כשלוש שנים אחרי

פורסמו המסקנות על האסון הנורא במירון | אלו הבכירים שהוטלו עליהם אחריות אישית

כשלוש שנים לאחר האסון הנורא בהילולת ל"ג בעומר במירון, בו נספו 45 מתפללים במה שהפך לאסון האזרחי הגדול בתולדות המדינה - ועדת החקירה הממלכתית מפרסמת כעת את מסקנותיה, בהן הוטלה אחריות אישית על ראש הממשלה, אמיר אוחנה, המפכ"ל, שר הדתות לשעבר, יוסי שווינגר, מאיר קרליבך ועוד | "כיכר השבת" עם כל הפרטים מהמסקנות (חדשות חרדים)

חזקי שטרן | כיכר השבת |
אסון מירון תשפ"א (צילום: תומר נויברג, יונתן זינדל ודוד כהן/פלאש90)

אחרי כמעט שלוש שנים מאז אירע האסון האזרחי הגדול במדינה, ועדת החקירה הממלכתית הגישה בשעה זו (רביעי) את מסקנותיה לממשלה. "כיכר השבת" עם כל הפרטים.

המסקנות האישיות

בנימין נתניהו, ראש הממשלה

הוועדה הטילה על נתניהו אחריות אישית. היות שתפקיד ראש הממשלה הוא במהותו תפקיד נבחר, בעל מאפיינים ייחודיים, החליטה הוועדה שלא להמליץ המלצה אופרטיבית בעניינו של נתניהו.

חבר הכנסת אמיר אוחנה, השר לביטחון הפנים בעת האסון

הוועדה הטילה על אוחנה אחריות אישית, והמליצה כי לא ימונה בעתיד לתפקיד השר לביטחון פנים.

יעקב אביטן, השר לשירותי דת בעת האסון

הוועדה הטילה על אביטן אחריות אישית, והמליצה, נוכח הממצאים לגבי תפקודו, כי לא ימונה בעתיד לתפקיד שר בממשלת ישראל.

רב-ניצב יעקב שבתאי, המפקח הכללי של משטרת ישראל

הוועדה הטילה על שבתאי אחריות אישית. הוועדה ציינה כי ב-17.1.2024, בצוק העיתים, על רקע המלחמה הוארכה כהונתו של שבתאי כמפכ"ל המשטרה בחצי שנה. הוועדה ציינה כי לכאורה, הממצאים בעניינו של שבתאי היו מביאים אותה להמלצה על סיום תפקידו, אך בהתחשב בנסיבות מיוחדות אלה היא מותירה לממשלה לקבוע את המועד הנכון לסיום תפקידו.

הדו"ח המלא של ועדת החקירה הממלכתית לחקר אסון מירון:

שמעון לביא, מפקד מחוז צפון במשטרת ישראל בעת האסון

הוועדה הטילה על לביא אחריות אישית. הוועדה ציינה כי לביא קיבל על עצמו אחריות מייד לאחר האירוע, וכי בהמשך אף הסיק מסקנות אישיות והתפטר מתפקידו. בכך, סברה הוועדה, נהג לביא כמצופה ממפקד ועל פי ערכי הפיקוד של המשטרה. הוועדה ציינה כי מאז 30.6.2023 הוא כבר אינו משרת במשטרה. בהתחשב באמור, החליטה הוועדה להסתפק בעניינו בקביעת הממצאים והמסקנות כפי שפורטו בדו"ח.

תת-ניצב שלום אביטן, מפקד מרחב עמקים במשטרת ישראל בעת האסון

הוועדה הטילה על אביטן אחריות אישית, וציינה כי לכאורה הממצאים בעניינו היו מובילים להמלצה על סיום תפקידו כמפקד מרחב עמקים, אולם המלצה זו התייתרה לאור פרישתו של אביטן מהמשטרה.

תת-ניצב מוריס חן, ראש חטיבת אבטחה ורישוי במשטרת ישראל בעת האסון

הוועדה הטילה על חן אחריות אישית והמליצה כי הממצאים והמסקנות בעניינו של חן יובאו בחשבון בכל דיון על קידום בדרגה או על שיבוץ לתפקידים בהמשך שירותו במשטרה.

סגן-ניצב אסף מנצור, מפקד תחנת נוף הגליל במשטרת ישראל בעת האסון

הוועדה הטילה על מנצור אחריות אישית, וציינה כי לכאורה הממצאים בעניינו היו מובילים להמלצה על סיום כהונתו בתפקיד מפקד תחנת נוף הגליל, אולם המלצה זו התייתרה לאור פרישתו של מנצור מהמשטרה.

רב-פקד שמואל פיאמנטה, ראש ענף אבטחה ורישוי במחוז צפון במשטרת ישראל

הוועדה הטילה על פיאמנטה אחריות אישית וסברה כי הממצאים בעניינו חמורים במיוחד. הוועדה המליצה כי פיאמנטה יסיים את תפקידו במשטרה, וכי הוא לא יועסק בשום תפקיד הנוגע להילולה או למתחם מירון. כמו כן המליצה הוועדה כי היועצת המשפטית לממשלה תידרש לממצאים שנוגעים להתנהלות שקשורה ברישוי האירוע וכיצד להמשיך בדיקה או חקירה בעניינם.

פקד אסף שייך, קצין מודיעין ובילוש של תחנת נוף הגליל בעת האסון

הוועדה הטילה על שייך אחריות אישית. שייך קודם בינתיים לדרגת רפ"ק והוועדה המליצה כי הוא לא יקודם בדרגה או בתפקיד במשך 4 שנים ממועד הגשת הדו"ח וכי בכל החלטה על קידום בדרגה או בתפקיד לאחר פרק הזמן האמור יובאו בחשבון הממצאים והמסקנות שפורטו בעניינו.

עמית סופר, ראש המועצה האזורית מרום הגליל

הוועדה הטילה על סופר אחריות אישית וסברה כי הממצאים בעניינו חמורים במיוחד. מאחר שמדובר בנבחר ציבור, החליטה הוועדה שלא להמליץ המלצה אופרטיבית בעניינו ולהשאיר את העניין לצו מצפונו ולמבחן הציבור.

מר עודד פלוס, מנכ"ל המשרד לשירותי דת בעת האסון

בשים לב למכלול הנסיבות וכן לאיזון הראוי בין הצעדים שנקט פלוס בנוגע למרכז, ושהביאו לשיפור, לפער שנותר, ובהתאם לגישה שבמקום שבו נותר ספק ממשי בעניין שעלול להוביל לפגיעה בלתי מוצדקת במוזהר יפעל הספק לטובתו, החליטה הוועדה שלא להטיל על פלוס אחריות אישית.

הרב יוסף שוינגר, מנכ"ל המרכז הארצי לפיתוח המקומות הקדושים

הוועדה הטילה על שוינגר אחריות אישית וסברה כי הממצאים בעניינו חמורים במיוחד. הוועדה המליצה כי שוינגר יסיים מייד את כהונתו בתפקיד מנהל המרכז הארצי לפיתוח המקומות הקדושים וכי הוא לא יועסק בשום תפקיד הנוגע להילולה או למתחם מירון.

הרב שמואל רבינוביץ, יו"ר ועדת החמישה

בשים לב למכלול הנסיבות שבהן פעל, ולפעולות שהרב רבינוביץ נקט לשיפור המצב, ובהתאם לגישה שבמקום שבו נותר ספק ממשי בעניין שעלול להוביל לפגיעה בלתי מוצדקת במוזהר יפעל הספק לטובתו, החליטה הוועדה שלא להטיל על רבינוביץ אחריות אישית.

אינג' עאמר ח'ליליה, מהנדס הבטיחות של הילולת תשפ"א

הוועדה הטילה על ח'ליליה אחריות אישית, וסברה כי הממצאים בעניינו חמורים במיוחד. הוועדה המליצה כי הוא לא יוכל למלא בעתיד תפקיד של מהנדס בטיחות או יועץ בטיחות, כי רשם המהנדסים והאדריכלים יבחן את המשך זכאותו לרישוי מהנדס, וכי היועצת המשפטית לממשלה תידרש לממצאים הנוגעים אליו ולשאלת חידוש החקירה הפלילית בעניינו.

ראובן בן גל, מנהל האבטחה הראשי של הילולת תשפ"א

הוועדה הטילה על בן גל אחריות אישית, והמליצה כי הוא לא יוכל למלא בעתיד תפקיד של מנהל אבטחה באירועים המוניים. בנוסף, המליצה כי היועצת המשפטית לממשלה תידרש לממצאים בעניין האבטחה האזרחית ותשקול כיצד להמשיך בדיקה או חקירה בעניינם.

שמעון מלכה, מנהל אבטחה בהילולת תשפ"א

הוועדה הטילה על מלכה אחריות אישית, והמליצה כי הוא לא יוכל למלא בעתיד תפקיד של מנהל אבטחה באירועים המוניים. בנוסף, המליצה כי היועצת המשפטית לממשלה תידרש לממצאים בעניין האבטחה האזרחית ותשקול כיצד להמשיך בדיקה או חקירה בעניינם.

מאיר קרליבך, מנהל בפועל של פעילות עמותת "הכנסת אורחים"

הוועדה הטילה על קרליבך אחריות אישית, בתור מנהלה בפועל של עמותת הכנסת אורחים. בהתחשב במצבו הרפואי, ומתוך הנחה שלא יהיה פעיל יותר באתר קבר הרשב"י, לא המליצה הוועדה המלצה אישית בעניינו.

ועדת החקירה הוקמה לאחר האסון האזרחי הגדול שידעה ישראל, בו מצאו את מותם 45 בני אדם, הצעיר שבהם בן 9 והמבוגר שבהם בן 65, בליל ההילולה בל"ג בעומר במירון. 

תחילה הייתה התנגדות של הקואליציה, בראשות ראש הממשלה בנימין נתניהו, להקמת ועדת חקירה ממלכתית, היו מי שביקשו ועדה ממשלתית, כזו שפחות מחייבת במסקנותיה.

עם הקמת ממשלת בנט-לפיד, בהתעקשות של השרים דאז גנץ וליברמן, הממשלה הקימה בישיבתה הראשונה את ועדת החקירה הממלכתית.

יצוין כי בשנתיים האחרונות הוועדה הגישה המלצות ביניים, המלצות שיושמו בהילולות האחרונות.

בראשות הוועדה עומדת נשיאת בית המשפט המחוזי תל אביב-יפו בדימוס, השופטת דבורה ברלינר, יחד עם חברי הוועדה, הרב מרדכי קרליץ ואלוף במילואים שלמה ינאי. יצוין כי תחילה עמדה בראש הוועדה, נשיאת העליון לשעבר השופטת מרים נאור ז"ל, שהלכה לעולמה.

לפני כשנה וחצי פרסמה הוועדה על החלטתה לשלוח מכתבי אזהרה לשורה של בכירים. בניהם ראש הממשלה נתניהו, השר לביטחון פנים דאז אמיר אוחנה, השר לשירותי דת דאז יעקב אביטן, המפכ"ל יעקב שבתאי, מפקד מחוז צפון דאז שמעון לביא, שבינתיים היה היחיד שלקח אחריות והתפטר.

עוד בכירים שקיבלו מכתבי אזהרה: תת ניצב מוריס חן, מי שהיה ראש חטיבת אבטחה ורישוי לשעבר ותת ניצב שלום אביטן, מי שהיה מפקד מרחב עמקים.

כמו כן, מנהל המקומות הקדושים, יוסי שווינגר ורב המקומות הקדושים, הרב שמואל רבינוביץ.

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר