רוצה להימנע מביקורת ציבורית

הח"כים דרשו פסקת התגברות נקודתית על 'חוק הגיוס' - זה מה שנתניהו הסכים להתחייב

ראש הממשלה נתניהו התחייב לפוליטיקאים החרדים, כי במהלך כנס החורף הקרוב, הסאגה סביב חוק הגיוס שנמשכת יותר מדי שנים, תגיע לסיומה | חברי הכנסת החרדים רצו התחייבות מראש הממשלה, שלחוק תוצמד פסקת התגברות מיוחדת, נתניהו סירב להתחייב על כך, אך הסכים להתחייב על משהו דומה (חדשות חרדים)

חנני ברייטקופף | כיכר השבת |
נתניהו יחד עם דרעי | ארכיון (יונתן זינדל, פלאש 90)

ראש הממשלה בנימין נתניהו התחייב בתום כנס הקיץ לחברי הכנסת החרדים, כי בתחילת הכנס הבא של הכנסת - כנס החורף, הממשלה תעביר את חוק הגיוס ותיתן לו קדימה ועדיפות על פני המשך חקיקת הרפורמה המשפטית, חברי הכנסת החרדים, דרשו להצמיד לחוק פסקת התגברות, לנוכח ניסיון העבר שבג"ץ פוסל את החוק, אך נענו בסירוב זמני.

על פי הפרסום של העיתונאי החרדי מ'וואלה', יקי אדמקר, נתניהו הסכים כאמור לקדם את חוק הגיוס במהלך כנס החורף, אך סירב לתת לו חסינות חוקית מפני בג"ץ.

נתניהו טען בפני הנציגים החרדיים, כי במידה ובג"ץ שוב יפסול את החוק כמו ניסיון העבר, אזי בדיעבד הוא יעניק חסינות לחוק, על ידי פסקת התגברות מיוחדת.

הסיבה לכך שנתניהו מסרב להעניק חסינות לחוק, היא בשל המחאה הציבורית האדירה שפרצה כאשר ח"כים מיהדות התורה, הניחו על שולחן הכנסת לפני יותר משבוע את הצעת החוק לחוק יסוד ערך לימוד התורה.

נתניהו חושש, כי ראש המחאה נגד הרפורמה השפטית יהפכו את המדינה, כאשר יעשו פסקת התגברות מיוחדת לחוק, ולכן הוא מעדיף להעביר את החוק כפי שהוא ורק במידה ובג"ץ יפסול, הוא יהיה לכאורה מוכן לעימות חזיתי מול מפגיני השמאל.

על פי הדיווח, ראשי הסיעות החרדיות מסרבים להצעת נתניהו, אך השיחות בין הצדדים צפויות להימשך בחודשיים הקרובים - לפחות עד חזרת הכנסת מפגרה.

יו״ר המחנה הממלכתי בני גנץ הגיב לדיווח: ״הגיוס לצה״ל ושמירה על ביטחון מדינת ישראל אינם רק עניין משפטי, אלא עניין ערכי ראשון במעלה ואסור שימשיך להיות חלק מסחר מכר פוליטי ציני".

עוד אמר גנץ: "‏אני פונה לנתניהו ולראשי המפלגות לקדם יחד, קואליציה ואופוזיציה, את מתווה השירות שהצגתי יחד עם ח״כ גדי איזנקוט ובכך לשמור על צבא העם גם ל-75 השנים הבאות. מתווה שירות בו כולם נושאים בנטל, למען כלל אזרחי ישראל - חרדים, ערבים ויהודים כאחד.״

אחד מראשי הסיעות החרדיות אמר בשבוע שעבר בשיחה עם 'כיכר השבת': "הבהרנו לנתניהו שלא נכנסו לממשלה בשביל רפורמת המשפט, אנחנו תומכים בה כבשל החברות שלנו בקואליציה אבל לממשלה נכנסו בשביל לדאוג לעולם התורה".

הבכיר הוסיף: "המסר שלנו היה חד משמעי וזה לא מסר שלנו הפוליטיקאים אלא הנחיה של כל 'מועצות גדולי וחכמי התורה', לא תהיה דחיה נוספת בחקיקת חוק הגיוס, הסכמנו לדחיה אחת, לא תהיה נוספת".

לדברי הבכיר החרדי, בקואליציה ינסו להעביר חוק גיוס שייתר את 'חוק יסוד ערך לימוד התורה', בכדי לנסות ולהוריד להבות ביקורת הציבורית עם חקיקת החוק.

כזכור, בתחילת החודש צוטט יו"ר ש"ס, אריה דרעי, בשיחות סגורות, כשהתייחס לחוק הגיוס: "החוק יעבור בפתח כנס החורף, לנתניהו ברור שללא חוק הגיוס הממשלה לא תוכל להתקיים. נעביר חוק שלא יהיה שפיט, ייתכן שנצמיד אליו את פסקת ההתגברות נקודתית".

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר