כיכר השבת
ישראל במלחמהישראל במלחמה
פקיעת חוק הגיוס

"אחים לנשק" מאיימים על גלנט: אם לא תגייס חרדים נעתור לבג"ץ

לאור החלטת הממשלה להסמיך את השר יואב גלנט להורות לצה"ל שלא לגייס בני ישיבות - עם פקיעת חוק הגיוס, "אחים לנשק" שלחו מכתב לגלנט בו הם מאיימים כי אם לא יגייס חרדים יעתרו לבג"ץ (חדשות)

יוני גבאי | כיכר השבת |
השר גלנט והרמטכ"ל (צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון)

לאחר שפקע תוקף ההסדר בחוק הגיוס, והחלטת הממשלה להימנע מאכיפת חובת הגיוס כלפי עמלי התורה ובני הישיבות - "אחים לנשק" המובילים את המחאה נגד הרפורמה המשפטית וההסתה כלפי החרדים יחד עם הורים למיועדים לשירות ביטחון, פנו במכתב לשר הביטחון יואב גלנט, בו הם דורשים ממנו לקיים את הוראות החוק ולגייס את בני הישיבות, ומאיימים בעתירה לבג"ץ.

כזכור, בשבוע שעבר, לפני פקיעת תוקף ההסדר בסוף חודש יוני, הממשלה החליטה כי צה"ל לא יגייס תלמידי ישיבות עד ה-31.3.2024 לפחות, זאת במקביל לחקיקת חוק גיוס חדש.

כותבי המכתב מבהירים כי מצב הדברים מהווה "הסדר מפלה בלתי חוקתי", כשבמציאות שנוצרה, חובת הגיוס של אותם תלמידי ישיבות תלויה באופן כמעט בלעדי במידת רצונו של השר גלנט לממש אותה, ונוטלת למעשה את הפיקוח על מימוש חובת הגיוס מידי הכנסת.

כך, לטענתם, החלטת הממשלה מפקיעה ללא תוקף חוקי את סמכויותיה של כנסת ישראל, שהוא הגוף הריבוני המוסמך היחיד לקבוע הסדר למעמדם של תלמידי ישיבות, ומעבירה אותן אל הרשות המבצעת כאילו מדובר בפעולה שלטונית שאינה טעונה חקיקה ראשית.

מנסחי המכתב, עו"ד טומי מנור וטל גנדלמן, מדגישים את חומרת הניסיון מצד הממשלה להורות לשר הביטחון כביכול ביד האחת "לא ליתן דחיות שירות חדשות לתלמידי ישיבות", כשבידה השנייה מנחה הממשלה את השר באופן מפורש בהחלטה שלא לנקוט כל הליכים כנגד תלמידי ישיבות.

לטענתם, החלטת הממשלה בדבר הסמכת שר הביטחון להורות לצה"ל לא לנקוט הליכים לשם גיוסם לצה"ל של תלמידי ישיבות ובוגרי מוסדות לימוד חרדיים לשירות, פוגעת באופן בלתי מידתי ובלתי סביר באוכלוסייה המחויבת בשירות צבאי או אזרחי; חותרת תחת הזכות לשוויון ואיסור להפליה הנגזרים מחוק-יסוד: כבוד האדם וחירותו; מנוגדת לכלל פסיקותיו ועמדותיו של בית המשפט העליון בסוגיית פטור גיוס בחורי ישיבות ואינה מוסדרת בחקיקה ראשית כמתחייב על פי דין.

הם מדגישים כי במידה והשר גלנט ימשיך להימנע מאכיפת החוק הם יעתרו לבג"ץ.

מטעם אחים לנשק נמסר כי "בשעה שהאחים לנשק נמצאים בכל מקום להגן על המדינה, ברית האחים להשתמטות של הממשלה מייצרת קומבינה ללא חוק במקום להגדיל את מעגל המשרתים. לא נשלים עם קומבינת ההשתמטות, ואם המצב הלא חוקי לא ישתנה נעתור לבג"ץ כדי לייצר כאן חוזה חדש בין האזרחים, חוזה של חלוקה אמיתית בנטל השירות".

הכתבה הייתה מעניינת?

כיכר השבת מובילים גם ברשתות החברתיות.

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר