יוזמה חסרת תקדים

תכנית בלשכת נתניהו: להעמיד לדין עיתונאים שיפרסמו ציטוטים מהקבינט

לפי הדיווח, רק כתב שקיבל את אישור הצנזורה הצבאית לפרסום הדברים שצוטטו מהקבינט לא יועמד לדין | בתוך כך, רה"מ מתכוון להגביל את שיקול הדעת של הצנזורה כדי להרחיב את ההגבלות על דברים רגישים (חדשות)

יוני גבאי | כיכר השבת |
האם עיתונאים יעמדו לדין? (צילום: כיכר השבת)

בלשכת ראש הממשלה בנימין נתניהו יוזמים מהלך רחב היקף לצמצום תופעת פרסום ההדלפות מהקבינט באמצעות העמדה לדין של כתבים שיפרסמו ציטוטים רגישים, כך פרסם הערב (שלישי) מיכאל שמש ב'כאן 11'.

מהדיווח עולה כי לשכת ראש הממשלה דורשת מהכתבים לפרסם מהדיונים שנערכים בקבינט המדיני-ביטחוני רק דברים שיאושרו ע"י הצנזורה לפני הפרסום, ובמקרים אחרים הכתב והעיתונאי המפרסם יהיה חשוף לתביעה על ידי המדינה. בנוסף, נתניהו מעוניין להגביל את שיקול הדעת של הצנזור ולצמצם את מספר האישורים הניתנים לפרסום.

לעומת זאת, מקורות משפטיים המעורים בפרטי ההצעה, סבורים כי היועצת המשפטית לממשלה, גלי בהרב מיארה, צפויה להתנגד להצעה בטענה שהעמדה לדין של עיתונאים, שמפרסמים כל הדלפה שהיא מישיבת הקבינט, אינה המענה הנכון והיעיל למניעת ההדלפות ויש לטפל משפטית במדליפים ולא במפרסמי ההדלפה. בימים הקרובים תתפרסם עמדתה.

חודש אחרי פרוץ המלחמה, נתניהו זעם על הצנזורה שאישרה לפרסם כאילו הוא היה חלש מול חיזבאללה ומנע מתקפה צבאית בה תמך שר הביטחון, הוא כינה את הצנזורה כמי שמתנהלת בחוסר אחריות.

מארגון העיתונאים והעיתונאיות נמסר בתגובה לפרסום בחדשות הערב כי "‏הצעת רה"מ לאפשר העמדה לדין של עיתונאים על פרסומים עיתונאיים לגיטימיים, היא תמרור אזהרה בוהק בדרך לפגיעה קשה בחופש העיתונות. בחסות המלחמה ותוך שימוש בשיקולי ביטחון לכאורה, מקדמת לשכת רה"מ הצעה אנטי-דמוקרטית שאין לה אח ורע במדינות דמוקרטיות ושתפגע אנושות בחופש העיתונות. אם רה"מ מרגיש שיש בעיית הדלפות, שיטפל נא בשותפי הסוד ולא בעיתונאים שעושים את עבודתם".

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר