אחרי ההכרעה בבית שמש

הפגישה במעונו של הגר"ד לנדו והחשש ב'דגל' | ויז'ניץ צפויה לתמוך ביהודה בוטבול באלעד

בניגוד להערכות ולמרות הסכם שנחתם - האדמו"ר מויז'ניץ הכריע בבית שמש לתמוך במועמד ש"ס משה אבוטבול | עכשיו, הקרב מתמקד באלעד | הרה"צ אב"ד ויז'ניץ אלעד נועד לפגישה ממושכת עם ראש הישיבה הגר"ד לנדו - רק על אלעד, ושמע את החשיבות לתמוך בפרוש אך הבהיר כי ויז'ניץ נוטה לתמוך ביהודה בוטבול | מה ביקש ראש הישיבה ומה החשש ב'דגל התורה'? | כל הפרטים מהדרמה הגדולה בפרסום ראשון (חרדים)

חנני ברייטקופף | כיכר השבת |
הגר"ד לנדו, האדמו"ר מויז'ניץ והמועמדים ישראל פרוש ויהודה בוטבול (צילום: אריה לייב אברמס - פלאש 90, משה גולדשטיין ויעקב כהן)

אחרי בית שמש, הקרב על אלעד: ימים ספורים לאחר ההכרזה של חסידות ויז'ניץ על הוראת האדמו"ר לתמוך במועמד ש"ס לראשות העיר בית שמש, משה אבוטבול - ולא במועמד 'דגל התורה' שמואל גרינברג, הזירה החמה חוזרת לעיר אלעד, שם מתמודדים ראש העיר ישראל פרוש - הזוכה לתמיכת 'שלומי אמונים' ו'דגל התורה', מול יו"ר ש"ס המקומי יהודה בוטבול.

בחסידות ויז'ניץ, כפי שנחשף ב'כיכר השבת', נוטים לתמוך גם באלעד במועמדותו של נציג ש"ס יהודה אבוטבול, ובכך להפר סופית את הברית האגודאית, ולא לתמוך במועמד 'שלומי אמונים', כאשר ההחלטה על כך נפלה עוד לפני ההחלטה על בית שמש, שם לאור חילוקי הדעות הפנימיים בין בני האדמו"ר, הזדרז האדמו"ר להכריע את הכף לטובת מועמדותו של אבוטבול, וזאת כהמשך לפגישה הממושכת בין האדמו"ר מויז'ניץ והאדמו"ר מגור על הנושא.

הדרמה סביב ההחלטה על אלעד גדולה יותר, שכן בניגוד לבית שמש שם אין השפעה גדולה להצבעתם הרי שבאלעד קהילת ויז'ניץ מונה מאות משפחות ולהצבעתם צפויה כנראה השפעה ישירה על תוצאות הבחירות. ל'כיכר השבת' אף נודע כי במידה והתמיכה בבוטבול לא תשתנה, הרי שהאדמו"ר מויז'ניץ ישבות את השבת שלפני הבחירות בעיר אלעד.

אך יש מי שלא אומר נואש. ביום ראשון האחרון, כך נודע ל'כיכר השבת' הוזעק רב חסידי ויז'ניץ באלעד, הרה"צ יעקב מרדכי הגר, בנו של האדמו"ר מויז'ניץ, למעונו של ראש הישיבה הגאון רבי דב לנדו, מנהיגה הרוחני של 'דגל התורה'.

בפגישה, שנמשכה למעלה מחצי שעה, השתתפו גם מנחם לנדו, נכדו חביבו של ראש הישיבה ודוד שפירא מקורבו של ראש הישיבה האמון על המהלכים הפוליטיים של הבית.

במהלך הפגישה, שוחח הגר"ד לנדו עם הגרי"מ הגר על העיר אלעד, ועל החשיבות לתמוך במועמדותו של פרוש, לטובת האידישקייט של העיר.

ל'כיכר השבת' נודע כי במהלך הפגישה כלל לא עלה הנושא של העיר בית שמש, אלא רק העיר אלעד, שכידוע, זוכה למקום מיוחד וחשיבות עליונה אצל הגר"ד לנדו.

הרה"צ רבי יעקב מרדכי הגר הציג מנגד את עמדת החסידות, שלא רואה הבדל גדול בין האידישקייט של פרוש לבין האידישקייט של בוטבול, אך הדגיש כי ויז'ניץ כבר סגרה על מועמדותו של בוטבול, ולכן מאוחר מדי להפר זאת ולקבל החלטה אחרת. הגר"ד לנדו שמע את הדברים וביקש רק להעביר לאדמו"ר את עמדתו בנושא האידשקייט של העיר.

הרה"צ רבי יעקב מרדכי הגר עם יהודה בוטבול (צילום: יעקב כהן)

יצוין שבויז'ניץ היו שני דיונים מקבילים על בית שמש ועל אלעד, כאשר היה צפוי שבאלעד ההחלטה תיפול קודם אך בסופו של דבר האדמו"ר בחר לסגור קודם את בית שמש ולהשאיר את אלעד להמשך, וכעת בויז'ניץ ממתינים לשובו בעוד כשבועיים מארצות-הברית כדי לקבל את ההחלטה הסופית והרשמית.

הפלא הגדול ביותר הוא, שבמשך שנים חסידות ויז'ניץ לא הייתה מרוצה מהיחס של ישראל פרוש אליה, אלא שהרבי מויז'ניץ תמך מאוד בפרוש ודיבר עליו תמיד בכל אירוע והרעיף עליו שבחים בלי די. חסידי ויז'ניץ מספרים, כי הוא היה תמיד מזכיר את שמו, עושה גימטריות וראשי תיבות על השם שלו, דבר חריג מאוד אצל האדמו"ר שכך ידבר על פוליטיקאי.

בי"ז בתמוז האחרון, פרוש נכנס מיוזמתו אל האדמו"ר, והאדמו"ר אמר לו - לגבי ההקצאות שלטענת החסידים פרוש עיכב - על פי עדויות של מי שהיה בחדר: "אויב די וועסט זעך נישט צו שטעלען, וועל איך דיר נישט קענען שטיצן" (תרגום חופשי: אם לא תתייצב לצידנו, לא נוכל לתמוך בך. ח"ב), המשפט החריג של הרבי שאמר לפרוש, היה תחילת ההבנה בויז'ניץ, כי הפעם החסידות ככל הנראה לא תתמוך בו.

גורמים ב'דגל התורה' תוהים בשיחה עם 'כיכר השבת', "מדוע ויז'ניץ מיהרה לסגור את הסיפור של בית שמש לפני אלעד? האם זה אומר שהמצב באלעד בכל-זאת בר שינוי ובויז'ניץ יחליטו בסופו של דבר לתמוך במועמדותו של פרוש?".

כראיה לכך הם מביאים את העובדה שבבית שמש כבר נחתם סוג של הסכם בין ויז'ניץ לשמואל גרינברג, כאשר מטעם ויז'ניץ מי שחתם על ההסכם היה יהושע מנדל, נציג החסידות בעיריית בני ברק, שנחשב למי שמנהל את העניינים המוניציפליים של החסידות, אך בסופו של דבר, הופתעו כולם לגלות כי למרות זאת, האדמו"ר הכריע אחרת, שכן לדברי גורמים בויז'ניץ החתימה בבית שמש לא קיבלה את אישור רבני החסידות, כנדרש.

מנגד, גורמים אחרים ב'דגל התורה' טוענים כי "נראה שאפסו הסיכויים לשכנע את ויז'ניץ לתמוך בפרוש באלעד, בוודאי לאור דברי הרה״צ אב"ד ויז'ניץ אלעד בפגישה עם הגר"ד לנדו".

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר