ל"סבירות" יש תחליף

בג"צ נגד המדינה; פסל את חוק המסתננים - התירוץ הפעם: "מידתיות" | פסק עוקף כנסת

כשעילת הסבירות בסכנה, נכנסת לתמונה עילת ה"מידתיות". בשל אותה עילה פסלו שופטי בג"צ את החוק שיועד לזירוז מסתננים בלתי חוקיים לצאת מהארץ מרצונם החופשי | בן גביר: "עוד הוכחה לנחיצות הרפורמה" • הכנסת תיאלץ לחוקק חוק חדש בתוך חצי שנה (משפט)

קובי רוזן | כיכר השבת |
הפגנה נגד תופעת המסתננים (צילום: תומר נויברג/פלאש90)

בית משפט העליון בירושלים פסל היום (רביעי) את החוק הקובע כי מסתנן שחדר לישראל בדרך לא חוקית - ישללו ממנו זכויות סוציאליסטיות בשכר באם לא יעזוב את ישראל במועד שנקבע לו. השופט נועם סולברג התנגד לפסילת החוק.

כזכור, הכנסת חוקקה חוק הקובע כי מסתנן בלתי חוקי יחתום על חוזה המאפשר שלילת זכאויות סוציאליסטיות באם לא יעזוב את מדינת ישראל במועד שנקבע.

מטרת החוק הינה פשוטה: זירוז המסתננים הבלתי חוקיים לעזוב את המדינה למען לא יינזקו כלכלית בעצם הישארותם בניגוד לחוק.

אולם, הנשיאה אסתר חיות, המשנה לנשיאה עוזי פוגלמן והשופטים: יצחק עמית, דפנה ברק-ארז, ענת ברון, עופר גרוסקופף פסקו כי החוק לוקה ב"חוסר מידתיות". לטענת השופטים, "משעה שבגין עבודתו של העובד הזר הופקדו מדי חודש בחשבון הפיקדון הפרשות סוציאליות עבורו – כספים אלו הם קניינו וניכויים מהווה פגיעה בקניין זה".

השופטים הדגישו כי עצם הצעת החוק היא ראויה - אך רק אם היתה מוכחת כיעילה, מה שלא קרה במקרה הזה: "הצדדים לא הציגו ולו דוגמה אחת למדינה שבה מהגרי עבודה עשויים לאבד את כספי הפנסיה שלהם אם יצאו מהמדינה באיחור". השופטים הוסיפו כי "מדובר במנגנון לשלילת זכויות סוציאליות שהינו יוצא דופן גם בדין הישראלי".

בית משפט העליון במבט מלמעלה. נראה כאקדח מכוון אל הכנסת (צילום: נתי שוחט/פלאש 90)

אולם, השופט נועם סולברג חלק על עמיתיו וטען כי אין לפסול את החוק בפרט לאור העובדה כי העותרים כנגד החוק לא הציגו ראיות והוכחות לחוסר יעילותו של החוק.

סולברג אף טען, כי גם אם נניח והחוק אינו מידתי, כל עוד שהמסתננים עוברים על החוק באופן אקטיבי בכך שאינם עוזבים את המדינה במודע, אין בכך עילה לפסול את החוק מאחר שזו מטרתו - זירוז בלתי ידתי למסתננים לעזוב את ישראל אליה חדרו בניגוד לחוק, בה הם מתעקשים להשאר בניגוד לחוק.

כאמור, סולברג הציג דעת מיעוט, ובשל כך התקבלה הכרעת הרוב בעד פסילת החוק. בית המשפט הודיע למדינה כי עליה לחוקק חוק חדש בתוך חצי שנה.

התגובות במערכת הפוליטית

השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר תקף את החלטת הבג"ץ וטען כי זו עוד הוכחה לנחיצות הרפורמה במערכת המשפט: "בג"צ פסל הבוקר שוב חוק הנועד לתמרץ עובדים זרים לצאת מישראל. פסילת בג"צ היום היא ההוכחה המדויקת מדוע אנחנו נלחמים בכל הכוח להעביר את הרפורמה המשפטית. ויפה שעה אחת קודם".

גם שר המשפטים יריב לוין תקף את ההחלטה וכתב: "אם למישהו היה ספק מדוע דרושה רפורמה עמוקה במערכת המשפט, הוא קיבל היום שוב את התשובה בפסק דין נוסף שמעודד הגירה בלתי חוקית לישראל תוך פגיעה בהרכב הדמוגרפי ובזהות היהודית של המדינה".

לוין התייחס גם לגופה של הפסיקה ותקף אותה: "פסק הדין נותן אור ירוק לעשרות אלפי עובדים זרים להפר את תנאי הרישיון שלהם ולהישאר בארץ באין מפריע בניגוד לחוק".

הוא הוסיף: "פסק הדין משקף סולם ערכים פרוגרסיבי קיצוני, לפיו עובדים זרים הנשארים בארץ בניגוד להתחייבותם ובניגוד לחוק עדיפים על פני שמירת זהותה של ישראל כמדינת הלאום של העם היהודי ושמירת אופייה ככזאת.

גם ח"כ אבי מעוז מיהר לתקוף את החלטת בג"צ: "עשו עצמכם מופתעים: בג"ץ כמו בג"ץ, אף פעם לא מאכזב. הדהירה אל עבר הכרזתה של מדינת ישראל כ'מדינת כל אזרחיה' - מבית מדרשו של אהרון ברק - נמשכת".

מעוז, לוין ובן גביר (צילום: אוליבייה פיטוסי, יונתן זינדל/פלאש 90)

הכתבה הייתה מעניינת?

תהילים להצלחת ולרפואת חיילי צה״ל ולהשבת החטופים

-נקראים כעת
-פרקים נקראו
-ספרים נקראו
לקריאת תהילים והוספת שמות לתפילה

תהילים להצלחת ולרפואת חיילי צה״ל ולהשבת החטופים

-נקראים כעת
-פרקים נקראו
-ספרים נקראו
לקריאת תהילים והוספת שמות לתפילה
עכשיו בכותרות