הנתונים המלאים בצל המלחמה

כמה ויתרו השנה על חופשה בפסח ובכמה סל הקניות התייקר?

על פי הנתונים שנבדקו, מצבו הכלכלי של כל אזרח שלישי הורע מתחילת הלחימה וכ- 90% מדווחים שסל הקניות שלהם התייקר | וגם: כמה ויתרו על חופשה בפסח? | אלו הנתונים (חדשות, כלכלה בארץ)

בני סולומון | כיכר השבת |
קניות בירושלים | אילוסטרציה (צילום: חיים גולדברג, פלאש 90)

המצב הביטחוני על הפנים והוא כמובן משפיע מאוד על הכלכלה, ומטבע הדברים, הרגלי הצרכנות והקנייה של רוב הישראלים - השתנו, בעיקר לקראת החג וההוצאות הרבות שהוא מביא עימו.

רשות ההסתדרות לצרכנות ערכה סקר מיוחד שבדק את הרגלי הקניה של הצרכנים הישראלים. הסקר נערך באמצעות מכון גיאוקרטוגרפיה בקרב 602 משיבים, המהווים מדגם מייצג של האוכלוסייה היהודית במדינת ישראל.

למעלה מ-90% מהמשתתפים בסקר דיווחו כי עלות סל הקניות שלהם, יקרה יותר מבשנה שעברה. אם לא די בכך ובתקופה הכה קשה שאנו נמצאים בה, כל משתתף שלישי השיב כי מצבו הכלכלי הורע מתחילת הלחימה.

47% מאלו שמצבם הכלכלי הורע, דיווחו שההרעה במצבם הכלכלי תגרום להם להקטין את סלי הקניה לקראת החג. הישראלים ינסו להוזיל את סלי המזון שלהם במספר דרכים. כך למשל עולה מהסקר כי כל אזרח שלישי שמצבו הכלכלי הורע יקפיד על קניית מוצרים במבצע או על השוואת מחירים בין המוצרים השונים.

במקביל, האימון של הצרכנים במבצעי רשתות המזון נמצא בשפל. כ-81% מהמשיבים בסקר דיווחו כי הם לא כל-כך סומכים עד כלל לא סומכים על רשתות השיווק שהן באמת מציעות מבצעים הוגנים לחג הפסח. "לצד הרצון להוזיל את עלות הקניות, חשוב לא להתפתות לקנות כל מוצר שבמבצע", מסביר מנכ"ל רשות ההסתדרות, עו"ד ירון לוינסון, ומוסיף: "הכותרת "מבצע" לא תמיד מעידה על כדאיות הקניה".

אז איפה חוסכים?

כדי להתמודד עם עליות המחירים, ולנסות לחסוך איפה שאפשר, ישנם מספר צעדים ומעשים שיכולים לסייע: "קיימות דרכים נוספות להוזיל את העלויות. למשל באמצעות רכישת תחליפים למותגים היקרים והכנה מראש של רשימת קניות מסודרת", מסביר עו"ד לוינסון. דרך נוספת לצמצום בעלויות היא באמצעות השוואת מחירים. ונראה גם שהישראלים מיישמים שיטה זו.

למעלה ממחצית מהישראלים משווים מחירים בין רשתות המזון כדי למצוא את הסל המשתלם ביותר עבורם.

כמו כן, כ-35% מהישראלים מפצלים את הקניות לחג, בכדי לחסוך כסף ומבצעים את הרכישות במספר רשתות וחנויות. עוד עולה מנתוני הסקר – כ-70% משתמשים, במידה זו אחרת, בהטבות של מועדני צרכנות כדי להוזיל את עלויות של סל הקניות לחג.

נופש בפסח

כ-48% מהמשיבים בסקר דיווחו כי תחושת הביטחון תשפיע על התוכניות למהלך חול המועד וכ-43% דיווחו כי זמן הפנאי שלהם יראה אחרת השנה בעקבות מצב רוח ירוד מהמלחמה.

ומה באשר לנופשים בארץ ובחו"ל? כ-90% מהמשיבים דיווחו כי השנה הם לא ינפשו במהלך החג. כ- 19% לא יצאו לנופש בעקבות ירידה במצבם הכלכלי. כשליש מהמשיבים דיווחו כי הם לא מתכננים לצאת לנופש בעקבות הלחימה וכשליש בגלל סיבות אחרות.

מעדיפים תוצרת ישראלית

מהסקר עולה גם נתון מעודד יחסית, לפיו, 71% מהישראלים ירכשו יותר תוצרת ישראלית, זאת בזכות חובת סימון ארץ המקור של התוצרת החקלאית.

עוד עולה מהסקר שהישראלים אוהבים להיערך מראש לארוחת החג ורוכשים מוצרים מראש מחשש שיהיה מחסור. עו"ד לוינסון מסביר שלפעמים רכישה מראש יכולה להוזיל את עלויות הקניה: "חשוב להקדים את הקניות ככל שניתן ולא לחכות לרגע האחרון שבו ייתכן מחסור או אפילו מחירים יותר גבוהים". המוצרים אותם רוכשים בהיקף רחב מראש הם – בשר, עוף, דגים, ביצים ומצות. ואילו את הירקות והפירות, מעדיפים הישראלים לרכוש בסמוך לערב החג.

מנכ"ל רשות ההסתדרות לצרכנות, עו"ד ירון לוינסון, מוסיף כי: "השנה, בצל המלחמה הקשה הציבור הישראלי חווה גם מלחמה כלכלית. אנו עדים לעליות מחירים גבוהות, שמתגברות עם תקופות החגים, ובפרט בחג הפסח. חשוב שהצרכן הישראלי יהיה מודע וישתדל להיות צרכן נבון ככל שניתן, באמצעות תכנון נכון, השוואת מחירים, רכישת תחליפים וקניה מפוצלת. חשוב גם להקפיד לא לרכוש כמויות רבות, כיוון שברוב הפעמים חלקים מהארוחה נזרקים לפח. במידה ואנו נקפיד על כללי רכישה בסיסים אלו, נוכל לצמצם את העלויות לחג".

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר