עכשיו זה רשמי

החרב הונפה מעל לומדי התורה: היועמ"שית הכריעה - גיוס חרדים החל מהשבוע הבא

תשובת היועמ"שית גלי בהרב מיארה לבג"ץ קובעת: אין הסדר חוקי למעמדם של לומדי התורה בארץ ישראל | החל מהשבוע הבא, תחוייב המדינה לגייס את כלל לומדי התורה מהכוללים והישיבות | תקציבי עולם התורה ייפסקו בהדרגה: "רק כדי לתת לחרדים תקופת היערכות קצרה" | ואין לנו שיור - רק התורה הזאת (חרדים)

איצלה כץ | כיכר השבת |
עצרת תפילה בישיבת מיר (צילום: שוקי לרר)

נפל דבר בישראל: היועצת המשפטית לממשלה, גלי בהרב מיארה, הודיעה לבג"ץ לפני זמן קצר (חמישי) כי על המדינה להתחיל לגייס את כלל לומדי התורה בארץ, כבר בשבוע הבא מהתאריך 01.04.2024.

בתשובתה לבית משפט העליון, כתבה היועמ"שית, כי במקביל להתחלת הליך גיוסם של בחורי הישיבות ואברכי הכוללים שלא הגיעו לגיל הפטור, על המדינה להפסיק את התקציבים לעולם התורה.

היועמ"שית הוסיפה, כי על המדינה לתת לחרדים זמן התסגלות קצר ללא תקציבים, וכי הפסקת התקציבים תהיה בהדרגה כלשהי.

משמעות תשובתה של היועמ"שית היא, כי לראשונה מאז קום המדינה בשנת תש"ח, אין מעמד חוקי ללומדי התורה בארץ וכי כל בן ישיבה חייב בגיוס לצה"ל עם הגיעו לגיל 18.

בהודעת היועמ"שית נאמר: "כפי שראינו לעיל, החל מיום ,1.4.2024 קרי לאחר פקיעתה של החלטת ממשלה ,682 ובהיעדר החלטת ממשלה המאריכה את תוקפה, לא יהיה עוד מקור סמכות חוקי המאפשר הימנעות גורפת מהליכים לגיוס בני הישיבות".

"כלל גורמי המדינה המוסמכים יהיו מחויבים לפעול בקשר להליכי הגיוס בהתאם לדין; משמעות הדברים היא כי על רשויות הגיוס יהיה לפעול לקריאה להתייצבות של תלמידי הישיבות ובוגרי מוסדות החינוך החרדיים שדחיית השירות שניתנה להם מכוח פרק ג'1 לחוק פקעה, או שהגיעו לגיל גיוס לאחר פקיעת ג'1 לחוק" נכתב בתשובה לבג"ץ.

"לעמדת היועצת המשפטית לממשלה, החל מיום ,1.4.24 לאור הוראותיו הכלליות של חוק שירות ביטחון, ובהיעדרה של מסגרת נורמטיבית שתאפשר דחייה גורפת של שירותם, או את אי גיוסם של תלמידי הישיבות, לא תהיה לממשלה סמכות להמשיך ולהעביר כספי תמיכות למוסדות בגין אותם תלמידים שיהיו חייבים בגיוס על פי הדין" נכתב במסמך הדרמטי.

"ככל שימצא זאת בית המשפט הנכבד לנכון, המדינה מציעה לאפשר לה להגיש תצהיר תשובה משלים, שבו יפורט אופן היערכות רשויות הגיוס לגיוסם של תלמידי הישיבות ובוגרי מוסדות החינוך החרדי" היא מסכמת.

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר