חשיפה היסטורית

ירושלים: קטע חדש של אמת מים לבית המקדש נחשף בגבעת המטוס

קטע באורך 300 מטר של אמת המים העליונה בירושלים נחשף בחפירות ארכיאולוגיות במהלך הרחבת שכונת גבעת המטוס | בין השאר, נמצא מטבע משנה ב' למרד הגדול של היהודים ברומאים – שנים ספורות לפני חורבן בית המקדש השני (חדשות)

יהודה גל | כיכר השבת |
חשיפת אמת המים (צילום: אמיל אלג'ם, רשות העתיקות)

הקטע הארוך ביותר מתוך אמת המים העליונה הקדומה של ירושלים, נחשף לאחרונה בחפירות ארכיאולוגיות בשולי שכונת גבעת המטוס. את החפירות מנהלת רשות העתיקות כחלק מהרחבת השכונה, מטעם חברת "ערים" לפיתוח עירוני, ובשיתוף עיריית ירושלים.

החפירות חשפו כ-300 מ' רצופים מהאמה העליונה, אשר הובילה מים לעיר העליונה של ירושלים, ובה ארמונו של הורדוס ובתי עשירי ונכבדי העיר לפני כ-2000 שנה.

חפירת אמת המים העליונה בגבעת המטוס (צילום: אמיל אלג'ם רשות העתיקות)
חפירת אמת המים העליונה בגבעת המטוס (צילום: אמיל אלג'ם רשות העתיקות)
אמת המים שנחשפה (צילום: אמיל אלג'ם רשות העתיקות)

ד"ר עפר שיאון ורותם כהן, מנהלי החפירה מטעם רשות העתיקות הסבירו כי "בשלהי ימי בית שני, גדלה העיר ירושלים באופן משמעותי; בית המקדש נבנה מחדש והמים שנבעו בגיחון ובבורות כבר לא הספיקו לאלפי עולי הרגל והתושבים, וצריך היה להביא אל העיר מים ממרחקים.

"על רקע זה, בנו החשמונאים והמלך הורדוס, שתי אמות מים משוכללות לירושלים, שהיו ממפעלי המים הגדולים והמורכבים בארץ-ישראל – ובכלל, בעולם הקדום. האמות ריכזו מי מעיינות באזור בית לחם, ובעזרת בריכות ענקיות, חוקים פיזיקלים (חוק הכלים השלובים, הסיפון, כח הכבידה), שימוש בטופוגרפיה ובכושר המצאה יוצא דופן, הזרימו את המים לאורך עשרות קילומטרים (!) במצטבר. האמה המכונה "האמה העליונה" הזרימה מים לעיר העליונה (הרובע היהודי והארמני של היום), וזו המכונה "האמה התחתונה", הובילה מים ישירות לבית המקדש".

בין השאר, נמצא בתשתית אמת הלגיון גם מטבע משנה ב' למרד הגדול של מלחמת היהודים ברומאים. החוקרים סוברים, שבוני אמת הלגיון שילבו את המטבע הזה במכוון ביסודות האמה כשהניחו את התשתית לטיח.

"חשיפת הקטע הרציף הארוך ביותר של האמה העליונה כעת, ומציאת 25 המטבעות, תאפשר – אולי, לראשונה, תיארוך מוחלט של השלבים השונים של בניית אמות המים של ירושלים – ואולי אף תשפוך אור על השאלה– מי היה בונה האמה הראשון – האם היו אלה החשמונאים או שמא המלך הורדוס", אומרים החוקרים.

קטע האמה העליונה שהולך ונחשף בימים אלו, היה קבור תחת טונות של פסולת אדמה מודרנית. האמה התפתלה בתוואי טופוגרפי נוח ומתון, ועד כה, נראים בה שלושה שלבים ברורים: השניים התחתונים – מימי שלהי ימי הבית השני, והשלב העליון הוא – מימי הלגיון הרומי, שמחנהו כאמור שכן בעיר העליונה. איכות הבנייה במקום  גבוהה, הטיח בה מוחלק היטב והדפנות מוגבהות. במקרים אחדים. לעיתים נבנתה האמה, היכן שנהרסו השלבים הקדומים, על יסודות לגובה 3 מ'.

(צילום: אמיל אלג'ם רשות העתיקות)
(צילום: אמיל אלג'ם רשות העתיקות)
המטבע העתיק מימי מהמרד (צילום: עופר שיאון, רשות העתיקות)

לדברי אלי אסקוזידו, מנהל רשות העתיקות, "אמות המים לירושלים מספרים את סיפורה של העיר. לבנייתן נדרשו תקציבי עתק, ידע הנדסי רב ותפעול יום יומי. הן מעידות על ימי זוהרו של בית המקדש, על חורבנה של העיר ובנייתה אחרי חורבן הבית ובימיה של איליה קפיטולינה-כעיר אלילית. לאור חשיבות התגלית, שלא השתמרה במקומות אחרים לאורך כזה, בשיתוף פעולה עם עריית ירושלים וחברת "ערים", אנו מקווים כי ניתן יהיה לשמר אותה ולהציג אותה לרווחת הציבור".

ראש העיר ירושלים, משה ליאון: "ירושלים היא העיר שהעבר והעתיד שלה שזורים זה בזה. עיריית ירושלים שמחה לגלות, כי בזמן בניית שלושה בתי ספר בגבעת המטוס, שיתרמו לחינוכו של דור העתיד, קיבלנו דרישת שלום מהעבר- אמת מים מתקופת בית המקדש השני. תנופת הפיתוח שתתרום לעתידה של ירושלים מחייבת גם שימור של עברה המפואר. לכן, סיכמנו עם רשות העתיקות שהתכנון ייעשה בתיאום מלא ותוך התחשבות מוחלטת בשימור אמת המים שתשולב בתוך הפרויקט. זוהי סוגיה תכנונית, ואנו רואים חשיבות במתן מענים תכנוניים טובים שיאפשרו את שימור האמה, עם הנגשה לציבור הרחב. אמת המים הקדומה הייתה פרויקט תשתיות ששירת את תושבי ירושלים הקדומה, אני בטוח שלו היו רואים את התפתחותה האדירה של העיר בשנים האחרונות, הם היו גאים מאוד".

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר