"אין לי אחים, גיסים ואינטרסים"

דרעי מתגונן ועונה על הטענות בנוגע לפילוג החרדי: "עשו חד גדיא מאלעד, בית שמש וביתר"

במסגרת הקרבות ברחוב החרדי, עולות טענות כנגד הפוליטיקאים החרדים, שלא עושים די כדי להרגיע את הרוחות ולנסות להגיע להבנות - בפרט בזמן מלחמה. מי שעלו נגדו טענות קשות ביותר, הוא יו"ר ש"ס אריה דרעי, שלראשונה החליט להגיב בפומבי על הטענות ולהשיב עליהן | 'כיכר השבת' עם התיעוד המלא מכינוס ש"ס בעיר ביתר, המתפרסם כעת לראשונה (חרדים, בארץ)

חנני ברייטקופף | כיכר השבת |

לראשונה מאז שעלו הטענות הקשות נגד תנועת ש"ס והעומד בראשה, ח"כ אריה דרעי, על כך שהוא אחראי למערכת הבחירות הסוערת ומלאת היצרים והאינטריגות - בזמן מלחמה, הוא מסביר את הצד שלו וחושף מה היה בינו לבין גור.

את דבריו מסר דרעי בכינוס בחירות בעיר ביתר, כאשר הוא הסביר, מדוע החליט לפתוח חזית גם בבית שמש, גם באלעד, גם בבני ברק וגם בביתר, ולהציג מועמדים של ש"ס בערים אלו. בפתח דבריו, שיבח דרעי את המועמד לראשות העיר חננאל שם טוב ואת יהודה עוביידי ,סגן ומ"מ ראש העיר, הפועלים רבות למען הציבור הספרדי בעיר.

"שואלים אותי מה", פתח דרעי את דבריו: "למה צריך את כל הדבר הזה. יש פה מועמד לראש עיר, עבדנו אתו כל השנים יש סיכוי, אין סיכוי, לא נראה חסר סיכוי. מועמדות לשם מועמדות. אני רוצה לספר את הדברים כהוויתם. אתם יודעים אני ממעט אני לא מדבר הרבה, לצערנו הרב בחודשים הללו, כמעט כל היום וכל הלילה, אני נמצא בענייני פיקוח נפש. אבל אין ברירה אחרת את האמת צריך לומר אותה. אני אגיד את זה בקצרה והשם יעזור לי שאני לא אוציא מילה אחת מיותרת ואני לא אפגע באף אחד, אבל אני אגיד את האמת לאמתה".

"עשו חד גדיא מכל הערים"

לדברי דרעי: "בחירות לרשויות מקומיות יש הרבה רשויות, וזה הסכמים שתלויים אחד בשני. אני עשיתי כל מאמץ - סהדי במרומים, שלעשות אחדות בין כל המפלגות החרדיות ולא לריב על אף מקום. פשוט מאוד להגיע להסדר. בשביל מה זה טוב, באותה תקופה היינו כל כך נרדפים ברפורמה המשפטית וכל ההפגנות שהיו. מה חסר ליהדות החרדית? בוודאי לא מחלוקות. הזמנתי אלי, ישבתי שעות ארוכות עם ראשי המפלגות ביהדות התורה מהצד החסידי והמצד הליטאי. ופרשנו את כל הארץ, להגיע להבנה, שאני מראש, אנחנו המפלגה הגדולה, אנחנו הציבור הגדול אנחנו הציבור המאוחד, אבל בכל זאת בשביל השלום רציתי וויתרתי הרבה מאוד, כיון שאנחנו יודעים - חינכו אותנו רבותינו שלום. לא שווה לריב".

דרעי שוטח את גירסתו לגבי הפילוג החרדי

"הרי", טען דרעי, "בסוף המטרה היא באמת לשרת את הציבור ולהביא לציבור מה זה משנה. מצד שני אנחנו צריכים לעמוד על שלנו ולקבל על מה שמגיע לנו באמת. כשאנחנו מדברים על מה שמגיע לנו, אתם יודעים על מה אנחנו מדברים, זה לא תפקידים, הקצאות, בתי כנסת, מבנים לתלמודי תורה, כל הצרכים שצריכים הציבור שלנו, כל הדברים שלצערנו אנחנו מקופחים מאוד, אין לי שום אינטרסים בביתר, אבל לא אתן שיחזירו אותנו עשרים שלושים שנה אחורה".

"תוך כדי המשא ומתן", סיפר דרעי לנוכחים בכינוס, "שאני יושב ומדבר, מתברר שדבר שהיה פשוט לכולם, העיר אלעד שהיה שם הסכם חתום, בברכתם מרן שר התורה וראש ישיבת פונביז ר' גרשון, אצלנו חכם שלום והרב בעדני, על דעתם חתומים הסכם. על פי ההסכם הזה משם הלכנו לכיוון בית שמש לכיון ביתר, לכיוון רכסים, לכיוון צפת. תוך כדי זה החליטו שבאלעד החליטו שלא מקיימים את ההסכם. התברר שבשביל לא לקיים את ההסכם באלעד, צריכים לקבל את תמורה, אז מכרו את בית שמש בלי לשאול אותנו".

"הלכו", טען דרעי והציג עמדה שנויה במחלוקת, "שמו מועמד, למרות שבאופן עקרוני הסכמנו באופן עקרוני שבבית שמש אם מגיעים להסכם שיהיה מועמד ליטאי. הלכו שמו מועמד ליטאי, נגד דעתנו. באותו זמן דיברו אתנו הנציגים הליטאים של העיר, לעשות שינוי כאן בעיר. יום אחד אני קם ומגלה שחתמו הסכם בביתר. אם בבית שמש אתה תומך. כך זה היה שרשרת חד גדיא פשוטו כמשמעו".

"מהחד גדיא הזה", טען דרעי והוסיף, "לא השאירו שום דבר. מכרו את הכול. נתנו את הכול. פתאום אחרי שחתמו את הכול קראו לנו ואמרו השארנו לכם את מחלקת הרווחה, את מה שהיה לכם לפני זה. לפני זה. לזה אני לא מסכים, עד לפה יש גבול. זה לא בשבילי, אין לי פה לא אחים ולא גיסים, אין לי שום דבר, אין לי אינטרסים, להיפך כמה אחריות אני צריך לקחת להתמודד ולריב וחלילה וחס, אם יהיה הפסדים יש רק אחד אשם-אני. אין ברירה אחרת, אנחנו לא יכולים לחזור עשרים שנה שלושים שנה אחורה".

"גם אם נפסיד, כולם ידעו שאי אפשר לדלג על עדה קדושה כמו שלנו"

"היום", הסביר דרעי: "הציבור הספרי הבני תורה, ברוך השם באמת עם הנהגה תורנית הכי חשובה שיכולה להיות, כל ראשי הישיבות כולם מאוחדים, ללא יוצא מהכלל, מעולם לא הייתה אחדות כזאת בציבור הספרדי, בהנהגה הרוחנית, בהנהגה הפוליטית. כל רבני הקהילות בכל הארץ, אפשר לדלג על עדה כזאת קדושה ולהגיד זהו. על זה אני אמרתי טוב שם טוב משמן טוב, אני מוותר על השמן שאולי נפסיד בטווח הקצר, אבל אנחנו חייבים לשמור על השם טוב של הציבור שלנו. הקב"ה גלגל שבביתר המועמד שלנו הרב שם טוב בעזרת השם הוא ידאג באמת ובתמים שהציבור הספרדי לא יקופח".

"יש קהילות נוספות שרוצות להצטרף, אבל הם חיכו שנהיה מאוחדים מאחורי המעומדות של שם טוב"

לדברי דרעי: "עכשיו שואלים אותי יש לנו סיכוי, א. אני חושב שיש לנו סיכוי. לא רואים את זה במספרים אז יראו את זה, גם באלעד שהתחלנו אמרו שאין לנו סיכוי ועכשיו יש כאלה שאומרים שחבל לבזבז את הבחירות באלעד. התייעצנו, ישבנו שעות עם חברי מועצת חכמי התורה, עם ראשי הישיבות, הם ישבו והתבוננו והתלבטו ובסוף החליטו מה שהחליטו, אין לי ספק דעת תורה אנחנו פועלים על פיה, ותהיה לנו סייעתא דשמיא. לא הכול אנחנו צריכים להבין".

יש סיכוי בביתר?

"גם על פי מה שאני מבין", טען דרעי והוסיף, "יש לנו סיכוי ויש לנו סיכוי טוב, לא הכול יודעים לא הכול מתפרסם. בזמן הקרוב ישמעו את זה. הציבורים האחרים שרוצים לשינוי גדול פה בעיר ויש ציבורים גדולים מאוד, רצו לשמוע דבר אחד. האם הציבור הספרדי קודם כל מאוחד, האם הוא ביחד בעניין, אם כן אנחנו אחריכם עד היום שמעו שמועות שזה סתם וזה מועמד קש בשביל להשיג דברים. היום הגיעו לכאן מרנן ורבנן כל אחד טרח והגיע לכאן להגיד שאנחנו כן רצינים והרב שם טוב הוא המועמד שלנו לראשות העיר בצורה הכי רצינית שיכולה להיות, לא היינו מטריחים את גדולי ישראל לדבר שהוא סתם בתור קישוט".

לדברי דרעי: "אחרי הכנס של היום, אתם תראו את ההמשך שלאט לאט עוד ציבורים. וגם אלו שלא הזדהו אתם תראו את התוצאות בקלפי, טוב שהבחירות הם מאחורי הפרגוד, אני מקווה שגם בביתר הבחירות הם מאחורי הפרגוד. אם היו מגיעים אתנו להסכמים זה היה מיותר הכול, אם אנחנו לא נדע לעמוד על שלנו יותר לא יספרו אותנו".

"אז", הוסיף דרעי ואמר בכינוס, "כל החמש שנים יקחו אותנו כמובן מאיליו. אני המעטתי בפרטים כדי לא לפגוע יותר מידי. הכול היה באמת ובתמים ניסונ. לקבל פירורים אפשר גם אחרי הבחירות. כמה שהתוצאה כאן תהיה יותר גדולה, יש לנו סיכוי טוב לנצח, גם אם חלילה לא ננצח אבל נביא תוצאה מאוחדת ומלוכדת, יתחייסו אלינו אחרת. ברוך השם הרב שם טוב והרב עוביידי והנציגים האחרים, הם צעירים ונמרצים. המסר שיצא מהכנס הזה, שכולנו מאחורי הרב שם טוב ומאחורי תנועת ש"ס. לצאת מכאן ולהגיד לכולם, קיבלנו את ברכתם והוראתם של גדולי ישראל ואנחנו הולכים עם זה עד הסוף ולא חוששים ולא מפחדים. אין לנו הרבה זמן, אתם תראו את התגובות כל כך מהר".

"אני מקנא בחסידים שהולכים באש ובמים אחרי רבותיהם ויוצאים לעבוד למען המועמדים שלנו באלעד ובבית שמש"

"ברוך השם באלעד ובבית שמש", שב דרעי להתייחס לערים בהם יש אש וקרבות בין החרדים: "גדולי האדמורי"ם, האדמו"ר מגור והאדמו"ר מויזניץ תומכים במועמדים שלנו. אנחנו צריכים ללמוד מכל אחד, בוודאי מכאלה קהלים קדושים. אני מקנא בהם. ראיתי, תחשבו באים אדמורים לתמוך במועמד שלא שלהם, במועמד ספרדי של ש"ס. אבל הם החליטו בגלל היידישקיט בגלל שיקולים רוחניים, אתם רואים איך בשנייה אחת אלפי חסידים עזבו את הכול, את העבודה שלהם את הבית שלהם את הכול, אף לא שאל כמה אני מקבל ואיפה אני משלם".

דרעי סיפר: "כל היום רבים תנו לנו שלטים. אנשים תלמידי חכמים, ראשי כוללים, מוסרים נפש. לא תסור. חסר לנו את הדבר הזה. לא יודע אם אתם יכולים להעריך את גודל המעמד הזה. יש לנו את כל הארץ 90 מקומות. היו פה זקני הדור שלנו. אלפים של חסידים הקימו מטות פרטיים, היום בעיתון המודיע מודעה גדולה ג' ויהודה בוטבול. זה דבר של ימות המשיח. הם עושים את זה במסירות. הם הגיעו למסקנה שמבחינה רוחנית".

"תראו את החסידים", הוסיף דרעי וסיפר: "מוסרים נפש בשביל הדבר הזה. אז אנחנו זה בשר מבשרנו, באו פה ראשי הישיבות למען מועמד שלנו. בעיקר כבוד רבותינו. הקב"ה יעשה שלו. כבוד הרבנים כבוד העסקנים, כל אחד יקים מטה לבד. לא לחכות להוראות. ותלחצו שיתנו לכם חומר. תאמינו לי אתם תראו, שעות ארוכות התעסקתי בזה, יש הרבה קהלים יש הרבה אינטרסים".

"רוב מוסדות החינוך החסידיים בביתר, נמצאים ברשת החינוך שלנו"

לסיום אמר דרעי: "לתנועת ש"ס יש זכויות מיום הקמתה של ביתר ועד היום. לביתר אין זכות קיום בלי משרדי הממשלה שאנחנו אחראים עליהם, העברנו את כל התקציבים ולצערנו לא קיבלנו מה שמגיע לנו. רוב החינוך החסידים בביתר מתקיים בזכות פעילותה של ש"ס, הם נמצאים ברשת החינוך שלנו. לא דורשים דרישות לא עושים תנאים, אם אפשר לעזור אנחנו עוזרים. שמדברים על הכרת הטוב שידעו את זה גם".

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר