כיכר השבת
ישראל במלחמהישראל במלחמה
התסיסה במדינה

סקר חדש בדק: פחות מ-25% השתתפו במחאות נגד הרפורמה

מסקר שביצע המכון הישראלי לדמוקרטיה עלה בנוסף כי 70% סבורים שהפגנות מול בתי נבחרי ציבור הן לגיטימיות. וכמה סברו שבקרוב תפרוץ מלחמת אזרחים אלימה במדינה? (בארץ)

יהודה גל | כיכר השבת |
המחאות נגד הרפורמה המשפטית (צילום: פלאש 90)

המכון הישראלי לדמוקרטיה, ערך סקר מיוחד על הנושאים הבוערים שמסעירים את המדינה על רקע חקיקת הרפורמה המשפטית ולקראת השלמת החקיקה לצמצום עילת הסבירות.

45% מהמשיבים סברו שיש סיכוי גבוה שבעתיד הנראה לעין תפרוץ בישראל מלחמת אזרחים אלימה. עוד עלה כי 70% מכלל המשיבים בסקר סבורים שהפגנות מול בתים של נבחרי ציבור הן לגיטימיות.

לעומת זאת, 43% ממצביעי הליכוד סבורים כי יש לוותר על הרפורמה המשפטית כדי לחזק את האחדות הלאומית.

לפי המדגם, עלה נתון מפתיע ולפיו קצת פחות מרבע (23%) מהמשיבים דיווחו כי השתתפו באירועי מחאה, לעומת כ־77% שדיווחו שלא השתתפו.

בנוסף, 65% מצד מצביעי השמאל אמרו שלגיטימי לא להתגייס למילואים כצעד מחאה על פעולות הממשלה. עלייה ברורה לעומת 47% שתמכו בכך בפברואר השנה.

לפי עורכי הסקר, פרופ' תמר הרמן וד"ר אור ענבי ממרכז ויטרבי לחקר דעת קהל ומדיניות במכון, בקרב מצביעי המרכז יש כיום לגיטימציה גבוהה להפגנות ורוב קטן המתיר גם חסימת כבישים, אבל יש רק מיעוט התומך בחסימת נתב"ג, ועוד פחות מכך - באי־התייצבות למילואים, 28%.

אחוז גבוה ביותר מהמשיבים סבור כי עד כה המחאה עיכבה במידה מועטה את התקדמות החקיקה במסגרת הרפורמה. עורכי הסקר אף שאלו "באיזו משתי האפשרויות הבאות חשוב יותר להתקדם היום – קידום הרפורמה במערכת המשפט על פי הצעת רוטמן־לוין, או לוותר על הרפורמה ולהשקיע מאמץ מקיף של הקואליציה והאופוזיציה יחדיו לחיזוק האחדות הלאומית?"

58% מעדיפים ויתור על הרפורמה והתמקדות בחיזוק האחדות הלאומית לעומת רק כרבע הסבורים כי במצב הנוכחי יש להמשיך ברפורמה (27%). הסקר נערך בדגם ארצי מייצג של כלל האוכלוסייה הבוגרת בישראל, בקרב בני 18 ומעלה.

הכתבה הייתה מעניינת?

כיכר השבת מובילים גם ברשתות החברתיות.

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר