כיכר השבת
ישראל במלחמהישראל במלחמה
בטקס המרכזי

אלו האנשים שישיאו משואה ביום העצמאות בהר הרצל

השרה מירי רגב, הממונה על אירועי שנת ה-75 למדינת ישראל, הודיעה למשיאי המשואות כי בחרה בהם מקרב מומלצי הועדה הציבורית המייעצת להשיא משואה בהר הרצל ביום העצמאות. כל הפרטים (חדשות בארץ)

טקס הדלקת המשואות (יונתן זינדל, פלאש 90)

1. אביגדור קהלני

השרה מירי רגב, הממונה על אירועי שנת ה-75 למדינת ישראל, הודיעה היום (ראשון) לתא"ל אביגדור קהלני, כי בחרה בו מקרב מומלצי הועדה הציבורית המייעצת להשיא משואה בהר הרצל ביום העצמאות.

קהלני נחשב לאחד המפקדים הבכירים במלחמת ששת הימים בה נפצע קשה ואף זכה לעיטור המופת על לחימתו, ובמלחמת יום הכיפורים 1973 בה ניצב במרכזו של קרב המהפך ההסטורי בעמק הבכה בגולן, שעל לחימתו והנהגתו בו הוענק לו עיטור הגבורה - העליון והגבוה בעיטורים.

לאחר מכן המשיך קהלני בפעילותו כפעיל חברתי, איש ציבור, חבר כנסת ושר בממשלת ישראל.

השרה רגב: "בהתרגשות גדולה הודעתי לגיבור ילדותנו, אביגדור קהלני, על הבחירה בו להשיא משואה ביום העצמאות ה-75. אביגדור קהלני הוא סמל ומופת למסירות, למנהיגות ולציונות. יחד איתו יעמדו על הבמה כל עשרות האלפים שלחמו לפני חמישים שנה בשדות הקרב של הגולן וסיני, ביבשה באוויר ובים. גיבורי מלחמת יום הכיפורים שמדינת ישראל חבה להם את חייה".

2. שלום אסייג

רגב, הודיעה גם ליוצר שלום אסייג, כי בחרה בו מקרב מומלצי הועדה הציבורית המייעצת להשיא משואה בהר הרצל ביום העצמאות

אסייג, סטנדאפיסט מצליח, שחקן ומפיק, תסריטאי, עורך, מנחה ויוצר טלוויזיה מוביל שנחשב לפורץ דרך בכך שלא התכחש למוצאו המזרחי ועיירת הולדתו טירת הכרמל.

השרה רגב: "שלום אסייג מצחיק ומרגש את החברה הישראלית כבר שנים רבות, ומלמד אותנו שהסיפור הישראלי שלם רק כשהוא מורכב מסיפוריהם של כל גווני החברה".

3. סיוון יערי

כמו כן נבחרה להשיא משואה, היזמית סיוון יערי, מייסדת ומנכ"לית עמותת "אינוביישן אפריקה", שהחליטה להקדיש את חייה, להטמעת החדשנות הטכנולוגית הישראלית בכפרים המרוחקים של אפריקה.

העמותה שהקימה סיוון בגיל 29 מספקת היום אנרגיה סולארית, ציוד לחקלאות ותשתיות מים.

מאז הקמתה לפני 15 שנה, אינוביישן אפריקה התקינה מערכות סולאריות בלמעלה מ 900 כפרים שזוכים בפעם הראשונה לאור וחשמל בבתי הספר, הפעלת מקררים לתרופות במרפאות, ובעיקר לשאיבה של מים נקיים בכפרים עם מעל 3000 אנשים בכפר. וכל זה – בִּשְׁמָהּ של מדינת ישראל.

עד היום שינתה אינוביישן אפריקה את חייהם של למעלה מ 4.2 מיליון בני אדם ב 10 מדינות באפריקה כאשר שבכפרים זה הפנים הראשונות של ישראל שהם רואים.

השרה רגב: "החדשנות הישראלית מביאה בשורה לעולם כולו, וביחוד במדינות העולם השלישי, הודות ליזמים ויזמיות כמו סיוון, שמביאה במו ידיה אור לעולם כולו".

4. ורד בן סעדון

משיאה נוספת שנבחרה היום היא, ורד בן סעדון, שנולדה בהולנד למשפחת גרים, עלתה לארץ והתיישבה בשומרון. יחד עם בעלה ארז הקימו את ביתם בישוב ברכה שבשומרון, ואת כל חסכונותיהם השקיעו ברכישת עשרים דונמים של כרם ומאוחר יותר בפתיחת יקב בשם 'טורא'. על אף התמודדויות וקשיים רבים הפך היקב המשפחתי ליקב בוטיק איכותי, הזוכה בפרסים בינלאומיים ומביא כבוד לענף היין הישראלי כולו.

השרה רגב: "הכרמים שנטעו אבותינו באדמת השומרון לפני אלפי שנים שבים היום לפרוח בזכות חלוצים כמו ורד בן סעדון. חלוצה, חקלאית, יזמית ואישה מעוררת השראה".

5. נינה אבידר

משיאה נוספת, היא נינה אבידר, מייסדת שותפה ויושבת ראש הכבוד של קרן אייסף.

נינה נולדה באלכסנדריה שבמצרים. בשנות החמישים עבדה נינה במחנות עליית הנוער בצרפת ובישראל ושם פגשה צעירים שגורלם יהפוך למפעל חייה. נינה הצעירה פנתה אל הנדבן היהודי אדמונד ספרא עם רעיון – הקמת קרן אשר תסייע לצעירים שעלו מארצות המזרח לממש את הפוטנציאל הלימודי שלהם.

השרה רגב: "נינה היא חלוצה בתחום צמצום הפערים דרך חינוך והשכלה גבוהה. היא הראשונה שזיהתה את הצורך במתן מלגות לסטודנטים מוחלשים ובזכותה זכתה החברה הישראלית בצעירים ובצעירות נהדרים שמובילים היום במחקר, ברפואה, במשפטים, בממשל, באקדמיה, בעסקים ועוד".

6. אבי ריבקינד

פרופ' אבי ריבקינד מבית החולים הדסה עין כרם בירושלים, נבחר אף הוא על ידי רגב להשיא משואה.

פרופ' אבי ריבקינד הוא מחלוצי רפואת הטראומה בישראל. במשך שנותיו הרבות עמד בחזית המענה הרפואי לנפגעי טרור בבירה, והוא מוביל המיזם הארצי "צעירים נוהגים אחרת" להסברת הסיכון שבנהיגה לא זהירה. פרופ' ריבקינד מלווה בהתנדבות ארגוני רפואה וסיוע רבים, מייעץ לקצין רפואה ראשי בצה"ל בתחום כירורגיה כללית וטראומה, ומוביל את "ועידת ישראל לרפואה" אותה יזם והקים.

השרה רגב: "עבודתו החלוצית של פרופ' ריבקינד הצילה אינספור בני אדם, בלי כל הבדל דת גזע ומין. במקצוענות שלו, באהבת האדם שלו, במסירות ובמרץ הבלתי נלאה, פרופ' ריבקינד הוא הסמל של רפואת הטראומה הישראלית".

7. יהודית נגוסה

יהודית נגוסה היא מייסדת וראש המכינה הקדם-צבאית "הזדמנות לשנות". מכינה הפועלת בקיבוץ עין השלושה, הסמוך לגבול עזה. המכינה פונה לנערים אשר קיבלו פטור מגיוס על רקע אי-התאמה ועבר פלילי ומוכנים לעבור תהליך שינוי אינטנסיבי, ומעניקה להם הזדמנות שניה לשירות צבאי משמעותי.

נגוסה, בת למשפחה יוצאת אתיופיה, שירתה בעבר בשירות הבטחון הכללי. אחרי שחרורה פנתה לחנך בעולם המכינות הקדם-צבאיות ופעלה רבות לשילוב צעירי הקהילה האתיופית והפריפריה הישראלית במכינות.

השרה רגב: "יהודית, מופת של חינוך ושל דוגמא אישית, תשיא את המשואה לכבודם של כל אנשי ונשות החינוך שמוסרים את חייהם למען דור העתיד שלנו, ולא משאירים אף אחד מאחור, ולכבודה של הקהילה האתיופית, והכוחות האדירים שהיא מצמיחה מתוכה".

8. סא"ל ד

השרה רגב הודיעה כי בחרה בסא"ל ד, מפקד יחידת דובדבן להשיא משואה ביום העצמאות.

השרה רגב: "קיבלתי בהערכה את המלצתו של הרמטכ"ל רא"ל הרצי הלוי לבחור בסא"ל ד. מפקד יחידת דובדבן, לנציג שישיא את משואת צה"ל בטקס המשואות.

סא"ל ד' הוא מטובי בניה של הארץ הזאת, פצוע צה"ל שהשתקם וחזר לשירות קרבי מלא, ומוביל את חייליו מדי יום ומדי לילה למבצעים עלומים ונועזים, שהודות להם כולנו יכולים לישון בשקט. סא"ל ד. יעמוד שם בשם כל הלוחמים והלוחמות החשאיים שלנו, שבאומץ, בתחכום ובאנושיות גדולה מגנים על מדינת ישראל ועל אזרחיה".

9. רעות עמיחי

רעות עמיחי בת ה-17 מהמושב נטע בחבל לכיש, מתנדבת ארגון השומר החדש, נבחרה להשיא משואה בהר הרצל.

"השומר החדש" הינו ארגון חברתי חינוכי וציוני שהוקם בשנת 2007 על ידי קבוצת מתנדבים אוהבי הארץ בכדי לסייע ולהעצים חקלאים וגורמי אכיפה בשמירה על אדמות המדינה ובמקביל לחבר את תושבי הארץ כולה, בדגש על הדור הצעיר, לאדמה, לאהבת הארץ , ציונית וערבות הדדית.

רעות מתנדבת בשומר החדש למעלה מ-3 שנים, ופעילה בתכנית מנהיגות צעירה של השומר החדש ע"ש אלכסנדר זייד. היא נבחר על ידי ראשי הארגון לייצג את אלפי המתנדבים.

השרה רגב: "רעות וחבריה בארגון השומר החדש מסמלים את כל מה שטוב ויפה בחברה הישראלית – אהבת הארץ, ציונות וערבות הדדית. רעות היא ההוכחה שדור העתיד של מדינת ישראל הוא דור נפלא, ואני גאה בה מאוד".

10. דיוויד בלאט

דיוויד בלאט, כדורסלן ומאמן כדורסל, הוא אחד הספורטאים האהודים בישראל ואחראי לרבים מהישגי הכדורסל הישראלי. הוא החל את הקריירה הספורטיבית שלו באוניברסיטאות אמריקניות, אך אחרי השתתפותו במשחקי המכביה החליט לעלות לארץ, והשתלב בעולם הכדורסל הישראלי - תחילה כשחקן ובהמשך כמאמן אגדי, שנחשב לאחד מגדולי המאמנים בהיסטוריה של הספורט הישראלי.

השרה רגב: "דייוויד בלאט מייצג את התרומה האדירה של העולים מארצות הברית ומכל תפוצות ישראל לספורט הישראלי ולמדינת ישראל כולה. בהופעותיו הרבות בעולם כמייצג של הספורט הישראלי הוא מקור השראה לרבים שהולכים בעקבותיו".

11. סילבן אדמס

רגב הודיעה היום גם לאיש העסקים והנדבן סילבן אדאמס, כי בחרה בו בהתייעצות עם שר התפוצות עמיחי שיקלי להשיא משואה בהר הרצל ביום העצמאות.

אדמס, שמחלק היום את זמנו בין קנדה לישראל, עמד מאחרי הבאת הג'ירו ד'איטליה, ממרוצי האופניים הנחשבים בעולם, לישראל; משחק הידידות של נבחרות ארגנטינה ואורגוואי בכדורגל ששודר למאות מיליוני צופים בעולם; הופעות ענק; חמש שנות אירוח של אליפות איש הברזל של המזרח-התיכון ועוד.

השרה רגב: "בסיפור חייו ובעשייה פורצת הדרך שלו סילבן מייצג את המחויבות הציונית העמוקה של יהודי התפוצות למדינת ישראל. העשייה שלו הובילה להצלחה יוצאת דופן במיצוב ישראל כיעד מבוקש ואטרקטיבי לאירועי ספורט יוקרתיים ומופעי תרבות, ובהקמת גשרים חדשים בין ישראל לעולם".

12. אליהו צלאח

אליהו צלאח, ממייסדי המושב שתולה, הוא הנבחר ה-12 להדלקת המשואות בהר הרצל.

אליהו צלאח עלה בגפו מכורדיסטאן לישראל בסמוך להקמת המדינה. כחייל בודד השתתף במלחמות ישראל ונמנה על מקימי המושב שתולה שבגבול הצפון. במשך שנים רבות עסק בחקלאות ובתעשייה, זאת על אף איום הקטיושות התמידי שנשקף למושב מכיוון לבנון.

לאורך השנים היה ביתו פתוח בפני נזקקים. יחד עם זוגתו הוא אימץ חיילים בודדים ששרתו באזור, ופעל להנחלת מסורת יהודי כורדיסטן. בצד כל זאת – המשיך את מסורת הפיוט של יהודי כורדיסטאן וכתב מאות פיוטים שקובצו בשני כרכים עבי כרס.

השרה רגב: "אליהו צלאח ובני דורו שרטטו את הגבולות של מדינת ישראל בשדה שחרשו, בלול שהקימו, בבית הכנסת שבנו. השנה נעלה על נס את תרומתם האדירה של החלוצים והחלוצות המופלאים האלה, אנשי תנועת המושבים המפוארת".

13.אופק ראשון

במשך שש שנים, מכיתה א עד כיתה ו, סבלה הנערה אופק ראשון מחרם אכזרי שהובילו ילדי כיתתה. היא בחרה לחשוף באומץ את סיפורה בפני החברה הישראלית כולה, והפכה את חוויותיה האישיות הקשות למקור כוח ולשליחות.

כיום אופק פעילה להעלאת המודעות למכת החרמות והבִּיוּש, "שיימינג", בבתי הספר. כיום היא עומדת בראש "סיירת חרם", פרויקט אותו יזמה במשותף עם צוות תכנית "הצינור" בערוץ 13, שבו היא ושותפים נוספים מסייעים לילדים שסובלים מחרם.

השרה רגב: "אופק, נערה צעירה אשר הובילה מהלך חברתי למרות גילה הצעיר והנסיבות הקשות אליהן נקלעה, היא עמדה באומץ על כבודה ועל מקומה בחברה ונחלצה להגנתם של צעירים אחרים. אופק היא השראה לצעירים בני גילה בכל רחבי הארץ שנקלעים, לצערנו ולבושתנו, למציאות הנוראה והבזויה של חרמות. המשואה שהיא תשיא ביום העצמאות היא אמירה ברורה – בעד האחווה ונגד החרם".

הכתבה הייתה מעניינת?

כיכר השבת מובילים גם ברשתות החברתיות.

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר