חשיפת 'כיכר השבת'

ח"כ שמחה רוטמן על ביטול רפורמת הכשרות: "זו תחרות?"

יו"ק ועדת החוקה, ח"כ שמחה רוטמן, שמקדם את קבורת רפורמת הכשרות של השר לשעבר מתן כהנא, בהתייחסות ראשונה: "אני לא מכיר מודל תחרותי שבו ראש העיר בת-ים, יפנה את הזבל בקריית ביאליק בלי להרוויח מזה דבר" (חדשות)

ישי כהן | כיכר השבת |
ח"כ רוטמן עם ח"כ מלול (צילום: יונתן זינדל/פלאש90)

יממה לאחר חשיפת 'כיכר השבת' על קבורת רפורמת הכשרות של השר לשעבר מתן כהנא, יו"ר ועדת החוקה של הכנסת, ח"כ שמחה רוטמן, שעומד מאחורי הצעת 'חוק הרבנים' יחד עם ח"כ ארז מלול מש"ס, מתייחס לראשונה להחלטה.

כזכור, כפי שפורסם אמש ב'כיכר השבת', בבסיס רפורמת כהנא שנכנסה לתוקף התאפשר לכל רב עיר להעניק כשרות לבתי עסק גם מחוץ לתחום העיר בה הוא מכהן. מהלך שזכה להתנגדות נחרצת של הרבנים הראשיים לישראל הראשון לציון הגאון רבי יצחק יוסף והגאון רבי דוד לאו.

אלא שבתיקון 'חוק הרבנים' שהכניסו ש״ס ו׳הציונות הדתית׳ לחוק רבני הערים שצפוי לעבור בתחילת כנס החורף, המהלך של כהנא צפוי להתבטל.

בחוק הרבנים החדש, הוגדר תפקידו של רב עיר, כך שהוא יהיה מוסמך להעניק כשרות רק בתחום העיר שלו, ונמחק הסעיף המאפשר לכל רב עיר להעניק כשרות בכל הארץ.

כאמור, הבוקר (רביעי) מתייחס ח"כ רוטמן לראשונה להצעת החוק המבטלת את הרפורמה והסביר בחשבון הטוויטר שלו: "הרב, כשהוא נותן אישור שעסק כשר, הוא סמכות שלטונית, ממומנת מכספי ציבור, שאומרת לך שהעסק הוא מפוקח מבחינת כשרות".

"בדומה לפקח עירוני שאומר לך שהעסק עומד בדרישות הבריאותיות או הרגולטוריות", הסיף רוטמן ושאל: "אתה בעד שאם עסק לא מצליח לקבל אישור בריאותי או רישויי מהעיר שלו, שיקבל מעיר אחרת?".

לדבריו: "תחרות ושוק חופשי בנויים על כך שכל גורם מנסה למקסם את רווחיו, והיד הנעלמה מובילה לתוצאה אופטימלית".

רוטמן הוסיף: "אני לא מכיר מודל תחרותי שבו ראש העיר בת-ים, יפנה את הזבל בקריית ביאליק בלי להרוויח מזה דבר. שני גופים שלטוניים שמתחרים ביניהם על אספקת רגולציה ללא כל רווח. זו תחרות?".

"מה לעשות שההלכה", סיכם רוטמן: "ולמען האמת גם פיקוח ורגולציה בנושאים אחרים, אבל אין לי רצון להיכנס לתת הדיון הזה, בהחלט נותנת מקום לעמדתו של רב העיר (מרא דאתרא) גם בנושאי כשרות".

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר