוצה של ארכיאולוגים מקומיים שהחלו בחפירות בשטח בית הקברות ולחלל את קברי הקדושים.

על פי סימון מפות עתיקות באזור ובהתאם לנתוני הקרקע והעצמות המתגלות בכל פעם שמקיימים במקום עבודות והזזת עפר, האזור הסמוך לציון רבי נחמן מברסלב כולו נמצא בשטח בית הקברות בו טמונים 30 אלף קדושי אומן שנהרגו על קידוש ה' על ידי ההיימדיקים ימ"ש.

תושבי הקהילה היהודית באומן הצטרפו לגבאי הציון הרב נתן צמח והתאספו לעצרת תפילה ואמירת תהילים לנוכח האירוע המחריד.

אנשי אומן מעדכנים, כי מי שהזמין את הארכיאולוגים הם גורמים פרובוקטיביים שבשנה האחרונה עסקו רבות בנסיונות פגיעה חמורים בקברי הקדושים הי"ד במקום, תוך רצון זדוני להוכיח כי בבית הקברות בו טמון רבי נחמן והקדושים הי"ד אין קברים רחמנא ליצלן.

העבודות באומן (קרדיט צילום- איחוד ברסלב באומן)

רבה של אומן הרב יעקב ג'אן אומר הבוקר ל'כיכר השבת': "פעלנו רבות למען הקברים והסברנו לחבורת הארכיאולוגים האוקראיניים שהגיעו למקום, שבאזור הציון אסור לחפור, ונכון לאתמול הם הפסיקו את העבודות, ונקווה שכך זה ימשיך".

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר