לאחר שנפצע קשה

בית המשפט דחה את הערעור על הארכת מעצרו של יחיאל אינדור

הערעור על הארכת מעצרו של יחיאל אינדור - נדחה | נציג המשטרה אמר בדיון בבית המשפט: "טענת ההגנה העצמית נחלשת משמעותית. מרגישים שיש לו זיכרון סלקטיבי", זה מה שהשיב לו עורך דינו של החשוד (חדשות)

יוסי נכטיגל | כיכר השבת |
יחיאל אינדור בביהמ"ש, הבוקר (צילום: Chaim Goldberg/Flash90)

בית המשפט המחוזי בירושלים דן היום (שני) בערר שהגיש יחיאל אינדור, שנפצע קשה בעימותים האלימים ליד בורקה לפני כשבוע וחצי והינו החשוד המרכזי בירי בפלסטיני שנהרג בתקרית. ביום שישי האחרון האריך בית המשפט השלום את מעצרו והיום הוא דחה את הערעור שהגישו עורכי דינו.

בית המשפט כאמור דחה את הערעור שדרש לשחררו, בדיון הוסבר: "בכל מקרה הארכת מעצרו של אינדור אמורה להסתיים עוד פחות מ-24 שעות".

"עם כל ההבנה הרבה לטענותיו", הוסיף השופט, "עדיין על הפרק פרשה שבסופה מצא את מותו אדם, לכאורה בעקבות ירייה מאקדחו".

נציג המשטרה אמר בדיון: "טענת ההגנה העצמית נחלשת משמעותית. כששואלים אותו לגבי הפלסטינים - הוא יודע לתאר מאות, כששואלים אותו לגבי היהודים מרגישים שיש לו זיכרון סלקטיבי".

עורך דינו של החשוד, נתי רום מארגון חוננו, השיב לכך: "לפי הדו"ח הרפואי הוא אכן סובל מבעיות זיכרון".

כפי שדווח מוקדם יותר, הערר מגיע לאחר שאתמול שוחרר אינדור מבית החולים שערי צדק, בו הוא אושפז מאז פציעתו, ונלקח למעצר. עורכי דינו, עו"ד נתי רום ועו"ד עדי קידר מארגון חוננו, אמרו קודם הדיון כי יבקשו במהלכו להורות על שחרורו המיידי של אינדור, שצפוי לראשונה להגיע לבית המשפט.

הפגנות בעד אינדור, אמש (דוברות)

בערר מצוין כי מדובר בצעיר ללא עבר פלילי וכי בית המשפט כבר הורה לשחררו בתנאים, אלא שבית המשפט המחוזי החליט להשהות את הבקשה על מנת לבחון את חומר החקירה שהגיע לאחר הדיון. עוד מציינים עורכי דינו של הפצוע כי בכל הערכאות שבהן הוא עבר לא נשללה הטענה להגנה עצמית. כמו כן, נזכיר כי ביום שישי האחרון החליטו במשטרה להוריד את סעיף הרצח ממניע לאומי וגזעני מכתב החשדות נגדו וכעת הם מייחסים לו עבירות קלות יותר.

כאמור הערר מגיע לאחר שאתמול שוחרר אנידור מבית החולים ונלקח למעצר. בערר נכתב כי הוגשה בקשה דחופה לעיון חוזר לבחינת תנאי כליאתו, אך הבקשה נדחתה מבלי שבית המשפט בירר את מצבו של הפצוע. "מדובר במי שחווה טראומה קשה עבר ניתוח מורכב בראשו. טעה בית המשפט שהתעלם מהמצב הרגיש הזה ודחה את הבקשה על הסף", נטען בערר.

כמו כן מציינים בערר כי הפצוע לא היה בתחילת האירוע אלא הצטרף אליו רק בשלב מאוחר יותר, וזאת על מנת לסייע לחבריו שהיו נתונים בסכנת חיים. עוד נטען כי האירוע התרחש בלילה כאשר הפצוע היה החמוש היחידי שהגן על חבריו ולכן לא ניתן לשלול את הטענה כי הירי בוצע להגנה עצמית. בנוסף הם מציינים כי למרות האשפוז של הפצוע והניתוח שהוא עבר, התקיים שיתוף פעולה מלא עם החוקרים שהגיעו לחקור אותו בבית החולים.

עו"ד עדי קישר מארגון חוננו מוסר: "הוגש ערר כנגד החלטת בית המשפט להאריך את מעצרו של יחיאל אינדור, וכן על ההחלטה שלא לדון מחדש בכל שאלת השהייה שלו במעצר. אנו נדרוש את שחרורו המלא גם המטעם שהראיות מלמדות שמדובר בתיק של הגנה עצמית, ובטח ובטח בגלל מצבו הנפשי והבריאותי. המעצר הזה מסכן אותו בכל יום שהוא נמצא בו ואין שום מסוכנות שנשקפת ממנו במצב הזה".

האירוע האלים

כזכור וכפי שדווח ב'כיכר השבת', בליל שבת לפני מעט יותר משבוע התרחש עימות אלים בין פלסטינים מהכפר הפלסטיני בורקא הסמוך לשכם ובין יהודים תושבי המאחז 'עוז ציון' בשומרון.

במהלך העימותים, נורו לעבר המתיישבים זיקוקים והושלכו לעברם אבנים וסלעים. אחד הסלעים פגע ביחיאל אינדור, שלפי החשד, הגיב בירי ממנו נהרג הפלסטיני.

אינדור, וכן חברו ששהה בזירה, אלישע ירד, לשעבר עוזרה של חברת הכנסת מעוצמה יהודית לימור סון הר מלך, נעצרו. ירד חשוד במעורבות בירי אולם בעיקר בניסיונות לשיבוש החקירה ברגעים שלאחר הירי.

לטענת אינדור, ירד וחבריהם, הירי בוצע מתוך הגנה עצמית בשל האמצעים בהם השתמשו התוקפים הפלסטינים, ובפרט לאור העובדה שיחיאל אינדור נפגע קשה בראשו.

בשבוע שעבר הורה בית המשפט על שחרורו של ירד למעצר בית. בכך ביטל את הערעור שהוגש בידי הפרקליטות נגד ההחלטה, שניתנה מוקדם יותר. מעצרו של אינדור הוארך כאמור בינתיים בחמישה ימים.

הכתבה הייתה מעניינת?

תהילים להצלחת ולרפואת חיילי צה״ל ולהשבת החטופים

-נקראים כעת
-פרקים נקראו
-ספרים נקראו
לקריאת תהילים והוספת שמות לתפילה

תהילים להצלחת ולרפואת חיילי צה״ל ולהשבת החטופים

-נקראים כעת
-פרקים נקראו
-ספרים נקראו
לקריאת תהילים והוספת שמות לתפילה
עכשיו בכותרות