עזיבה | קבלה • חרטה | וידוי

עשרת ימי תשובה: כתבי "כיכר השבת" מבקשים סליחה

אלו ימים של חשבון נפש ותשובה וזו הזדמנות שלנו לבקש סליחה • חברי צוות 'כיכר השבת', האתר החרדי הגדול בעולם שוטחים את התנצלויותיהם - על מה שלא עשו מספיק טוב במהלך השנה החולפת ומה הם מתכוונים לשפר • פרוייקט מיוחד (יום כיפור)

משה מנס | כיכר השבת |

ברמב"ם הל' תשובה פרק ב' הלכה ב' מובאים ארבעת שלבי התשובה: 1. עזיבת החטא. 2. קבלה לעתיד. 3. חרטה. 4. וידוי.

>> למגזין המלא - כנסו

אנו כאן ב'כיכר השבת', מובילים את השיח הציבורי ועוסקים לא אחת בנושאים שהם חיים ומוות. יהדות, פוליטיקה, צבא וביטחון, בריאות וכלכלה. כל כתבה יכולה ומשפיעה על אין ספור תחומים ואנשים. לטוב או חלילה למוטב. אומנם כל כתבה נעשית בשיקול דעת ועל פי כללי ההלכה, העיתונות והשכל הישר, אך יש לפעמים גם טעויות.

לקראת היום הקדוש, יום הכיפורים התשפ"ד, כתבי 'כיכר השבת' עושים חשבון נפש. זו ההזדמנות שלנו לעשות חשבון נפש, היכן טעינו, מה שלא עשינו מספיק טוב בשנה החולפת - ומה אנו מתכוונים לשפר, בעזרת השם, בשנה החדשה. "וְעַל חֵטְא שֶׁחָטָאנוּ לְפָנֶיךָ":

הסליחה של חיים אילוז

אני רוצה לבקש סליחה בראש ובראשונה מכל מי שנפגע מ'כיכר השבת', הן ממה שפרסמנו והן על מה שלא פרסמנו... מסתמא איננו חפים משגגות אך כוחנו הוא בלמידה כל העת, בהתחדשות ובשיפור, וכך הלאה בעזרת השם.

סליחה נוספת ומתבקשת היא מחבריי לצוות באתר המוביל בעולם, ברוכים כשרונותיכם, אבל לפעמים כדי שיצא דבש, צריך קודם לעקוץ.

סליחה אחרונה היא מחברות הסלולר השונות, על שלא תמיד אני משיב לשיחות הטלפון שהן מעבירות אליי. זה לא אישי, תמיד כדאי לנסות שוב.

הסליחה של חנני ברייטקופף

אני רוצה לבקש סליחה מעצמי. אולי זה נשמע יומרני מדי, כי הרי אני חייב כל כך הרבה סליחות לכל כך הרבה אנשים, נשים וטף, אני לא עובד בהייטק, אני עובד עם אנשים ועושה כתבות על אנשים, וכך יוצא לא פעם ולא פעמיים שאני פוגע באנשים, וזה קורה מטבע הדברים, כאשר עוסקים בשלל נושאים ופעמים צריך לעלות כתבות במהירות שיא, וקורה שאנשים נפגעים ואני לא רק שלא התכוונתי, אפילו לא ידעתי שהדברים עלולים לפגוע, ולכן, קודם כל, אני רוצה להתנצל בפני כל מי שנפגע ממני, ואשמח אם יכתבו לי באישי שנפגעו ואבקש - סליחה, מחילה וכפרה. בכֻּלְּהוֹן אִתְחָרַטְנָא בְהוֹן.

אבל מדוע אני רוצה לבקש סליחה מעצמי? טוב ששאלתם, לפעמים האויב הכי גדול של הבן אדם זה הוא בעצמו. הראדר הפנימי שלנו עובד בלגלות בעיקר איך אנחנו נראים כלפי חוץ, מה חושבים עלינו ומה אומרים עלינו וכמה אנחנו לא טובים, ואנחנו פחות מתעסקים במהות של עצמנו, מה השאיפות ומה המטרות אותן אנחנו רוצים לקדם.

וכן, אני מודה והפעם לא מתבייש, אני נכשל בזה ורוצה לבקש סליחה מעצמי - לא מעצמי האגוצנטרי, אלא מהאני - של הנשמה הפנימית שלי, שכלאתי ודיכאתי אותה השנה באכזריות, לא נתתי לה תשומת לב, פעמים התביישתי בה ופעמים לא ספרתי אותה, וכמובן העדפתי את הנוצץ החיצוני ונמנעתי ממסע פנימי (לא במובן הניו-אייג'י) וממה נכון וראוי לי.

ומכיוון שאין חרטה אמיתית בלי קבלה עתיד, אז אני מקווה שבשנה הבאה עלינו לטובה, מלבד שהיא תהיה שנה טובה, מאושרת ושמחה לכל עם ישראל, היא גם תהיה שנה מלאה בסיפור ומימוש עצמי. גמר חתימה טובה לכולנו.

הסליחה של נתנאל לייפר

מבקש סליחה מכל מי שלקח אותי אישי מידי. שום דבר אינו אישי, הכל למען טובת ופיתוח המוזיקה היהודית. אני תמיד פתוח לשמוע, לשוחח ולדבר אם יש תרעומת וגם להתנצל אם צריך. סליחה מכל האמנים והיח"צנים אם לא הספקתי לענות, שכחתי לתת במה, או סתם לא שמתי לב.

סליחה מהגולשים על מה שלא אמרתי, שהייתי לפעמים עדין מידי, שהתעלמתי מדברים שלא היה לי כוח להתעסק בהם... סליחה שלא הספקתי להביא לכם את כל האמנים האהובים עליכם, מבטיח להשתדל לעשות את זה בשנה הבאה.

מאחל לנו שנה טובה ומתוקה מלאת מוזיקה משובחת ומעוררת לב.

הסליחה של מענדי קורטס

סליחה. כמה יופי במילה אחת, בבקשה אחת, שלעיתים במרוץ השגרה הסואנת של החיים עשויים להתעלם ממנה, לשכוח מקיומה, לא להכיר בחשיבות שבה. כמה טוב שיש את ערב יום כיפור. זמן לעצור לרגע. לחשוב, להתבונן, לעשות חשבון נפש, להכיר בצדדים הפחות מוארים שלנו ולנסות לתקן אותם.

כמה מילים אישיות. עיסוק בתקשורת הוא עיסוק תובעני, אינטנסיבי, דורש מיצוי בשטף האירועים הבלתי נגמרים ובחדשות הישראליות המונפקות בקצב מסחרר. עריכת אתר מצריכה עמידה בקשר מול אישים מגוונים, לעיתים עשרות ביום. השחיקה וההתרגלות לאירועים מסעירים מותירה בצד הדרך, מכורח הנסיבות, גם נפגעים.

אז סליחה, ובאמת סליחה, מהאנשים שפנו אליי ולא ממש התייחסתי, שהתקשרו שוב ושוב ובכל זאת לא עניתי, ששלחו הודעה וזכו למענה רק בחלוף שעות ארוכות (במקרה הטוב), שהבטחתי להם שהאייטם שלהם 'עולה' תוך "כמה דקות" (מה שבדיעבד הסתבר כי גרם להם לרפרש שוב ושוב, בציפייה מהולה בתסכול, את דף הבית) וגילו שההבטחה מומשה רק אחרי שעות ארוכות. את שלל התירוצים שביכולתי להציע אני מעדיף לגנוז. לא תמיד צריך להתעקש להיות צודק. בתקווה לשנה של שימת לב יתירה ואהבת חינם.

הסליחה של איצלה כץ

אני מבקש סליחה מהרב ניימן, ראש ישיבת הקיבוץ בטלזסטון.

כאשר 'מעייריב' הייתה תוכנית חדשה, מיהרתי לעוט על אייטם מבלי שביררתי מספיק לעומק ומבלי שוחחתי עם איי מי מטעמו. באייטם עליו דיווחתי, היה נשמע כביכול הישיבה שלו על סף סגירה.

אין זה נכון כלל וכלל. ההיפך הוא הנכון. הישיבה שלו פורחת עם עשרות תלמידים.

אינני יודע אם זה בבחינת מעוות שאינו יכול לתקון, אך לבקש סליחה אני ודאי חייב. מקווה שיסלח וימחל לי. אני גם מבקש את סליחת הצופים על הדיווח המיותר והלא מדוייק (והלא מקצועי).

למדתי מכך רבות. אני שוקל יותר את מילותיי. מוודא יותר את אמיתותיהן... ועדיין לומד כל יום מחדש ומשתדל להשתפר.

סליחה.

הסליחה של ישראל גראדווהל

אני מבקש מכם סליחה קוראי כיכר השבת. סליחה אם קרה פעם שדיווח שלי גרם לכם צער. אם תמונות או סרטונים שהעליתי בכתבה מרחבי העולם היו קשים עבורכם לצפייה. סליחה מפוטין, ביידן, פריגוז'ין ועוד שלא חסכתי מכם את הדיווחים על מעלליהם. מקווה ומתפלל שגם בשנה הבאה אשתדל להישאר בצד הנכון.

חלק מכם זועמים בתגובות כשאני כותב על טראמפ, אבל חשוב לדעת שהדעה האישית שלי אינה רלוונטית ואני משתדל תמיד להביא אובייקטיבית את הנתונים כפי שהם. לגבי רוסיה-אוקראינה, גם אם אין ספק שבאוקראינה אין רק אוהבי ישראל בלשון המעטה, דעתי האישית שהעם היהודי צריך לעמוד לצד הנרדף והחלש, כאשר בכל מקרה הדיווחים יישארו תמיד אותנטיים ונאמנים למציאות ככל שניתן.

מאחל לכם שנה טובה וניפגש כאן בבשורות טובות!

הסליחה של ארי טננבוים

ברוח הימים אבקש את סליחתם של עשרות הפונים בבקשות לכתבות תחקיר בשלל נושאים מגוונים. בין אם מדובר בנושאי חניה, דו"חות, עיריות, ובין בנושאי אפליה במוסדות, כגון אי קבלת תלמיד, הענשה וכדומה. על תקן היותי כתב מגזין 'זלגתי' לא פעם לכתבות תחקיר עמוקות. לא אחת הבאנו חשיפות משמעותיות שטלטלו את המערכת כדוגמת "תחקיר שדכני הוואטסאפ", בעיות התעבורה החמורות בעיר ביתר עילית ועוד. אלא שהאמת היא שבראש ובראשונה אני כתב מגזין. אינני מתעסק בתחקיר ולכן השבתי את פניהם של רבים - ריקם.

ובאותה נשימה, מאחורי הקלעים, אפילו שידענו שלא תצא מכך כתבה, פעלו במערכת עד כמה שניתן לסייע לפונים במצוקותיהם השונות. לא פעם ולא פעם הרמנו צלצול טלפון למי שהרמנו וסייענו לא בגלל שאנחנו רצינו כתבה ולא בגלל שהצד שנדרש לעזור לנו 'פחד' מכתבה עליו. איפה שיולנו לעזור - עזרנו, לתועלת הפונה.

מחילה מכל מי שלא הספקתי לענות לו השנה על נושא חשוב שהוא רצה להביא לי לכתבה. לכולם האזנתי בספר פנים יפות ויתכן שבגלל עומסים ושאר עיסוקי החיים ביום יום, לא שמתי ליבי לבקשתו של מישהו או לא עניתי לו כראוי על פנייתו. שנה טובה ומתוקה לכולם!

הסליחה של איציק אוחנה

במסגרת תפקידי באתר 'כיכר השבת' אני משתדל לעשות טוב לאנשים. כל האייטמים שאני עוסק בהם הם אייטמים חיוביים שעושים קידוש השם ומרבים טוב בעולם.

אלא שלעתים, כנראה שפספסתי. אולי יש מישהו שידיעה עליו לא כיבדה אותו מספיק או אולי לא פרסמתי מה שהיה אמור להתפרסם. ועל כך אני מתנצל ומתפלל שנזכה לעשות רק טוב בשנה הבאה עלינו לטובה.

הסליחה של מנדי אושר

יש נושאים שמעוררים דיון וזעם ואולי עדיף שלא היה לכתוב ולעורר. בשביל מה לכבס את הכביסה בחוץ? בשביל מה לגעת בפצעים ובמוגלה? אך יש משפט של הרב קוק שכתב "אני מדבר כי אין לי כוח לשתוק".

מודה לכל אחד שמגיב על הכתבות תגובות חיוביות. בדרך כלל אנשים יגיבו רק כשרע להם ואם הגבתם על כתבה שהיא חיובית וטובה סימן שאתם כאלו. לעולם אל תשתקו!

הסליחה של משה מנס

אני מתנצל על כל אותם פעמים שהכתבות שלי הצליחו.

תמיד יהיה מי שיפגע. כתבה שעשינו בעבר על "חברת הייטק חדשנית שתניב למשקיעים בה רווחים של מיליונים" הביאה אברך אחד להתקשר אלי ולהגיד לי שאני פוגע בו אישית. לדבריו, הוא מושקע בחברה והוא חייב להכניס עוד שותפים בשביל לכסות את ההשקעה שלו. שמחתי שהכתבה עזרה בלהזהיר אנשים מפני נפילה בהונאה אך גם כאבתי את כאבו של אותו אברך.

פרסום נוסף שלי על 'מוצר פלא' שהוא חסר תועלת ואף עלול להיות מסוכן, הביא לפניה שקיבלתי במייל ובו אחת המשווקות ממש כעסה. לדבריה, אני גורם נזק לאנשים שיכולים להיעזר במוצר ה"מדהים". הבנתי את התיסכול והכעס שלה, פעמים רבות אותן משווקות משוכנעות ביעילות המוצר אך אסור לי להתחשב בכך ועלי להיות נחרץ עם האמת.

בקשת סליחה נוספת היא על שימוש יתר בסופרלטיבים וקלישאות בתקשורת החרדית. לא כל עץ שנפל וכלב שנובח זה הלם ואימה. ובנוסף לכך הזהות והאמת החרדית שטבועה בנו לפעמים חזקה מהמציאות כפי שהיא. מקבל על עצמי להתחזק ולהשתפר בשנה הבאה.

גמר חתימה טובה לכל בית ישראל

הכתבה הייתה מעניינת?

תהילים להצלחת ולרפואת חיילי צה״ל ולהשבת החטופים

-נקראים כעת
-פרקים נקראו
-ספרים נקראו
לקריאת תהילים והוספת שמות לתפילה

תהילים להצלחת ולרפואת חיילי צה״ל ולהשבת החטופים

-נקראים כעת
-פרקים נקראו
-ספרים נקראו
לקריאת תהילים והוספת שמות לתפילה
עכשיו בכותרות