"העיניים צריכות להתרחב מאושר"

'הגדולים' נשאלו: "איזו עיצה אפשר לתת לבחורים שיהיה להם 'גישמאק' בלימוד?" • צפו

תיעוד מרהיב של הגאון רבי אחי שלום כהן, ראש כולל מוכר, שהלך לגדולי ישראל להתברך לקראת בר המצווה של בנו, וניצל את ההזדמנות כדי לשאול את גדולי ישראל, איזו עיצה אפשר לתת לבחורים צעירים שיהנו מהלימוד; "אם לומדים בצורה מעורפלת ולא הכל ברור, אז אתה מרמה את עצמך ולא יהיה לך גישמאק" | צפו (חרדים)

חנני ברייטקופף | כיכר השבת |
הגרב"ד והגרב"ד משיבים על השאלה

הגאון רבי אחי שלום כהן, ראש כוללי דרך אמונה מיסודו של מרן הגר"ח קניבסקי זצ"ל, עלה יחד עם בנו, חתן הבר מצווה שלמה זלמן, לבתיהם של גדולי, כדי לטכס עיצה - איך מקבלים גישמעק בלימוד.

כשהגיעו אל ביתו של הגאון רבי דב לנדו, שאל אב חתן הבר מצווה את הגר"ד: "אני רוצה עיצה אחת בשבילו, מהי הדרך שהוא יקבל גישמעק בלימוד, אני רוצה לשאול את הראש ישיבה".

הגר"ד: "זה בא מעצמו, לומדים ונהנים מהלימוד, נהנים, כל אחד לפי הכוחות שלו, נהנים - "והערב נא" אומרים כולם "והערב נא".

עוד אמר הגר"ד: "כל אחד בדרך שלו, זה בא מעצמו, מישהו אומר סברה טובה מתחיל העיניים להתרחב. שמחים בכל דבר. קשה להגיד את ההגדרה כל אחד אופי שלו הגדרות שלו, השם יעזור שיהיה לו בצורה הכי קלה".

גישמאק בלימוד על פי הגר"ד לנדו

לאחר מכן, הלכו האב ובנו למעונו של ראש הישיבה הגאון רבי ברוך דב פוברסקי, שם הראו לו את התפילין החדשות של חתן בר המצווה ולאחר מכן שאל האב, "איך הוא יקבל גישמעק בתורה?".

הגרב"ד: "רק שהוא ילמד הרבה, לחזור הרבה, צריכים ללמוד תורה לשמה"

הגרא"ש כהן: "איך מגיעים לתורה לשמה? זו דרגה גבוהה, הלוואי ואני אצליח".

הגרב"ד: "החזון איש היה לו".

הגרא"ש כהן: "איך היה לחזון איש?".

הגרב"ד: "הוא לא למד תורה בשביל להיות ראש ישיבה, הוא לא חיפש משרות. הוא למד כי יש מצווה ללמוד תורה. אז ככה אתה תלמד, תלמד כי יש מצווה ללמוד תורה "כי הם חיינו ואורך ימינו ובהם נהגה יומם ולילה".

גישמאק בלימוד על פי הגרב"ד פוברסקי

לאחר מכן הלכו חתן הבר מצווה ואביו, להתברך מפיו של חבר מועצת גדולי התורה הגאון רבי שרגא שטיינמן.

האב שוב שאל: "איך יהיה לו בישמעק בלימוד הראש ישיבה? (ברוך השם הוא לומד, זה משהו, הוא מסיים סוכה ומכות ושישה סדרי משנה, הוא לומד טוב ברוך השם)".

הגר"ש: "אם מבינים טוב אז יש גישמעק אם מבינים טוב, אם יש טעם בתורה רוצים להמשיך, אבל אם זה מעורפל, לא מבינים טוב אז זה מפסיק, אל תרמה את עצמך תבין טוב דבר עד הסוף".

גישמאק בלימוד על פי הגר"ש שטיינמן

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר