לא זכור הרבה שנים

בימים הקרובים צפוי עומס חום קיצוני מאוד | אלו ההמלצות

החום הכבד והשרב שפוקד את ישראל הוא חלק מגל חום שהגיע להרבה מדינות אסיה ובאזור מזרח התיכון. והחזאים צופים שיישברו שיאי חום שלא היו הרבה שנים. אלו ההמלצות של משרד הבריאות למזג האוויר (חדשות בארץ)

דוד הכהן | כיכר השבת |
מזג אוויר שרבי וקיצוני | אילוסטרציה (צילום: שאטרסטוק)

משרד הבריאות מעדכן לפני זמן קצר (שני), כי על פי תחזית של השירות המטאורולוגי, צפוי החל מהיום ובמהלך הימים הקרובים עומס חום כבד עד קיצוני במרבית מהאזורים ברחבי הארץ. עומס החום יתבטא במזג אוויר חם מהרגיל ובאזורים שונים רוחות חזקות*

במשרד הבריאות קוראים לציבור הרחב, לאוכלוסיית הקשישים ולחולים במחלות כרוניות בפרט, להקפיד ולהימנע ככל האפשר מחשיפה לחום ולשמש, להימנע ממאמץ גופני שאינו הכרחי, להקפיד לשתות מים ולהימצא, ככל האפשר, במקומות ממוזגים.

משרד הבריאות ממליץ בנוסף כי נהגים יעצרו מידי פעם להתרעננות. לשוהים תחת כיפת השמיים מומלץ לחבוש כובע רחב שוליים, ללבוש בגדים בהירים ונוחים ולמרוח קרם הגנה ולשתות מים.

בנוסף עולה התזכורת החשובה והקריטית, כי אין להשאיר תינוקות, ילדים, קשישים וחסרי ישע ברכב שאיננו ממוזג וללא השגחה. בנוסף, אין להשאיר בעלי חיים ברכב או במבנה ללא מים וללא אוורור וטמפרטורה סבירה.

יש לשים לב כי בעומס חום תיתכן אפשרות לפתח מכת חום, המתרחשת כאשר הגוף לא מסוגל לקרר את עצמו בסביבה החמה. הסיכון לפתח מכת חום גבוה יותר בגיל המבוגר, בגילאי 0-4, בחולים במחלות לב וכלי דם, באנשים הסובלים מהשמנת יתר, בחולים במחלות כרוניות אחרות, במטופלים בתרופות מסוימות, ובעת מחלה חריפה או התייבשות או במהלך פעילות פיזית אנטנסיבית .

המלצות למטיילים בטבע ובשטח:

כשיש מזג אויר עם תופעת עומס חום מומלץ לא לצאת לטיולים בטבע, במידה והחלטתם כן לצאת, חשוב לפעול בהתאם להמלצות הבאות:

• יש לתכנן את הטיול מראש, לבחון את המסלול ולהתאימו למטיילים ולתנאי מזג אוויר.

• יש לעדכן אדם קרוב על יציאה לטיול ועל המסלול המתוכנן כדי שאם חלילה, יחול עיכוב במועד החזרה המתוכנן, ניתן יהיה לדעת על מצוקה אפשרית שהמטייל נתון בה.

• חובת הצטיידות במי שתיה רזרבי.

• יש להצטייד בנעלים ובביגוד מתאימים, חבישת כובע ושימוש בקרם הגנה, וחבישת משקפי שמש.

• יש לגלות ערנות למצבים של פגיעת חום ולפנות במידי למוקד החירום של מד"א.

• יש להקפיד ולהישמע להנחיות נציב כב"ה בנושא הדלקת מדורות.

במקרה של הופעת לפחות אחד מהסימנים הבאים: טמפרטורת גוף גבוהה מ-39.5 מעלות צלזיוס, עור אדום, חם ויבש (ללא הזעה), דופק מהיר, כאב ראש חזק (ו/או הרגשה של "דפיקות הלב" בראש), סחרחורת, בחילה, בלבול וירידה בהכרה – יש להתקשר למוקד חירום ולקבל טיפול באופן מיידי.

עד להגעת העזרה יש להישאר באזור קריר ומוצל ולדאוג לקירור הגוף. חשוב ביותר: במכת חום - אסור לתת לנפגע לשתות! הטיפול בנוזלים יעשה דרך הווריד, על ידי הצוות הרפואי.

היום (שני) תחול עלייה נוספת בטמפרטורות, בהרים ובמזרח הארץ ישרור שרב כבד, ובשאר האזורים יהיה חם מהרגיל עד שרבי.

החל משעות הצהריים ינשבו רוחות לאורך מישור החוף. הים התיכון צפוי להיות גלי, וגובה הגלים ינוע בין 50 ל-130 ס"מ.

החום הכבד והשרב שפוקד את ישראל הוא חלק מגל חום שהגיע להרבה מדינות אסיה ובאזור מזרח התיכון. והחזאים צופים שיישברו שיאי חום שלא היו הרבה שנים.

הטמפרטורות החזויות להיום ולהלילה:

קריית שמונה 42-23, קצרין 40-22, צפת 35-22 ,טבריה 45-23, נצרת 40-24, חיפה 33-22‏

ת"א 31-22, מודיעין 35-20, ירושלים 37-21, אשקלון 28-23, עין גדי 43-31, באר שבע 35-20,‏

ערד 35-20, מצפה רמון 33-18, אילת 41-28.

מחר (שלישי) תחול ירידה בטמפרטורות, בעיקר בהרים ובמזרח הארץ, אך עדיין יהיה חם מהרגיל עד שרבי בעיקר בפנים הארץ ובהרים. ביום רביעי תחול ירידה קלה נוספת, אך יוסיף להיות חם מהרגיל לעונה. בחמישי שוב צפויה התחממות קלה, בעיקר בהרים ובפנים הארץ, ויהיה חם מהרגיל עד שרבי.

הכתבה הייתה מעניינת?

תהילים להצלחת ולרפואת חיילי צה״ל ולהשבת החטופים

-נקראים כעת
-פרקים נקראו
-ספרים נקראו
לקריאת תהילים והוספת שמות לתפילה

תהילים להצלחת ולרפואת חיילי צה״ל ולהשבת החטופים

-נקראים כעת
-פרקים נקראו
-ספרים נקראו
לקריאת תהילים והוספת שמות לתפילה
עכשיו בכותרות