הונאה הנאמדת במיליונים

"לא בחל בשקרים"; יו"ר ארגון 'משמחים', הונה זוגות צעירים חרדים והורשע

לפני תשע שנים נעצר יו"ר ארגון משמחים, שסייע לארגן חתונות בזול, לאחר שהתקבלו תלונות על כך שלקח מיליוני שקלים ממשפחות חרדיות ובמקום להעביר זאת לאולמות, הוא נטל את הכסף לעצמו | השבוע הוא הורשע (משפט)

חיים גולדברג | כיכר השבת |
תמונת אילוסטרציה (צילום: פלאש 90)

בית המשפט המחוזי בירושלים הרשיע השבוע את אליאב מזרחי, מנכ"ל עמותת "משמחים", זאת לאחר שהונה במיליוני שקלים זוגות, ספקים ואולמות אירועים.

כזכור וכפי שדווח לפני תשע שנים ב'כיכר השבת', מזרחי הקים את עמותת 'משמחים', על מנת לנצל את היתרון שבכוח קנייה מרוכז של זוגות מתחתנים ולהוזיל עלויות מחירים אל מול ספקים ואולמות אירועים.

עם הזמן נכנסה העמותה לגירעונות בשל ההשקעות שעשתה והנאשם המשיך להתקשר עם לקוחות וספקים, עד שלא היה מסוגל לשלם על העסקאות או לספק את האירוע.

לאחר שחשבון הבנק של העמותה נחסם, פתח הנאשם עמותה חדשה בשם דומה ושני חשבונות חדשים על שם העמותה החדשה, שלמעשה המשיכה את פעילות העמותה הקודמת שחשבונה נחסם.

במשך תקופה ארוכה נפגש הנאשם עם זוגות שעמדו להינשא ובני משפחותיהם וגבה מהם כספים, למרות שידע שיכולתו להוציא את האירועים לפועל מוטלת בספק כבד.

מזרחי, כך על פי כתב האישום, ביקש מלקוחותיו לתת לו שיקים ללא מוטב בטענה שישים עליהם את חותמת העמותה, למרות שבמקרים רבים אלו הועברו לצ'יינג'ים ולגורמים שונים שהנאשם חב להם כספים, ולא לכיסוי החתונות שהוזמנו. במקרים שונים נתן הנאשם שיקים ללא כיסוי על מנת לפייס גורמים שדרשו את כספם.

באופן זה קיבל לפי כתב האישום במרמה כ-4 מיליון שקלים מלקוחות וספקים.

בתשובה לכתב האישום כפר הנאשם במיוחס לו וטען כי פעל בתום לב. פרקליטות מחוז ירושלים, באמצעות עוה"ד עמיחי מרקס ומיטל בוכמן שינדל, ביקשה לדחות את גרסתו וטענה כי גרסאותיהם של הלקוחות והספקים הרבים מבססים בבירור את המעשים שביצע הנאשם.

בית המשפט בראשות השופט אלכסנדר רון הרשיע את הנאשם בקבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות והוצאת צ'קים ללא כיסוי (עבירות רבות) וקבע כי "הנאשם גם ידע בפועל, שעליו להסתיר זאת מלקוחותיו, ולא בחל בשקרים כדי להניא אותם להתקשר עמו".

מזרחי כאמור הורשע על ידי בית המשפט, ודיון בעניין העונש שיקבל יתקיים בקרוב בבית המשפט, אז ייגזר עונשו הסופי.

כזכור וכפי שדווח בזמנו ב'כיכר השבת', מרבית האירועים היו קשורים בצורה זו או אחרת לציבור החרדי ובין הנפגעים שהפסידו את כספם נמצאים שמות מוכרים במגזר החרדי כדוגמת הרב משה ויהודית יוסף שחתונת ביתם אמורה הייתה להתקיים בבנייני האומה, אך נדחתה בשל הלווית הסב הדגול מרן הגר"ע יוסף זצ"ל.

הכתבה הייתה מעניינת?

תהילים להצלחת ולרפואת חיילי צה״ל ולהשבת החטופים

-נקראים כעת
-פרקים נקראו
-ספרים נקראו
לקריאת תהילים והוספת שמות לתפילה

תהילים להצלחת ולרפואת חיילי צה״ל ולהשבת החטופים

-נקראים כעת
-פרקים נקראו
-ספרים נקראו
לקריאת תהילים והוספת שמות לתפילה
עכשיו בכותרות