ישראל במלחמהישראל במלחמה
בלעדי | צפו 

מי שלא לומד - יתגייס | השר יעקב מרגי מציג מתווה חדש לסוגיית הגיוס

מלחמת שמחת תורה מציפה את סוגיית גיוס החרדים לצה"ל | בריאיון מיוחד לישי כהן מציג שר הרווחה יעקב מרגי את המתווה שלו לסוגיה הרגישה (חרדים)

ישי כהן | כיכר השבת |
צפו בדברים (צילום: למי עזוז | עריכה: ידידיה כהן | מפיק: אשר רוט )

מלחמת שמחת תורה מציפה בעקבותיה את סוגיית גיוס החרדים לצה"ל והעובדה שאין חוק גיוס שמסדיר את מעמד לומדי התורה רק מסבכת את העניינים. בריאיון מיוחד לישי כהן מציג שר הרווחה יעקב מרגי את המתווה שלו לסוגיה הרגישה. הריאיון המלא - הערב ב'כיכר השבת'.

"מי שעיניו בראשו יכל לשמוע את הצלילים כבר מתחילת המערכה, אין ספק שזה אירוע, אין ספק שהכלים שצריכים להתמודד עם חוק הגיוס הם שונים מבעבר. כשאתה שומע את הכמות של הנופלים, כשאתה מבקר במחלקות השיקום - אתה מבין שצריך לעשות מעשה. הנושא בעול עם חברו - זה לא אימרה חלולה, היא משמעותית. יש צורך בחברה הישראלית לראות את החברה החרדית משתתפת במאמץ.

"עולם התורה לא מאוים כרגע על ידי הצבא ואין צורך כרגע לפגוע בלומד תורה אחד. בחברה החרדית יש פוטנציאל גדול מאוד לגיוס שלא ממוצא. הוא אינטרס של הצבא וגם של החברה החרדית. צריך לדעת לעשות את זה נכון.

"לצערי הרב הצבא לא קל לו לבוא לשחרר את האמירה של 'גיוס לכולם', הצבא צריך להקים אגף ייעודי במשרד הביטחון לגיוס אותם אנשים שלא לומדים תורה בחברה החרדית, יש כמות גדולה שתאמין לי זה יהיה רוויה לצבא והצבא לא כל כך מסוגל לקלוט את כולם.

"אפשר להביא חבר'ה צעירים, שזה אינטרס גם של החברה החרדית, אני רואה תוצרים חיוביים. אני מדבר על בחורים שחור לבן, אני לא מדבר על שבאבניקים. אם אתה תגיד לצבא שאתה מביא לו 600/700 כאלה בשנה, הוא יהיה מאוד מרוצה, ויש לנו את את זה. הצבא צריך לרצות ולגייס אותם ולדעת איך לגייס אותם.

"אני לא יכול להסביר, עם ההכרה בערך לימוד התורה, אני לא יכול לשכנע שום אמא שהבן שלה נמצא בחזית, שלא ישנה יום ולילה כבר כמה חודשים. אני לא יכול להסביר למה אותו נער חרדי לא מתגייס. החברה החרדית כבר לא מתמקדת בבני ברק או מאה שערים, הצבא יודע כמה אחוז לומדים וכמה אחוז לא לומדים".

אתה אומר לי תם העידן שכל אחד מקבל פטור כי הוא חרדי, שהצבא יפקח מי שלא לומד קחו אותו בכוח, אין משחק...

"אני אומר לך כן, ואני נשען על גדולי ישראל".

על הסיכוי להעביר את המתווה בהנהגה רוחנית חרדית: "אם אנחנו נבוא לגדולי ישראל ונגיד להם שאם נמשיך לאחוז מהכל בלא כלום - אנחנו מסכנים את עולם התורה כמו שאמר הרב שטיינמן".

על השאלה האם נפל האסימון שמה שהיה לא יהיה, הוא אומר: "אצלי כן, אצל חבריי? כן. אצל כולם? לא יודע, אני רואה את הריאיון של גולדקנופף ומצר על כך".

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר