צמצום עילת הסבירות 

באופוזיציה תקפו: "שחיתות"; בקואליציה חגגו: "הדמוקרטיה ניצחה"

שעה קלה לאחר אישור חוק צצמום עילת הסבירות בקריאה ראשונה, באופוזיציה תקפו בחריפות את החקיקה בעוד בקואליציה חגגו | יאיר לפיד: "כמו גנבים בלילה , חוקי שחיתות אנטי דמוקרטיים" | יריב לוין: "התקדמנו" | בצלאל סמוטריץ': "הדמוקרטיה ניצחה" | מירב מיכאלי: "פיגוע בדמוקרטיה הישראלית" (פוליטי)

קובי רוזן | כיכר השבת |
מליאת הכנסת, הלילה (צילום: דני שם טוב, דוברות הכנסת)

מליאת הכנסת אישרה, לאחר חצות לילה, את החוק לצמצום עילת הסבירות בקריאה ראשונה. 64 חברי כנסת הצביעו בעד, 56 חביר כנסת הצביעו נגד. שעה קלה לאחר אישור הצעת החוק, בקואליציה חגגו את הצעד הראשון בחקיקת רפורמת המשפט, בעוד באופוזיציה תקפו בחריפות.

חברי הכנסת החרדים לא הגיבו עד כה על אישור החקיקה בקריאה ראשונה, כך גם ראש הממשלה, בנימין נתניהו.

שר המשפטים יריב לוין צייץ בחשבון הטוויטר שלו: "התקדמנו", יו"ר 'הציונות הדתית', השר בצלאל סמוטריץ' כתב: "64 תומכים מול 56 מתנגדים לצמצום עילת הסבירות. הערב הדמוקרטיה ניצחה. מזל טוב ולילה טוב לעם ישראל. ממשיכים בע"ה לקריאה שניה ושלישית".

ראש האופוזיציה, יאיר לפיד, תקף: "כמו גנבים בלילה העבירה כעת הממשלה את ביטול עילת הסבירות והוכיחה ששום דבר לא מעניין אותה חוץ מחוקי שחיתות אנטי דמוקרטיים.

"המאבק לא נגמר. אנחנו לא נוותר לעולם על הערכים של מדינת ישראל. מיליוני ישראלים יצאו מחר לרחובות עם דגל ישראל כדי להגיד: לא נוותר".

יו"ר 'העבודה', מירב מיכאלי, צייצה בחשבון הטוויטר שלה: "ממשלת ההפיכה המשטרית ביצעה הלילה פיגוע בדמוקרטיה הישראלית. משקרת את הציבור ורומסת את הדמוקרטיה. המחאה תתן את התשובה הניצחת של הציבור הישראלי. ישראל לא תהיה דיקטטורה - הדמוקרטיה תנצח. גם אתכם".

יו"ר 'עוצמה יהודית', השר איתמר בן גביר, הגיב: "התחלנו בתיקון עילת הסבירות, כחלק מהרפורמה החשובה לתיקון מערכת המשפט כולה. הגיע הזמן להחזיר את השלטון לציבור ולהפסיק את שלטון החונטה. תיקון עילת הסבירות זה צעד חשוב ביותר, אבל חייבים להעביר את הרפורמה כולה. שינוי ועדה לבחירת שופטים, ביטול פסקת ההתגברות, שינוי סמכויות היועמ"ש. מחזירים את הדמוקרטיה לישראל".

יו״ר הוועדה לביטחון לאומי, ח״כ צביקה פוגל, הוסיף: "הלילה עשינו היסטוריה וצעד ראשון לחיזוק הדמוקרטיה. ביטול עילת הסבירות אושרה בקריאה ראשונה. התקווה עדיין מפעמת".

יו"ר 'ישראל ביתנו', ח"כ אביגדור ליברמן, תקף: "החוק לביטול עילת הסבירות שהקואליציה העבירה כעת בקריאה ראשונה הוא בלתי סביר בעליל ומהווה פגיעה קשה בדמוקרטיה.

"החוק נועד להחזיר את אריה דרעי לתפקיד שר הפנים וסגן ראש הממשלה, וכך לייצב את הקואליציה לעוד תקופה ארוכה, ‏הוא מהווה בסיס לאפשרות לפטר את היועצת המשפטית לממשלה, ובכלל להפוך את כל משרתי הציבור למשרתים אישיים של נתניהו ושל משפחתו.

"ברור שעילת הסבירות היא רק צעד אחד בשיטת הסלמי של נתניהו, בדרך להעברת חוקי המהפכה המשפטית במושב החורף, בו הוא יפעל להשלים את ההשתלטות על מערכת המשפט ועל ועדת הבחירות המרכזית״.

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, התייחס אמש, רגע לפני ההצבעה וטען "תיקון עילת הסבירות לפי המתווה שקבע שופט בית המשפט העליון השופט סולברג היא לא קץ הדמורקטיה אלא חיזוק הדמוקרטיה".

נתניהו הוסיף: "עצמאות בית המשפט לא תפגע, בית המשפט ימשיך לפקח על חוקיות ועל מינויים של הממשלה, הממשלה והשרים לא יוכלו לפעול משיקולים זרים. להיפך, תחת פיקוח בית המשפט שיימשך".

"סבירות סולברג היא לא קץ הדמוקרטיה, אלא תחזק את הדמוקרטיה, והיא בטח לא סיבה לסרבנות או לשיבוש חייהם של מיליוני אזרחים", סיים נתניהו.

בדברי ההסבר להצעה החוק נכתב: "בית המשפט העליון, בשבתו כבית משפט גבוה לצדק, מוסמך לקיים ביקורת שיפוטית על החלטות של רשויות המדינה בהתאם להוראות סעיף 15 לחוק־יסוד: השפיטה. בתי משפט ובתי דין אחרים גם הם מוסמכים לדון בביקורת שיפוטית על החלטות של רשויות המדינה בהתאם לעילות, לסמכויות ולסעדים שלפיהם דן בית המשפט העליון בשבתו כבית משפט גבוה לצדק".

עוד נכתב בהצעה: "מכוח סמכות זו, עורך בית המשפט ביקורת מינהלית על פעולות הרשות המבצעת. התפתחות עילות של הביקורת המינהלית נעשתה בעיקרה בפסיקה, ובכלל זה התפתחה עילת הסבירות. כיום עילה זו מאפשרת לבית המשפט לפסול החלטה מינהלית הלוקה בחוסר סבירות במובן זה שהיא אינה נותנת "משקל ראוי לאינטרסים השונים שעל הרשות המינהלית להתחשב בהם בהחלטתה" וזאת כשמדובר ב"חוסר סבירות מהותי או קיצוני".

"יצוין", נכתב עוד בהצעה: "כי אין באמור כדי להגביל את סמכותו של בית המשפט לדון או להוציא צו בשל עילות אחרות של ביקורת מינהלית, ובכלל זה עילת המידתיות".

הכתבה הייתה מעניינת?

תהילים להצלחת ולרפואת חיילי צה״ל ולהשבת החטופים

-נקראים כעת
-פרקים נקראו
-ספרים נקראו
לקריאת תהילים והוספת שמות לתפילה

תהילים להצלחת ולרפואת חיילי צה״ל ולהשבת החטופים

-נקראים כעת
-פרקים נקראו
-ספרים נקראו
לקריאת תהילים והוספת שמות לתפילה
עכשיו בכותרות