הגר"ש עמאר: צום נגד "שפעת החזירים"

בעקבות התפשטות "שפעת החזירים": הראשון-לציון הרב משה-שלמה עמאר בקריאה לצום ביום חמישי הקרוב. המכתב המלא

ניצן ארליך | כיכר השבת |
צום ותפילה. הרב עמאר (צילום: פלאש 90)

החיסון הרוחני: הרב הראשי לישראל והראשון-לציון הרב משה-שלמה עמאר מפרסם הבוקר (שני) יחד עם הרב ציון בוארון, חבר בית הדין הרבני הגדול קריאה לציבור לקיים יום צום ותפילה לבלימת המשך התפשטות שפעת החזירים בארץ ובעולם.

בהודעת הרבנים הם מציינים, כי כבר בתלמוד מוזכרת תענית אותה גזר רבי יהודה על הציבור כדי לבלום מחלה בבני המעיים שנפוצה בחזירים. על כל זאת, מדגישים הרבנים, ראוי לכל אדם ואדם לפשפש במעשיו ולשוב אל ה´ כחלק מההתמודדות האישית והציבורית מול המחלה.

כותבים הרבנים: "הן בעוונות הרבים נודע בכל העולם, על "שפעת החזירים" שנתגלתה במדינת מקסיקו, וכל מדינות העולם שמעו ונבהלו, משום שהמומחים אומרים שעלולה להתפשט כמגפה עולמית רחמנא ליצלן ולישזבינן, וכולם עומדים בכוננות גבוהה לקדם פני הרעה שלא תבא, בדרכים רפואיים ובשמירה מעולה וכו´, כפי הוראות הרופאים והמומחים.

ואנחנו בשם ה´ א-ל-הינו נזכיר, ומעשה אבותינו בידינו ככתוב "ויזעקו אל ה´ בצר להם". ומצאנו דבר זה מפורש ומבואר בתלמוד במסכת תענית (כ"א ע"ב) שאמרו לו לרב יהודה, שיש מגיפה בחזירים, ומיד עמד וגזר תענית על הצבור, משום שבני מעיים ומערכת העיכול של החזירים דומה למערכת העיכול של האדם.

עוד אמרו שם שאמרו לשמואל שיש מגיפה במקום רחוק, וגזר תענית, משום שזה עובר ממקום למקום.

ועל כן אנו קוראים בזה לכל מי שיכול להתענות לקבל עליו תענית ליום חמישי י"ג אייר התשס"ט (שהוא מתעניות בה"ב הנזכר בש"ע א"ח סימן תצ"ב) וירבו תפלות וסליחות באותו יום, ויקבלו עליהם התענית במנחה של יום רביעי י"ב אייר התשס"ט, ומי שקשה עליו התענית, יתענה לכל הפחות חצי יום, או יקבל עליו תענית דבור באותו יום.

וחובה מוטלת על כל אחד ואחד לפשפש במעשיו, הן במה שבינינו לבין המקום ברוך הוא, והן במה שבין אדם לחבירו, ולשוב אל ה´ בכל ליבנו, וכן להתחזק בלמוד תורה ביתר שאת בעמל וביגיעה, והן א-ל כביר לא ימאס, שאינו מואס בתפלת רבים, ישוב ירחמנו וניחם על הרעה, כי לה´ הישועה על עמך ברכתך סלה".

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר