כיכר השבת
ישראל במלחמהישראל במלחמה
שעות להצבעה על צמצום עילת הסבירות

בצל הסערה: הקואליציה והאופוזיציה שילבו כוחות

בשילוב כוחות נדיר של הקואליציה והאופוזיציה, התאחדה הכנסת במעמד הצדעה מיוחד וחגיגי למפעל השליחות של חב"ד ולרבי מליובאוויטש זי"ע, ביוזמת ח"כ מיכאל ביטון מהמחנה הממלכתי וח"כ עמית הלוי מהליכוד | בחוץ הפגנות סוערות, בפנים היו רגעים מרגשים | תיעוד (בכנסת)

שלמה מן | כיכר השבת |
(צילום: חיים טויטו)

בעוד הכנסת סוערת מבפנים ומבחוץ, על רקע הרפורמה, מרבית מחבריה, בשילוב כוחות נדיר של קואליציה ואופוזיציה, התאחדו במעמד הצדעה מיוחד וחגיגי שנערך אתמול (שלישי) במשכן הכנסת בירושלים, למפעל השליחות של חסידות חב"ד ולמשלח הרבי מליובאוויטש.

יום ההצדעה החל בשעות הצהריים המוקדמות בשלושה מושבים שנערכו במקביל בוועדות לירושלים ומסורת ישראל, קליטה ובריאות. המושב הראשון החל בוועדה לענייני ירושלים ומסורת ישראל, שם אירח השר מאיר פרוש, במאור פנים, משלחת גדולה של רבני חב"ד בישראל, שלוחי חב"ד ועסקני חב"ד, ובראשם יו"ר צעירי חב"ד הרב יוסף יצחק אהרונוב.

היה זה מושב רשמי אומנם, אך מהר מאוד הוא הפך להתוועדות חסידית בוערת. תחילה, פתח בדברים השר המארח פרוש, שדיבר על הקשר העמוק שלו עם חסידות חב"ד ושלוחיה, ועל כך שהוא שמח, כשר לענייני ירושלים ומסורת ישראל, לשמוע משלוחי חב"ד, לא רק על המהפכה היהודית שהם מחוללים בערי השדה, אלא גם לשמוע מהם על מיזמים שהם מעוניינים לקדם ביחד עם המשרד.

מהפכה בכל הארץ

בזה אחר זה עלו רבני חב"ד והשלוחים, וסיפרו על מה שמתרחש בשטח. סיפורים מרגשים לצד רגעים מרוממים ממהפכת השליחות; שיעורי התורה, בתי הכנסת שנפתחים בזה אחר זה, הלב היהודי הער של המוני בית ישראל, מבצעי הקודש של הרבי מליובאוויטש המתבצעים בשטח בכל ימות השנה ועוד.

ראשון הדוברים היה הרב שניאור זלמן ירוסלבסקי, רב קהילת חב"ד באלעד, שייצג גם את אביו, אב ביה"ד הרב יצחק יהודה ירוסלבסקי, שפתח בדברי תורה ובהמשך סיפר גם על 'המרכז למורשת הרבי בישראל', שזוכה להכרה רשמית של מוסדות העל של חב"ד – בי"ד רבני חב"ד וצעירי חב"ד, וכן לתמיכה מיוחדת של משרדי ממשלה ובראשם של המשרד למסורת ישראל בראשות הרב פרוש. לצד הרב ירוסלבסקי, ישבו גם ראש העיר אלעד הרב ישראל פרוש וכן יו"ר המרכז למורשת הרבי בישראל, הרב אורן מזרחי.

בהמשך נשאו דברים הרבנים והשלוחים, כל אחד בסגנונו ובשפתו, חלק עם המשתתפים רגעים ייחודיים, אישיים וכלליים, מחיי השליחות והרבנות, וכן על ההתפתחות הבלתי פוסקת של מפעל השליחות, בהובלת צעירי חב"ד בראשות הרב אהרונוב.

במקביל, כאמור, נערכו שני מושבים נוספים. האחד בוועדת הקליטה – שם הוצגו מפעלי הקליטה של צעירי חב"ד בארץ ובתפוצות, ומושב נוסף מיוחד בוועדת הבריאות, שם הוצגה המהפכה המרגשת של שלוחי הרבי הפועלים במרכזים הרפואיים ברחבי הארץ, בהצלחה גדולה. מנהל המערך, השליח הרב לוי מנדלזון, חלק עם המשתתפים נקודות מהמהפכה וריגש את כלל המשתתפים. בהמשך הועלו סוגיות שונות לשיתופי פעולה.

לאורך כל שעות מושבי ואירועי ההצדעה, הוצבה במבואות הכנסת גלריות מרהיבות של הרבי מליובאויטש, פרי מכחולו של האמן איתי גבאי, מנהל גלריית אשכילה יפו - מרכז אמנות ואמונה.

מחזה בלתי ייאמן.

המעמד המרכזי ביום החגיגי הזה, להוקרה לרבי זי"ע ולמפעל השליחות של חב"ד, התקיים באודיטוריום של הכנסת, במעמד הרב הראשי הרב דוד לאו, רבני חב"ד, נציגי שלוחי חב"ד, יו"ר הכנסת מר אוחנה, שרי הממשלה ועשרות-רבות של חברי כנסת, מכל סיעות הבית, הקואליציה והאופוזיציה. מי שיזמו את המעמד הם חברי הכנסת מיכאל ביטון מהמחנה הממלכתי ועמית הלוי מהליכוד.

בנאום הפתיחה של הרב לאו, הוא דיבר על הקרע בעם. "יהודים אנחנו. אחים אנחנו. מדינה אחת אנחנו", אמר הרב, "אין לנו רשות לפגוע בה לקלקל ולהרוס אותה. חלמנו דורות להגיע למדינה יהודית. אין לנו רשות לפגוע בחלום הזה. אין לנו רשות לעשות מעשים שיפרקו את המבנה שנוצר כאן. בואו נלמד מהרבי שקיבל כל אחד ואחד".

המחזה באירוע, שהונחה על ידי איש התקשורת עופר חדד, היה בלתי ייאמן: למעלה משעתיים, עולים לפודיום שרים וחברי כנסת, מכל סיעות הבית, ומספרים על הקשר האישי שלהם עם 'השליח שלהם' במקום מגוריהם. לא רק קשר חולף, אלא קשר עמוק שהשפיע על חייהם.

"יחד עם חברי חה״כ עמית הלוי, היתה זו זוהי זכות גדולה עבורי לקיים לראשונה אירוע הוקרה בכנסת לתנועת חב״ד - מסורת שהתחלנו ונמשיך בכל שנה", אמר ח"כ ביטון בנאומו.

"אחת העדויות לחשיבות היום היא כמות חברי הכנסת והשרים, מכל סיעות הבית שהגיעו לכבד את המעמד. בימים קשים לחברה הישראלית, האחדות והקבלה של חב״ד ושלוחיהם בכל רחבי העולם בקבלתם בדלת פתוחה כל יהודי היא דוגמא ומופת של ״ואהבת לרעך כמוך״. לכל אחד יש שליח חב״ד שהוא פגש והותיר בו חותם וזהו רק אחד מהדברים שהוקרנו ביום הזה.״

פסיפס מרגש

הנאומים המרגשים יצרו פסיפס מדהים של עוצמה שליחות החוצה את ארץ הקודש מקצה לקצה. שר עולה ומספר על 'מסיבות שבת' הבלתי נשכחות בהן השתתף בילדותו, שר אחר סיפר על חוויה עוצרת נשימה בביקור בבית חב"ד בחו"ל ושר שלישי פיזם ניגונים חסידיים שחדרו בו בהתוועדות חסידית. את האירוע הנעים הזמר מנחם שוקרון.

המעמד העוצמתי נחתם בנאום מעורר של הרב אהרונוב. לאורך כל נאומו, עמדו כל העת המארגנים, שני נציגים מהקואליציה והאופוזיציה, סמל לאחדות השוררת במעמד הנדיר הזה: חבר הכנסת עמית הלוי מהליכוד וחבר הכנסת מיכאל מרדכי ביטון ממפלגת המחנה הממלכתי.

"בימים האלה", אמר הרב אהרונוב בפתח נאומו, "כולנו מסתכלים בדאגה במתחים הפנימיים הגוברים בתוך העם. רבים חוששים: האם אנחנו הולכים להיקרע לקבוצות יריבות ולשבטים נפרדים חלילה? הימים האלה, ימי בין המצרים, מחזירים אותנו לימי החורבן הנורא. האירועים האלה מהווים המחשה ברורה מה עלול לקרות אם חס ושלום כל קבוצה תמשוך לצד שלה ולא תהיה התלכדות והתאחדות מול האיומים החיצוניים. בשעה זו כדאי שכולנו נשאב כוחות והשראה מהרבי מליובאוויטש, שהעמיד את נושא אהבת ישראל ואחדות ישראל בראש מַעַיַינָיו".

את דבריו חתם בתודה לכלל הגורמים שהביאו למעמד המכובד בכנסת. "יהי רצון שתשרה הברכה במעשי ידינו, מתוך רוב שפע וברכה, שלום ומנוחה, ונזכה להגשים את משאת נפשו הגדולה של המשַלֵחַ – להביא את הגאולה האמיתית והשלמה לעם ישראל ולעולם כולו", חתם הרב אהרונוב את נאומו. למעמד ההצדעה היו שותפים שרים וחברי כנסת רבים, בתיאום עם מזכ"ל אגודת חסידי חב"ד בארץ הקודש הרב אריאל למברג. המעמד הופק בהצלחה על ידי שרולי לייבוביץ מ'ליבו הפקות'.

(צילום: חיים טויטו)

הכתבה הייתה מעניינת?

כיכר השבת מובילים גם ברשתות החברתיות.

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר