בחירות 2013

מסעיר את הפוליטיקה: כחלון יחבור לאמסלם?

המערכת הפוליטית כמרחקה סביב השאלה מה יחליט השר משה כחלון, שרק לאחרונה הודיע על פרישה מהחיים הפוליטיים וכבר שוקל לשוב ולהתמודד בבחירות הקרובות בראש מפלגה חברתית. מלבד האפשרות כי יתמודד יחד עם ציפי לבני, כחלון בודק את האפשרות לחבור לרשימתו של חיים אמסלם (פוליטי)

חזקי שטרן | כיכר השבת |
משה כחלון (צילום: פלאש 90)

משה כחלון, שר התקשורת והרווחה שהוגיע אך לפני ימים אחדים על פרישתו מהמערכת הפוליטית, כבר שוקל לשוב חזרה, והפעם בראש מפלגה חברתית חדשה.

החלטתו של כחלון, לרוץ במפלגה חדשה מסעירה את המערכת הפוליטית, וכולם מצפים להחלטתו שעשויה להשפיע רבות על תנודות המנדטים בסקרים השונים בין המפלגות.

רק לפני ימים ספורים, בוועידת הליכוד, העניק לו ראש הממשלה בנימין נתניו חיבוק חם כשהכריז: "משה, אתה נולדת בליכוד, אתה נשאר בליכוד, אתה תמיד תהיה בליכוד ואתה תעזור לליכוד לנצח בבחירות", אך כנראה שהוא עשוי להתאכזב ולגלות שלא כך הם פני הדברים.

לפי הדיווח ב'הארץ', כחלון יחליט בתוך ימים אם להקים מפלגה חברתית חדשה. בימים האחרונים שוחח רבות עם אישים פוליטיים ואנשי ציבור הידועים כבעלי עמדות חברתיות, ובחן את האפשרות כי יסכימו להצטרף למפלגתו החדשה, בין היתר שוחח עם פרופסור מנואל טרכטנברג ומנכ"ל המוסד לביטוח לאומי שלמה מור יוסף.

ראש המשלה בנימין נתניהו התייחס אתמול במהלך ביקורו בצרפת לאפשרות שכחלון יקים מפלגה חדשה ואמר כי "כחלון היה ונשאר ליכוד, הוא אמר זאת במפורש".

ב'הארץ' דווח כי חבריו של כחלון הזמינו סקר כדי לבדוק את פוטנציאל המנדטים האמיתי של מפלגה חברתית בראשה עומד כחלון. בנוסף, סקר של מכון "סמית" שפורסם אתמול מעניק למפלגה כזו 20 מנדטים, כאשר במידה ויחליט לרוץ לבד, הליכוד ביתנו יקבל 32 מנדטים, העבודה - 15, יש עתיד - 9 וש"ס - 9.

כחלון, לדברי מקורביו, יתמוך בכל מקרה במועמדותו של בנימין נתניהו לראשות הממשלה, כך שמפלגתו החדשה תציג עמדות מדיניות ימניות לצד עמדות חברתיות הנוטות לדעת השמאל.

למרות זאת, בשמאל ובסקרים השונים בודקים את האפשרות כי כחלון יחבור למפלגתה המתהווה של ציפי לבני לריצה משותפת. סקר מכון "סמית" מעניק לריצה משותפת שכזו 26 מנדטים כאשר הליכוד ביתנו יקבל רק 30 מנדטים.

בנוסף, סקר שהזמינה מפלגת 'העבודה' בחן את האפשרות שכחלון יחבור ליחימוביץ'. הנתונים מצביעים על-כך שריצה משותפת של השניים תגרוף 32 מנדטים, וכך גם הליכוד ביתנו יגרוף במצב כזה 32 מנדטים. אך למרות זאת, האפשרות לריצה משותפת של השניים נראית קלושה.

ב'ידיעות אחרונות' דווח כי מקורביו של ראש הממשלה תוקפים בחריפות את כחלון ומגדירים את מה שעושה בימים הללו כ"הונאה". לטענתם, "הוא מנהל את ישיבות מרכז הליכוד, אבל פועל בתוך המפלגה כמו גיס חמישי".

כחלון, אמר למקורביו בשיחות סגורות כי הוא בשל נפשית לקבלת החלטה על הקמת מפלגה חברתית. ב'ידיעות אחרונות' דווח כי כחלון הוסיף ואמר "אין לי התלבטות. אני שלם עם ההחלטה הזו, אם אצא לדרך חדשה. אני רק רוצה לראות שזה יהיה מהלך פוליטי שנכון לעשות".

בתוך כך, לפי דיווח נוסף ב'הארץ', כחלון מנהל מגעים לריצה משותפת עם חיים אמסלם ומפלגת 'עם שלם'. לפי הדיווח, כחלון בודק את האפשרות להשתמש במפלגתו של אמסלם כפלטפורמה לרשימה החדשה איתה שוקל להתמודד בבחירות הקרובות.

במפלגת 'עם שלם' אישרו ל'הארץ' כי השניים עשויים להתמודד במשותף. "זה תלוי בכחלון", אמר בכיר במפלגה. בתגובה רשמית מ'עם שלם' נמסר כי ״מפלגת עם שלם יצאה לדרך על הטיקט של צדק חברתי וזהות יהודית. גם כחלון עוסק בנושאים של צדק חברתי והבסיס החברתי הוא בסיס מעולה".

יצויין כי ב'ידיעות אחרונות' דווח הבוקר כי מסתמן שהאלוף במיל. אלעזר שטרן, ירוץ לכנסת ה-19 כמקום שתיים ברשימת 'עם שלם'. אתמול הם נפגשו במשרדו של הפרסומאי אילן זרמון ומצאו שפה מושתפת בלא מעט נושאים, בהם כמובן גיוס בני הישיבות. "אני לא מאשר ולא מכחיש", הגיב שטרן לדברים.

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר