מחלוקת עזה ב'דגל התורה' | פרסום ראשון

הגרמ"צ ברגמן במכתב דרמטי: "דרך התורה לקיים הסכמים, כפי שהתורה מחייבת"

יממה לאחר מכתבו הדרמטי של הגאון רבי דב לנדו, על כך שלא צריך לכבד את ההסכם שנחתם בין 'דגל התורה' וש"ס באלעד - זקן מועצת גדולי התורה, ראש הישיבה הגרמ"צ ברגמן, מפרסם מכתב דרמטי בכתב ידו, בו הוא קורא לכבד את ההסכמים ומוסיף כי "מי שטענתו בפיו שמשמרת התורה והיהדות היא תלויה רק בנציג פלוני או אלמוני, הם דברים שאין להם שחר" | המכתב (חרדים)

חנני ברייטקופף | כיכר השבת |
ראש הישיבה הגרמ"צ ברגמן (צילום: רפאל שוורץ ואיציק ו.)

על רקע הסערה בעיר אלעד - מחלוקת עזה ב'דגל התורה': זקן מועצת גדולי התורה ראש הישיבה הגאון רבי מאיר צבי ברגמן מפרסם הערב (שלישי) מכתב דרמטי בכתב ידו, בו הוא מתייחס לנעשה לאחרונה בתנועת 'דגל התורה' וקורא לכבד את ההסכמים עליהם חתמה המפלגה, וזאת בעקבות מכתבו של ראש הישיבה הגאון רבי דב לנדו, שפורסם אמש, ובו קבע שאין צורך לכבד את ההסכם. המכתב מתפרסם לראשונה ב'כיכר השבת'.

במכתבו, אף מתייחס הגרמ"צ ברגמן לדברים שכתב הגר"ד על מועמדותו של ישראל פרוש באלעד וכותב כי "מי שטענתו בפיו שמשמרת התורה והיהדות היא תלויה רק בנציג פלוני או אלמוני, הם דברים שאין להם שחר".

את מכתבו, שנכתב בכתב ידו, פותח הגרמ"צ ברגמן: "הנני בזה לציבור יראי ה' המאוגדים בתנועת דגל התורה. הדברים ידועים כמה יגיעות יגע מו"ח רבינו הגדול מרן הגרא"מ שך זצוק"ל זיע"א, לכונן ולבנות במסירות נפש ממש, את תנועת דגל התורה ובטאונה יתד נאמן, ע"מ שהדברים יתנהגו ע"פ דרך התורה והמוסר".

בשלב זה מתייחס הגרמ"צ ברגמן לסוגית קיום ההסכמים שחתמה מפלגת "דגל התורה": "אשר ע"כ הדברים ברורים שאם דגל התורה, בהוראת מרנן גדולי התורה זצוק"ל חתמו על הסכמים שהתחייבו לקיומם, דרך התורה היא לקיים את ההסכמים, כפי שהתורה מחייבת.

"ומי שטענתו בפיו שמשמרת התורה והיהדות היא תלויה רק בנציג פלוני או אלמוני, הגם שכולם חרדים לדבר ה', ומשום כך לא צריך לקיים את ההסכמים, הם דברים שאין להם שחר".

המכתב המלא של הגרמ"צ ברגמן

ראש הישיבה מטעים במכתבו וכותב: "ואדרבה, זהו קיום התורה והיהדות, וזאת הערובה היחידה להימנע ממחלוקת וחילול ה' ואין הנהגה זו ראויה לתנועת "דגל התורה" ולבטאונה "יתד נאמן".

הגרמ"צ חותם: "הכו"ח בצער למען שמירת דרך התורה מאיר צבי ברגמן".

ל'כיכר השבת' נודע כי בשעות הערב נעשה ניסיון לצרף למכתב הדרמטי את חתימתו של ראש הישיבה הגרב"ד פוברסקי, שהביע מספר פעמים כי דעתו אינה נוחה מכך ש'דגל התורה' לא מכבדת את ההסכמים עליהם היא חתמה, אך הוא סירב לחתום על מכתב נגד הגר"ד לנדו.

כזכור, אמש, ראש הישיבה, הגאון רבי דב לנדו, התייחס לראשונה לקרב הגדול בין 'דגל התורה' לש"ס על ראשות העיר אלעד, לאחר שח"כ יעקב אשר חתם על הסכם עם 'שלומי אמונים' ותמיכה בראש העיר המכהן, ישראל פרוש, למרות ההסכם שנחתם עם ש"ס לפני כחמש שנים, אז הוסכם 'שדגל' תתמוך במועמד ש"ס.

במכתבו, הבהיר הגר"ד לנדו כי להסכמים שנחתמו לפני כחמש שנים אין ערך, מבהיר את תמיכתו בפרוש ותקף בחריפות רבה את טענות ש"ס כי הסיבה ש'דגל' לא תמכה ביהודה בוטבול נובעת בשל היותו מבני עדות המזרח.

מכתבו המלא של הגר"ד לנדו

בפתח מכתבו כותב ראש הישיבה: "בהכירי את צרכי העיר אלעד זה רבות בשנים נוכחתי לראות שכל הענין של ראשות העיר שם אינו שייך לשום מפלגה שהוא כלל וכלל. הענין שייך אך ורק לטובת עניני היהדות והחינוך משמרת התורה והמצוות וכל התלוי בכך".

הגר"ד מבהיר: "וממילא כל חתימת הסכמים שנעשו בין מפלגות אין להם כל ערך ואינו מחייב אף אחד".

ראש הישיבה מתייחס לטענות בש"ס ותוקף בחריפות רבה: "וכל מי שתולה הענין בעניני עדות וחוגים וכיוב"ז עושה עוולה גדולה, וכשלוחם נגד הנ"ל הרי הוא מקלקל במישרין או בעקיפין את משמרת היהדות שם".

הגר"ד לנדו (צילום: יהודה פרקוביץ)

"מלבד הלשונות הבוטים שאין להם שום מקום", כותב הגר"ד בכתב ידו: "ועליו לחזור ולתקן מיד את מה שהטיח והסית נגד מי שעשה את הראוי והנדרש לטובת משמרת היהדות בטהרתה שהיא לטובת כל יראי השם.

"כל זה היתה דעתי גם במערכת הבחירות הקודמות ואין כאן שום ענין של מפלגות או כל דכותייהו רק התועלת היהדותית הנדרשת מאד מאד להעיר ולתושביה".

הגר"ד חתם את דבריו: "הכותב בכאב ובצער, דוב לנדו, היוזם והפועל בכל ענין זה".

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר