בפסיקה דרמטית

על חודו של קול: עילת הסבירות צפויה להיפסל בבג"צ

שמונה משופטי בית המשפט העליון בראשות הנשיאה חיות, מתכוונים לפסול את 'ביטול עילת הסבירות' ולבטל חקיקת יסוד של הכנסת. מולם, שבעה שופטים, בהם סולברג, צפויים להכשיר את חקיקת ביטול עילת הסבירות כפי שחוקקה הממשלה הנוכחית (חדשות)

יהודה גל | כיכר השבת |
הרכב בית המשפט העליון (צילום: Photo by Chaim Goldberg/Flash90)

בג"ץ צפוי לפסול בפסיקה דרמטית על חודו של קול את ביטול עילת הסבירות שחוקקה הכנסת. שמונה שופטים, בראשם נשיאת בית המשפט העליון אסתר חיות, מתכוונים לפסול את החוק - ולבטל חקיקת יסוד של הכנסת.

מולם, שבעה שופטים, בהם השופט נועם סולברג, צפויים להכשיר את ביטול עילת הסבירות. בימים אלו כל שופט קורא את פסיקותיהם של 14 עמיתיו ומגיב לשיטתו. כך על פי הדיווח הערב (רביעי) של עמית סגל בחדשות 12.

בטויטת פסק הדין כתבה הנשיאה אסתר חיות: "חוק היסוד מהווה סטייה ניכרת מ'החוקה בהתוות' ועל כן חייב היה להתקבל בהסכמה רחבה, ולא ברוב קואליציוני דחוק".

השופט עופר גרוסקופף הדגיש: "הפטור ניתן לעומדים בראש הפירמידה –אך הדרישה להחיל עליהם את שלטון החוק היא בליבת הציווי כי אין אדם שאינו כפוף לשלטונו של החוק".

לעומתם כתב השופט נועם סולברג שסבור כי אין לבטל את חקיקת הכנסת: "עימי בעמדתי (שלא לפסול חוקי יסוד) ניצבים רוב שופטיו ונשיאיו של בית משפט זה".

שר האוצר בצלאל סמוטריץ׳ בתגובה לפרסום על טיוטת פסק הדין של בגץ בעניין עילת הסבירות:

"פסילת חוק יסוד לראשונה בתולדות המדינה במחטף וברוב דחוק, מצערת ומעמיקה עוד יותר את הפילוג והמחלוקת ואת חוסר הבנת גודל השעה"

"כפי שהכנסת לא מקדמת כעת חוקים שבמחלוקת, כך ראוי ומצופה משאר מוסדות השלטון. זמן לניצחון ולאחדות"

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר