לקראת שביתה?

הוכרז סכסוך עבודה כללי במשק; גם במעבדות

הוועדה לתיאום וביצוע של ההסתדרות אישרה סכסוך עבודה כללי לעובדי המדינה, תוך דרישה לנהל משא ומתן שיעצור את הפגיעה האנושה הצפויה בעשרות אלפי עובדים (אקטואליה)

קובי רוזן | כיכר השבת |
(צילום: חיים גולדברג, כיכר השבת)

הוועדה לתיאום וביצוע של ההסתדרות, בראשות רפי מסט, אישרה הבוקר (שלישי) סכסוך עבודה כללי לעובדי המדינה, תוך דרישה לנהל משא ומתן שיעצור את הפגיעה האנושה הצפויה בעשרות אלפי עובדים.

הסכסוך, הנוגע לכ-70 אלף עובדים במשרדי הממשלה השונים, במוסד לביטוח לאומי ובשירות התעסוקה, הוכרז על רקע כוונת הממשלה להפחית את מספר העובדים, את רכיבי השכר ואת היקף תקציבי השכר.

בהסתדרות טוענים כי המהלך מהווה פגיעה מיידית בתנאי עבודתם ומעמדם של העובדים: "צעדים אלה מקודמים חד-צדדית ומבלי שנוהל קודם לכן משא ומתן עם ההסתדרות, למרות ההשלכות החמורות על תנאי העבודה בשירות המדינה".

לדבריהם: "התנהלות המדינה בנושא זה, המציבה בחוסר תום לב עובדות ותכתיבים חד-צדדיים לעובדים ולהסתדרות, מהווה שבירה של הכללים והנורמות המקובלים והנהוגים ביחסי העבודה הקיבוציים בשירות הציבורי מזה שנים|

במקביל, הכריזה הוועדה סכסוך נפרד גם בשירות התעסוקה, על רקע העומסים הכבדים הנובעים מגידול משמעותי במספר המובטלים ודורשי העבודה נוכח משבר הקורונה.

בהסתדרות מציינים כי המחסור החמור בכוח האדם בשירות והטלת מטלות חדשות ונוספות על העובדים שאינן נמצאות בליבת העיסוק של שירות התעסוקה, מעלים חשש שעובדיו לא יעמדו במשימות החברתיות המוטלות עליהם ובסיוע הנדרש לציבור. אם לא די בכך – בכוונת הממשלה כאמור לקצץ עוד יותר משרות ממצבת כוח האדם הקיימת בשירות. יצוין כי מו"מ להסדרה והפעלה של תכניות העבודה בשירות התעסוקה נקלע למבוי סתום.

בתוך כך, סכסוך נוסף ונפרד הוכרז גם בסקטור עובדי בריאות הציבור במשרד הבריאות, על רקע השינויים המשמעותיים בתקנות ובחוקים שנועדו לשמור על בריאות הציבור. שינויים אלה מלווים בעומסי עבודה בלתי סבירים וללא תוספת כוח אדם ותגמול ראוי לעובדים בגין המטלות הנוספות הנדרשות מהם. דרישות שהעלתה נציגות העובדים לשיפור תנאי העבודה ויכולתם של העובדים להיענות לדרישות החדשות, נתקלו בסירוב מצד המדינה.

כמו כן, סכסוך עבודה שהוכרז הבוקר בהסתדרות נוגע לכלל עובדי המעבדות במגזר הציבורי. וזה, לדברי ההסתדרות, נוכח התפרצות נגיף הקורונה, עובדי המעבדות קורסים תחת עומס רב כחלק ממשימתם לשמירה על בריאות הציבור.

"למרות זאת הם סובלים ממחסור בכוח אדם לביצוע הבדיקות הנדרשות מהם ולא מתוגמלים כראוי על עבודתם המאומצת, המעמידה בסיכון את בריאותם ואת בריאות בני משפחתם. משא ומתן בין נציגות העובדים למעסיקים לחתימה על הסכם קיבוצי שיסדיר את מתכונת העבודה בתקופת משבר הקורונה והתגמול בגינה, נקלע למבוי סתום".

הוועדה אישררה גם סכסוך עבודה לעובדים הסוציאליים במגזר הציבורי, על רקע מה שנראה כקריסת השירותים החברתיים, ללא מענה אמיתי והזרמת משאבים הנדרשת באופן מיידי מצד הרשויות.

לדברי ההסתדרות, העובדים הסוציאליים מתמודדים עם עלייה דרמטית במספר המקרים שדורשים טיפול בייחוד נוכח משבר הקורונה, לרבות מקרים של אלימות במשפחה, אובדנות, קשיים כלכליים ואישיים. לצד זאת הם סובלים ממחסור בכוח אדם וקושי לאייש תקנים קיימים בשל השכר הנמוך המוצע בתחום, וסובלים לא פעם מתקיפות אלימות כלפיהם.

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר