תיעוד נדיר

יתקוף אזרחים? כריש טיגרסי תועד סמוך לחוף באילת • צפו

פקח רשות הטבע תיעד כריש טיגרסי בחוף, סמוך לאזורי הרחצה | האם הכריש תוקף ואיך הוא הגיע לישראל? האקולוג ד"ר זבולוני מסביר | תיעוד הכריש בחופי אילת (חדשות, מעניין)

מישאל לוי | כיכר השבת |
הכריש בחופי אילת (עמוס ברטי, רשות הטבע והגנים)

פקח רשות הטבע והגנים עמוס ברטי, הבחין בכריש טיגריסי בזמן ששנרקל בחוף הצפוני באילת ותיעד את המראה הנדיר.

ד״ר אסף זבולוני אקולוג מפרץ אילת ברשות הטבע והגנים מסביר: "בשבוע האחרון הגיעו מספר דיווחים מתועדים של כריש טיגריסי המסתובב לאורך חופי אילת. אתמול אף צולם הכריש מגיע קרוב מאוד לחוף ונכנס אל תוך אזור הרחצה של החוף הצפוני".

לדברי ד"ר זבולוני: "כרישי טייגר נמצאים באופן טבעי בים האדום ובמפרץ אילת וכטורפי־על הם מהווים חלק חשוב מהמערכת האקולוגית של מפרץ אילת, אולם הם נדירים יחסית ותצפיות עליהם מדווחות לעיתים רחוקות מאוד. נוכחותו של הכריש באזורנו העלו לא מעט שאלות לגבי האם ועד כמה זה מסוכן להיכנס לים באילת".

האם זה מסוכן? לדברי ד"ר זבולוני: "תקיפות על ידי כרישים הם אירועים מאוד־מאוד נדירים במיוחד באילת. נכון שנתונים סטטיסטיים לא עוזרים להרגיע פחדים, אבל חשוב לדעת שההסתברות להיפגע מתאונת דרכים גדולה פי כמה וכמה ועדיין אנשים לא נמנעים מנסיעה ברכב.( בשנת 2022 נרשמו 57 תקיפות שליש מהם נבעו מהתגרות בכרישים או ניסיון להתקרב ולהאכיל אותם, 41 מהם בארצות הברית ו-2 במצרים)".

לדבריו: "יש הסוברים שכרישים עוקבים אחרי אניות משא שמובילות צאן ובקר בגלל פגרים שמשליכים מהן בלב ים ובגלל שתשתיפי הסיפונים שמגיעים לים מושכים אותם. אין מידע מספיק מבוסס על זה, אבל היו תצפיות על כרישים שעוקבים אחרי אניות כאלה".

חשוב לציין שכרישים הם ערכי טבע מוגנים על פי החוק ואין לפגוע בהם בכל דרך. הם מהווים חלק חשוב מהמערכת האקולוגית במפרץ אילת והאיום שלהם על האדם הוא מינורי.

בעמותת כרישים בישראל ציינו שמפרץ אילת הינו ביתם של כרישים טיגריסים מזה זמן רב, כמו גם של כרישי סנפירתן וכרישים נוספים שמהווים טורפים במערכת הימית ושומרים על בריאות הדגים והמערכת כולה.

יצוין, כי בימים האחרונים מספר צוללים פגשו בכריש טיגריסי צעיר ונהנו לצפות בו, אך מפגש זה יכול להיות גם מבהיל למי שלא התכונן לו. מה עושים? חשוב להישאר רגועים, לא לעשות תנועות חדות ולחוצות. לשמור על קשר עין עם הכריש כל הזמן, ואם מרגישים צורך לחזור לאט לחוף. לרוב הכריש יתרחק מהאירוע בעצמו.

גם אם נהנים מנוכחותו של הכריש, חשוב לא להקיף אותו, לא לחסום את דרכו, לא להתקרב, וכמובן לא לגעת. לאחר המפגש תוכלו לדווח לקבוצת הפייסבוק "כרישים בישראל" על מנת לסייע במחקר ובניטור.

כרישים טיגריסיים הם כרישים גדולים, הנפוצים בכל האוקיינוסים. אורכם עד 5 מטרים, ויכולים לחיות עד 50 שנה. הם שוחים במים רדודים יחסית, והנקבות משריצות בין 10 ל80 צאצאים בגודל של חצי מטר עד מטר, לאחר הריון של כ14 חודשים.

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר