נדיר: הינוקא נישק את שערותיו של הגאון הרוגצ'ובי

שערותיו של הגאון הרוגצ'ובי, מגדולי הרבנים של העם היהודי, הוצגו בידי חוקר תולדות חייו הרב יאיר בורוכוב לגאון הינוקא, שהגיב בהתרגשות ומיהר לנשקן | כך זה נראה (חרדים)

שלמה מן | כיכר השבת |
הגאון הינוקא מנשק את השערות (צילום: עקיבא שיינברגר)

רגעים נדירים התרחשו השבוע בבית מדרשו של הרב שלמה יהודה בארי 'הינוקא', כאשר הסופר הרב יאיר בורוכוב, חוקר תולדות הגאון הרוגצ'ובי, הגיש לידי הינוקא כרך גמרא נדיר שבו כתב הרוגצ'ובי חיבור שלם בכתב יד קודשו על תוספתא של סדר זרעים, על גבי שולי הגיליון.

הרב בורוכוב הראה לינוקא בין דפי הגמרא גם שערות מזקנו הקדוש של הרוגצ'ובי. הינוקא הביע עניין רב והתרגשות כשראה את השערות, אחז אותם בידיו והחל לנשקם בהתרגשות.

הינוקא הוסיף ואמר: "אתה יודע למה אני מנשק את השערות? פעם אחת התגלגל לידי האדמו"ר מקומרנא ספר הזוהר הקדוש שהיה בו שערות מזקנו הקדוש של הבעל שם טוב, והיו שם כמה עקרות, והוא נישק את שערות הבעל שם טוב ובזכות זה העקרות נושעו".

הרב בארי אמר על הרוגצ'ובי: "הוא אור הנעלם, קודש הקודשים, מתנה שהקב"ה נתן לעם ישראל. אני מאוד אוהב את הגאון הקדוש והנורא הזה. כל הציבור צריך לדעת ולקרוא עליו".

שערות הרוגצ'ובי בתוך הגמרא (צילום: עקיבא שיינברגר)

הינוקא הפגין בקיאות רבה בתולדות חייו של הרוגצ'ובי, בתורתו ובהליכותיו. בין השניים התפתח שיח מרתק של יותר מעשר דקות.

הסיבה לביקורו של הרב בורוכוב אצל הינוקא הוא ספר חדש בשם "הגאון הרוגצ'ובי", שהוציא הרב בורוכוב לאור, הסוקר על פני 620 עמודים בצורה מרתקת ויסודית, את תולדות חייו של גאון הגאונים המכונה "שר התורה", ובו יותר מ-800 מסמכים ותמונות רובם בפרסום ראשון.

הרוגצ'ובי, רבי יוסף רוזין זצ"ל (תרי"ח-תרצ"ו), הוא מגדולי הרבנים של העם היהודי, כיהן כרבה של העיר דווינסק שבלטביה, חיבר את ספרי 'צפנת פענח' על הרמב"ם, כתב יותר מ-50,000 תשובות תורניות והיה כנראה המשיב הגדול בהיסטוריה היהודית. הוא היה נערץ על כל גדולי רבני דורו.

הגאון מרוגצ'וב נודע בכל מרחבי תבל כאחד הגאונים המיוחדים שקמו לעם היהודי מאז ומעולם. חידושיו מבריקים ומסעירים, דמותו אפופת מסתורין.

הרב בורוכוב מציג לינוקא את הגמרא ובה השערות (צילום: עקיבא שיינברגר)
(צילום: עקיבא שיינברגר)
הרב בורוכוב מגיש לינוקא את ספרו החדש על הרוגצ'ובי (צילום: עקיבא שיינברגר)
(צילום: עקיבא שיינברגר)
(צילום: עקיבא שיינברגר)

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר