חולדאי ברח

העימות השקט בין השר בן גביר למפקד ת"א הפורש עמי אשד; "יש קווים אדומים שאסור לחצות"

בטקס חילופי מפקדים, שנערך היום במחוז תל אביב, נאם הניצב שהודח עמי אשד, ותקף במרומז את השר בן גביר, שמיהר להשיב לו מה זו דמוקרטיה | הנאום המלא (חדשות, פוליטי)

קובי אטינגר | כיכר השבת |
הטקס היום בתל אביב (אבשלום שושני, פלאש 90)

מספר שבועות לאחר שניצב עמי אשד הודח רשמית בידי השר לביטחון לאומי בן גביר, נערך היום טקס הפרישה ומינוי המפקד החדש, בהשתתפות השר בן גביר.

ניצב אשד תקף במרומז את בן גביר בנאומו ואמר: "אין לנו משטרה אחרת, וגם אין לנו דמוקרטיה אחרת, ולכן אסור לנו לוותר לא על זו ולא על זו. וגם חשוב לתת להן להמשיך לשמור אחת על השנייה".

לאחר מכן אמר אשד: זכיתי להיות מפקד מחוז תל אביב, עם שוטרים שמאפשרים לעיר להיות ללא הפסקה ומאפשרים אירועי המון פעמיים שלוש בשבוע. זכיתי במטה שמבין לעומק את תפקידו".

אשד חזר על דבריו הראשונים ואמר: "שמירה על החוק, שמירה על כבוד האדם, יושר וטוהר מידות וכן ריסון הכוח ומידתיות - אלה הם ערכי משטרת ישראל היום, והם צריכים להישאר ערכי המשטרה גם בהמשך".

מי שעוד השתתף בטקס, הוא ראש עיריית תל אביב חולדאי שבחר לומר מילים קצרות ולהסתלק מהמקום לפני שישמע את נאומו של השר בן גביר; "לא אקלקל לכם את החגיגה, למרות הפיל שבחדר, עמי הוא מפקד מצוין וגם הבא אחריו", אמר חולדאי וכאמור עזב את הטקס.

לאחר מכן דיבר השר לביטחון לאומי: "היום ראש חודש אב, היום שבו מתחילה תקופת תשעת ימי האבלות על חורבן בית המקדש. טקסים בצל ימי בין המיצרים, מעוררים קושי מובנה, ואנחנו עושים את הדרוש והחיוני בצל ימי האבלות כאשר מצד אחד, באים לכבד ולהעריך, אך מאידך גיסא זוכרים שזה לא הזמן לחגיגות, אלא לעבודה קשה! המחוז העירוני ביותר במשטרה - מחליף היום מפקדים".

"העיר בלי הפסקה – ששמה יצא למרחקים והיא מהווה מוקד משיכה לרבים מעבר לים – היא אתגר שיטורי מהמדרגה הראשונה. כי תל אביב והערים הסובבות לה – זה תמהיל של תושבים ומבקרים רבים, אנשים מכל הסוגים והמינים. זו עיר של אירועי תרבות וספורט, של ים וחוף, של שגרירויות ומתקנים רגישים, של רכבת קלה בבניה ופקקים. עיר שהיא ממלכת בילויים, וממלכת מחאות והפגנות. עיר של זרים ותיירים ורב גוניות ורב תרבותיות. עיר של חילונים ודתיים, עיר של ישראל הראשונה וישראל השניה, עיר עם הרבה צבעים ואל מול כל אלו נדרשים שוטרים מיומנים, מנוסים, מקצועיים – שפועלים בנחישות וגם ברגישות".

בן גביר השיב לעקיצות המרומזות והוסיף: "שוטרים שמהווים את המצפון, הסדר והחוק של העיר הזו, של המחוז. שוטרים שלא מפלים בין דם לדם בין ימין לשמאל, שוטרים שנותנים יחס הוגן וראוי ושווה לכולם! שוטרים שיודעים שהם מייצגים את הממלכתיות והערכיות ואת מדינת ישראל ואצלנו בדמוקרטיה כולם שווים- אין אזרחים סוג א' ואזרחים סוג ב".

"ניצב אשד", פנה בן גביר ואמר: "אתה קצין עתיר עשיה וניסיון. התחלת את דרכך כבלש וכקצין מודיעין ולזכותך שנות שירות רבות מאוד, אני מבקש להוקיר את התרומה שלך למשטרה ולציבור לאורך שנות שירותך. היו בינינו לא מעט מחלוקות בחודשים האחרונים אבל מחלוקות אלה לא מונעות ממני להודות לך על כל הטוב והיה הרבה כזה בכל שנות שירותך במשטרת ישראל למען מדינת ישראל".

"ניצב פרץ", פנה בן גביר למפקד החדש: "אתה בא מהדרום וכבר אמרו חכמנו שכל הרוצה להחכים - ידרים. העיסוק בחירום ובתרחישים קשים – היה מנת חלקך יום יום. למרות האופי השונה בתכלית של המחוז – זוהי גם משימה עליונה שלך כאן. ויש לך עוד משימה בדומה למשימה שהייתה לך בדרום והיית בדרך לבצע אותה ולהצליח בה. משימת המשילות! משילות ברחובות דרום תל אביב כאשר נשים חוששות להלך פן יפגעו בהן. משילות ברחובות יפו אל מול משפחות פשע והקניית ביטחון לאזרחים נורמטיבים".

"בישראל יש חופש ביטוי לכולם", הוסיף בן גביר ואמר: "להביע בצורה לא אלימה את דעתם. ולכל הציבורים בישראל יש את הקווים האדומים שאסור להם לחצות. חופש הביטוי איננו חופש ההתפרעות, איננו חופש השיסוי, איננו חופש למרר חיי אזרחים שרוצים לחזור הביתה. אני בטוח שהניסיון הרב שלך והידע המשטרתי העמוק יאפשרו לך לנהוג בתבונה ובאיזונים ראויים אל מול אתגר זה. לכך מצטרפים כמובן אתגרים רבים אחרים - הכרך הגדול ושוקק החיים הוא נפלא והוא מקור לגאווה לאומית – אבל הוא גם יעד לפגיעה. אוייבנו יעשו הכל לפגוע במקומות שהם חושבים שהם הבטן הרכה שלנו – מרכזי הערים ומקומות הבילוי. הם ינסו לעצור את תנופת סיבובו של גלגל החיים הסואן – ואנחנו לא נאפשר זאת".

עוד אמר בן גביר: "שנאתם התהומית של אויבנו היא כזו שמחייבת אותנו להערך לכל תרחיש ולהבין שאנחנו עלולים להתמודד עם אירועים קשים בכל רגע נתון. היום לכוחות השיטור תפקיד מכריע בהגנה על החוסן הלאומי שלנו, לא פחות מאשר לצהל בגבולות – אני מאמין שהמחוז בהובלתך יגביר את הביטחון האישי בכל מוקדי הקהל במחוז, ובמקומות שבהם תחושת הביטחון התערערה. בתוך כך, אנחנו נגביר את הנוכחות המשטרתית ברחובות דרום תל אביב".

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר