די לשנאות

אין לנו שום אפשרות אחרת: הציבור החרדי חייב להתאחד בבית שמש, עכשיו!

כל צד תלה את מלחמתו בבחירות כ'מלחמת קודש', אין ויכוח על כך. בוודאי ובוודאי שהכל נעשה בהוראת גדולי ישראל מכל הצדדים. אך כעת, נותרנו בישורת האחרונה, בקרב על העיר בית שמש, שילמד אותנו מי יצא לקרב באמת לשם שמיים, ומי לא // חנני ברייטקופף מסביר למה הציבור החרדי חייב להתאחד בבית שמש (דעה)

חנני ברייטקופף | כיכר השבת |
הכתבה פורסמה ב-כ"ג באדר א' תשפ"ד | 03.03.24
שמואל גרינברג (צילום: יוני מאיר ולמי עזוז)

הבחירות הסוערות שעברנו בצל המלחמה הקשה שמתחוללת בעזה, לא הותירו רשמים טובים על אף אחד - בלשון המעטה. כעת, לאחר שכולם גם הפסידו וגם ניצחו, אפשר להתרווח מעט ולחשוב על העתיד של הציבור החרדי ומה הולך לקרות לפנינו בתקופה הקרובה. אך במקום לחכות עם המסר עד סוף הכתבה, ניתן אותו בהתחלה - הציבור החרדי חייב להיות מאוחד כעת בבית שמש כי אין לנו פריבילגיה אחרת.

בזמן שלא הפסקנו להתקוטט מי ייקח את בית שמש, מי יספוג השפלה באלעד ואיך כל מפלגה הייתה בטוחה בניצחונה ברכסים, ביתר, עמנואל, בני ברק ועוד - התחוללה מלחמה קשה בצפון ובדרום, שאם נאמר בעדינות, הקרבות במעוזים החרדים - לא הוסיפו יתר על מידה לתחושת האחווה שכה הייתה נצרכת בשעות אלו.

אז נכון, כל צד תלה את המלחמה כ'מלחמת קודש', אין לנו ויכוחים על כך, בוודאי ובוודאי שהכל נעשה בהוראת גדולי ישראל מכל הצדדים. אך כעת, נותרנו בישורת האחרונה, בעוד כשבוע ייפתחו שוב הקלפיות בעיר בית שמש, והשבוע הקרוב ילמד אותנו, מי יצא לקרב באמת לשם שמיים, ומי יצא - כדי לנגח את חברו ולהוכיח שהוא יותר חזק.

אף פעם זה לא זמן טוב למלחמות היהודים, אך אין זה סוד, שהציבור החרדי הולך לצאת בקרוב למלחמה על קיומו - אולי הכי קשה מקום המדינה, הן בענייני חוק הגיוס, הן בענייני תקציבים, חינוך ועוד ועוד, התקופה הבאה עומדת להיות מורכבת במיוחד, ואם ישנה שעת כושר לאחד את השורות - אין זמן יותר מעכשיו.

בעיר בית שמש, נותרו כעת שני מועמדים, האחד שמוליק גרינברג - צעיר חרדי, המשתייך למגזר הליטאי, שמאחוריו שנות עשייה מוכחות, השנייה - היא ראש העיר הנוכחית עליזה בלוך, שמבלי להיכנס להשתייכות המגזרית שלה והרצון לחנך את הציבור החרדי, לא היו כאלה שיצאו בהתפעלות מ"הניהול האדיר" שלה, בלשון המעטה.

גרינברג לעומת זאת מגיע עם מרץ רב והוא הוכיח את עצמו גם בגזרה המוניציפלית - כסגן ראש העיר בית שמש, וכן בגזרת הניהול, כאשר במשך קרוב לחמש שנים, הוא ניהל את מחלקת החינוך החרדי בעיריית ירושלים, מחלקה שאחראית על מאות אלפי ילדים.

עליזה בלוך ביום הבחירות (צילום: Yaakov Lederman/Flash90)

במערכת הבחירות האחרונה שהייתה כה אמוציונלית, הותרו מלא רסנים, ואחד מהם - הוא טענות לגזענות של גרינברג בעיריית ירושלים, טענות שהוכחו כשקר מוחלט וכבדיה לא מוצלחת של אלו שרצו לחמם את הגזרה - כדי להרים מועמד אחר.

כעת, בשוך הסערה הראשונית, זה הזמן בגזרת ש"ס, שם קמפיינרים (לא מצד ש"ס. ח"ב) מנסים להדליק בכל הכוח את השד העדתי בעיר בית שמש, עם טענות מומצאות ושקריות, להודות בטעות ולהגיד - אנחנו מפסיקים עם המחלוקת והולכים עם מה שיהיה טוב לציבור החרדי.

גם בגזרת הציבור המודרני, יהיה זה עוול להפוך את גרינברג לדמון שנשלט על ידי קיצוניים, כי זה פשוט לא נכון, בשבוע שעבר נחשף כאן ב'כיכר השבת', תיעוד של גרינברג עם אחד ממנהיגי הציבור החרדי, הגרמ"ה הירש, שהורה לו לדאוג לכלל הציבור החרדי בעיר ולראשונה הייתה הכרה גם המוסדות המודרנים מאוד, שזה הישג גדול בפני עצמו לגרינברג.

גם בגזרה החסידית, טעות גדולה היא לא לסגור עם גרינברג. ראשית, בשל דברי האדמו"ר מויז'ניץ שהודיע שיתמוך רק במועמד חרדי, וגם מצד גור, יהיה זה שוב טעות לתמוך בעיר מעורבת במועמד שאינו חרדי. כולנו זוכרים את הטראומה שהייתה בעבר במספר מקומות, בזמן שהיו חלק שבחרו במועמד שאינו נתמך על ידי רוב המגזר החרדי.

נכון, מערכת הבחירות הותירה המון משקעים ושנאות שיהיה קשה לדלג עליהם והרבה חוששים מנקמה של אחד הצדדים, אך אם באמת ישנה כוונה להתאחד כולם, אפשר להתגבר ולפתור את המוקשים, באמצעות עוגנים חזקים בהסכם קואליציוני.

מעבר לכך, חשוב להדגיש, כי יש צדדים שלא מוכנים להגיע למו"מ עם גרינברג, עד שהוא לא יתחייב להוציא ליריב שלהם שתי עיניים ולא אכפת להם שיוציא להם עין אחת ולא ייתן להם מה שהם יכולים לקבל במשא ומתן הוגן וישר. גם פה, הקריאה אחת היא, תתגברו מעל הקטנוניות ותסתכלו על התמונה המלאה - התמונה שתיווצר במידה והציבור החרדי לא ישכיל להתאגד. גם לבעיות שהעלתם בנוגע ל'נקמות' יש פתרונות, רק תגיעו לשולחן המו"מ ברצון להתאחד.

יתרה מזו, גם אם נניח לטענה, שאין בעיה עם עליזה בלוך כראש עיר - והיא לא הייתה כה גרועה. האם זה נכון לנו עכשיו כציבור חרדי להיות מפולגים? הרי אנחנו רואים מכל עבר איך כל "הליברלים" ושונאי החרדים מתאגדים מאחורי בלוך (אולי שלא בידיעתה. ח"ב) וקוראים לעשות הכל למען בחירתה ויש שיגידו שאותם ארגונים שונאי חרדים, אף מממנים חלק מהקמפיינים המשמיצים נגד גרינברג.

למה? מדוע לבית שמש לא מגיע מועמד חרדי? מה אנחנו כל כך מתביישים מעצמנו, האם יש שאלה אם גרינברג פחות מקצועי מבלוך, או שיש גורמים מבחוץ שמנסים לשסות אותנו האחד בשני, כפי שהם הצליחו לעשות בחברה הישראלית לפני פרוץ המתקפה הארורה?

ולסיום, בשבוע הקרוב נראה ברחובות העיר בית שמש מאות אלפי שקלים של קמפיינים ממומנים ושקריים כנגד הציבור החרדי וניסיונות הפחדה, כביכול גרינברג הוא גזען, ימכור את העיר לקיצוניים ועוד. העצה שלנו היא אחת, תקראו שוב את הטור, תחשבו באופן שקול וענייני ותביאו סוף לפילוג הציבור החרדי ולפילוג העיר בית שמש.

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר