ישראל במלחמהישראל במלחמה
"פגעה בזכותו"

הנער נשאר במעצר בשבת: המשטרה תפצה ב-20 אלף שקלים

המשטרה תפצה נער קטין כבן 15 בעשרים אלף שקלים בעקבות מעצר שווא ביום שישי שנמשך עד אחרי כניסת השבת | הפרטים המלאים (חוק ומשפט)

קובי אטינגר | כיכר השבת |
בית המעצר מגרש הרוסים בירושלים (צילום: פלאש 90)

בית המשפט השלום בירושלים הורה לפצות נער בן 15 וחצי ואת הוריו בסכום של 20,000 שקלים, לאחר שהנער עוכב למעצר בלתי מוצדק שנמשך אל תוך השבת, זאת בזמן שההורים כלל לא עודכנו בדבר העיכוב והיו בלחץ לאורך כל השבת מבלי לדעת היכן בנם נמצא.

בנוסף, השופט מתח ביקורת על המשטרה וטען כי הפיצוי מגיע, בין היתר, על מנת להכווין את המשטרה לפעול בהתאם לדין ולהגביר את אמון האזרחים במערכת אכיפת החוק.

המעצר אירע לפני כשנה וחצי, ביום ההלוויה של יהודה דימנטמן הי”ד שנרצח בפיגוע סמוך לחומש. באותו היום היה הנער עם אביו בהלוויה בהר המנוחות בירושלים ובסיומה הוא החליט לחזור לישיבה בה למד, בעוד אביו וגיסו חזרו לביתם בעיר.

בשלב מסוים, בעת נסיעה בתוך ירושלים, רכב של בני מיעוטים שנסע אחריהם, טען כלפי נהג הרכב שבו נסע הנער כטרמפיסט כי הוא לא אפשר לו לשוב לנתיב שלו. כאשר הגיעו לרמזור, יצאו בני המיעוטים מרכבם והחלו לתקוף את יושבי הרכב ובתוכם גם הנער.

בין נוסעי הרכבים התפתח עימות, כאשר לטענת הנער הוא לא היה מעורב בו כלל, למעט העובדה שהוא היה חלק מנוסעי הרכב. כוח משטרה שהגיע למקום החל לאסוף עדויות כאשר אחד מבני המיעוטים טען שאיימו עליו ועל אישה שהייתה עמו – בנשק.

לאור העובדה שלחלק מנוסעי הרכב לא היה אמצעי זיהוי עליהם, החליטה המשטרה לקחת את כל יושבי הרכב לתחנת המשטרה זמן קצר לפני שבת.

בחקירתו בתחנת המשטרה טען הנער כי לא רק שהוא לא היה מעורב, הוא גם לא ראה את האירוע.

לאחר החקירה, כאשר לנער לא היה כבר איך לחזור לביתו או להודיע להוריו על עיכובו, הוא הושאר מחוץ לתחנה, כאשר בחוץ היה גשם סוער וטמפרטורות נמוכות.

במהלך התביעה שהגישה המשפחה באמצעות עו”ד מנשה יאדו מארגון חוננו, קובעת הרשמת כי אין יסוד סביר למעורבותו של הנער בתקרית.

בהמשך פסק הדין, מותחת הרשמת ביקורת על ההחלטה להביא את הנער לתחנת המשטרה סמוך לכניסת השבת ולא להורות על זימונו בעת מאוחר יותר יחד עם הוריו להשלמת חקירה.

לדברי הרשמת, חקירתו של הנער נמשכה אל תוך השבת, ופעולה זאת בוודאי פגעה בזכותו של הנער לשמר אורח חייו. כמו כן מתחה הרשמת ביקורת על שחרורו של הנער באמצע השבת בלי שישנה אפשרות לעדכן את הוריו, זאת בניגוד לחוק.

במהלך המשפט תיארה אמו של הנער את הדאגה לבנה שלא התקשר כמידי שבוע להגיד שבת שלום. עוד סיפרה האם כי עשר דקות לפני שבת היא התקשרה למשטרה על מנת לבדוק אם הם יודעים דבר על בנם, אך מהשיחה לא הובהר מצבו של הנער. רק לאחר התייעצות עם רב הוחלט להמשיך בניסיון להבין את מצבו רק לאחר השבת.

בהחלטתו מציינת הרשמת כי אם הדברים היו נעשים כדין בוודאי שהדאגה של ההורים הייתה נחסכת. לאור כך, ולאור כל השתלשלות האירוע, קבעה כאמור הרשמת כי יש לפצות את הקטין ואת הוריו בסכום של 15,000 שקל, וכן בהוצאות של המשפט בסכום של 5,000 שקלים.

עו"ד מנשה יאדו מארגון חוננו הגיב להחלטה ואמר: "עולם הפוך, במקום שהמשטרה תדחה את תלונות בני המיעוטים שאיימו, צעקו, קיללו, ופעלו באלימות מילולית וגם ופיסית, קיבלו השוטרים את גרסתם ועכבו לתחנה דווקא את החייל שלא עשה כלום. ולא רק אותו, אלא גם את כל מי שהיה איתו, כולל הקטין שחזר מהלוויה של יהודה דימנטמן הי"ד ישר לתא המעצר".

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר