"אי אפשר ככה"

המאבק בין מערכת המשפט לממשלה; יריב לוין: "לא שולל את פיטוריה של היועמ"שית"

במקביל, בממשלה נערכים לבחירתו של השופט יצחק עמית לנשיא בית המשפט העליון ובוחנים את עיקור סמכויותיו לקביעת הרכבי הדיונים: "יושב קומץ שופטים ומחליט מהו הצדק, הם בני אדם ולא מלאכים" | מתנגדי הרפורמה בתגובה: "ה-D9 של לוין בפעולה" (פוליטי)

יוני גבאי | כיכר השבת |
"עימות בלתי נמנע" שר המשפטים לוין, הכנסת ובית משפט העליון (צילום: אוליבייה פיטוסי, חיים גולדברג/פלאש 90)

שר המשפטים יריב לוין סירב להתחייב כי הממשלה לא תפעל לפיטוריה של היועצת המשפטית לממשלה גלי בהרב-מיארה. בראיון אותו העניק הערב (ראשון לעיתונאית אילה חסון ב'כאן חדשות', אומר השר כי כרגע הדבר לא על הפרק אבל "מחר, מי יודע".

הוא לא חסך מביקורת כלפי היועמ"שית וטען כי היא לא עושה את מלאכתה כראוי ולא מגנה על הממשלה: "אבד לנו האינטגריטי המינימלי, כי בממשלה הקודמת ישבו ל״ו צדיקים שאישרו להם הכול ורצוי שהיא תנהג כלפינו בהתאם. צריך להגן על הממשלה ולסייע לה ולא לפעול נגדה".

לוין הוסיף וטען כי "קשה מאוד לעבוד ככה". הוא התייחס לאפשרות של פיטורין ואמר: "מהלך כזה הוא מאוד בעייתי אבל כרגע לא עומד על הפרק, לא יודע מה יהיה מחר".

שר המשפטים התייחס בראיון לרפורמה המשפטית ולהצבתו של השופט אלרון כמועמד לנשיא בית המשפט העליון למרות שיטת ה"סניוריטי" שהייתה נהוגה עד כה ואמר: "אנחנו בתוך התהליך שהשיג כמה הישגים שלא היו קורים בלעדיו, ראו את המהלך של השופט אלרון"

בממשלה השלימו עם ההפסד הצפוי. יוסף אלרון (צילום: יונתן זינדל/פלאש 90)

הוא הדף את הטענות כלפיו כביכול הרפורמה באה בהפתעה: "לא הפתעתי אף אחד, אל תאמיני לאף בלוף. אני נלחם על זה כבר עשרים שנה, זה טבעי שאתה נוגע בעניין אז זה יגרור התנגדות. אני מוכן לעשות שינויים אבל לא מוכנים לדבר איתי".

במקביל, העיתונאי עמית סגל חושף בחדשות 12 כי בממשלה משלימים עם העובדה כי השופט האקטיביסט יצחק עמית ייבחר לנשיא בית המשפט העליון ולא השופט השמרן יוסף אלרון ובשל כך הם מתכננים לעקר את סמכויות הנשיא לקבוע את הרכב השופטים בדיונים.

הסניוריטי הבא. יצחק עמית (צילום: יונתן זינדל/פלאש 90)

לפי הדיווח, מי שיקבע את הרכב השופטים בכל דיון יהיה מחשב ולא הנשיא, זאת בשל רצונם של חברי הממשלה למנוע הרכב חד צדדי במקרה של דיונים על חוקים קריטיים לממשלה ולכנסת.

מתנגדי הרפורמה תקפו את את המהלך וטענו כי הוא המשך הרס מערכת המשפט בידי הממשלה: "זה עוד ניסיון של הממשלה להביא לחורבן הדמוקרטיה הישראלית. נתניהו עלה על ה-D-9 ומנסה לרסק איתו לא רק את בג"ץ אלא את מדינת ישראל כולה".

אולם, לטענת גורמים בקואליציה, בתי משפט ברחבי העולם כבר אימצו שיטה דומה. "אם המהלך יאושר - זהות נשיא העליון תהיה פחות חשובה מאשר זהות השופטים שנבחרים לבית המשפט".

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר