טור פרשנות

התמרון הדמוקרטי // מאיר ברגר

אמש הושק התמרון הדמוקרטי. לא עוד מעמד על לחוקי יסוד, לא עוד כיבוד הרוב של בית הנבחרים הישראלי. הכנסת תחוקק - בית המשפט יבטל, הכנסת תחוקק חוקי היסוד – בית המשפט יבטל. ישנם מחוקקים סבירים, ישנם פחות סבירים. בית המשפט יכריע (דעה)

מאיר ברגר | כיכר השבת |
מאיר ברגר (ללא קרדיט)

על כספים קואליציוניים אסור לשאת ולתת בעת מלחמה, למדונו מלומדנו. שאלות פוליטיות מוטב שלא יישאלו בעיתות חירום, הכרעות שנויות במחלוקת מוטב שלא יוכרעו בעת צר ומצוק. אמש שופטי העליון חרגו ממנהגם וזכו למחאות כפיים על ידי פרלמנטרים מיוזעים במליאת הכנסת: יש חיילים בעזה המגנים על ביטחון ישראל, יש שופטים בירושלים המחרפים נפש למען נשמת אפה הדמוקרטית של ישראל.

כמה עלוב. כמה עצוב. חיילים נופלים בשדה הקרב מעבר לגבולות ישראל, פצועים מוסקים לבתי חולים ברחבי הארץ, עשרות אלפי מילואימניקים רק מבקשים לראות את יום המחר כדי לדבר שוב עם ילדם הקט הממתין להם בבית, תושבי קו העימות בצפון אינם יודעים את נפשם, עם ישראל כאוב, דווי ומצולק, מתאחד כולו להצלת כלל ישראל, הרפורמה המשפטית נראית לכולנו כחלום עבר השייך לעולם אחר, לעולם שהיה ואיננו עוד, ליקום מקביל. אבל לגב' חיות, הנשיאה היוצאת, המורשת הרי חשובה.

כמה עליבות, איזו נמיכות קומה. חיות ועמיתיה הלא נמנים על מצדדי אסכולת אהרן ברק שקידש בכל מאודו את חוקי היסוד להם העניק 'מעמד על' ועל בסיסם הרחיב את סמכויות השופטים שיוכלו לבטל חוקים שלטעמו מתנגשים עמם.

בשם מרחב הפרשנות שנהג ברק ליצוק לחוקי היסוד החלו שופטי העליון לבטל חוקים שהכנסת חוקקה לאחר שלטעמם הם לא עמדו בקנה אחד עם רעיון חוקי יסוד כבוד אדם וחירותו וחוקי יסוד נוספים.

אמש הושק התמרון הדמוקרטי. לא עוד מעמד על לחוקי יסוד, לא עוד כיבוד הרוב של בית הנבחרים הישראלי. הכנסת תחוקק - בית המשפט יבטל, הכנסת תחוקק חוקי היסוד – בית המשפט יבטל. ישנם מחוקקים סבירים, ישנם פחות סבירים. בית המשפט יכריע.

לשיא האירוניה הגיעו הדברים כשמדובר היה בחוק עילת הסבירות שביקש לבטל את אחד הכלים שניכס לעצמו בית המשפט במרוצת השנים ללא שום התראה מוקדמת.

חרף העובדה שמדובר בניגוד עניינים מוחלט שכן חוק עילת הסבירות נוגע בסמכויותיו הישירות של השופט, 8 שופטים מול 7 סברו שאין עם זה כל בעיה. להיפך, הם חידדו, אם לא נידרש לביטול החוק ולהשבת סמכויותינו, אם לא נחדש את ההכרה בסבירותנו, המבנה הדמוקרטי של ישראל יחוסל. אם זה לא היה עצוב זה היה מצחיק.

השלב הבא לא יקרה עכשיו. חרף הרמיזות של שר המשפטים לוין, עוד ארוכה הדרך לחידוש הרפורמה המשפטית בממשלה הנוכחית, אם בכלל. מי שככל הנראה יידרש לכך היא הממשלה הבאה שתנסה להגיע לנוסחאות שיעוגנו בלב הקונצנזוס הישראלי. חיות ונציגיה בכנסת, ככל הנראה לא יהיו חלק ממנו.  

  • הכותב הוא הפרשן הפוליטי של 'המבשר'. הטור פורסם הבוקר בעיתון

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר