ביטול רפורמת הכשרות

מתן כהנא תוקף: "הוכחה נוספת להתרפסות בפני החרדים"

חשיפת 'כיכר השבת': השר לשעבר מתן כהנא מתייחס להחלטה המשותפת של ש"ס ו'הציונות הדתית' לביטול רפורמת הכשרות שהוביל ותקף: "הוכחה נוספת להתרפסות המושלמת של מפלגת הציונות הדתית בפני החרדים" (חדשות)

ישי כהן | כיכר השבת |
ח"כ מתן כהנא (צילום: תומר נויברג/פלאש90)

השר לשעבר, ח"כ מתן כהנא, מתייחס היום (רביעי) לחשיפת 'כיכר השבת' על החוק שיקודם בפתח כנס החורף ויבטל את ליבת רפורמת הכשרות שהוביל במשמרת שלו כשר לשירותי דת.

כזכור, כפי שפורסם אמש ב'כיכר השבת', בבסיס רפורמת כהנא שנכנסה לתוקף התאפשר לכל רב עיר להעניק כשרות לבתי עסק גם מחוץ לתחום העיר בה הוא מכהן. מהלך שזכה להתנגדות נחרצת של הרבנים הראשיים לישראל הראשון לציון הגאון רבי יצחק יוסף והגאון רבי דוד לאו.

אלא שבתיקון 'חוק הרבנים' שהכניסו ש״ס ו׳הציונות הדתית׳ לחוק רבני הערים הוגדר תפקידו של רב עיר, כך שהוא יהיה מוסמך להעניק כשרות רק בתחום העיר שלו, ונמחק הסעיף המאפשר לכל רב עיר להעניק כשרות בכל הארץ.

כאמור, היום מגיב השר כהנא לחשיפה ואמר: "אם מישהו עוד היה צריך הוכחה נוספת להתרפסות המושלמת של מפלגת הציונות הדתית בפני החרדים בכלל וש"ס בפרט, מגיעה ההצעה המשותפת שלהם לבטל את רפורמת הכשרות".

לדבריו: "מעבר לכך שהרפורמה מתקנת ליקויים ארוכי שנים ומנקה כיסי שחיתות רבים, היא זכתה לתמיכה רחבה מאוד ברוב הציבור, כולל בציבור הדתי לאומי".

כהנא טען: "פעולה זו מתווספת לתמיכה המחפירה של מפלגת הציונות הדתית בחוק ההשתמטות משירות צבאי. הדרך בה צועדת מפלגת הציונות הדתית מרחיקה יהודים מהיהדות וגורמת לחילול השם".

הבוקר (רביעי) התייחס ח"כ רוטמן לראשונה להצעת החוק המבטלת את הרפורמה והסביר בחשבון הטוויטר שלו: "הרב, כשהוא נותן אישור שעסק כשר, הוא סמכות שלטונית, ממומנת מכספי ציבור, שאומרת לך שהעסק הוא מפוקח מבחינת כשרות".

"בדומה לפקח עירוני שאומר לך שהעסק עומד בדרישות הבריאותיות או הרגולטוריות", הסיף רוטמן ושאל: "אתה בעד שאם עסק לא מצליח לקבל אישור בריאותי או רישויי מהעיר שלו, שיקבל מעיר אחרת?".

לדבריו: "תחרות ושוק חופשי בנויים על כך שכל גורם מנסה למקסם את רווחיו, והיד הנעלמה מובילה לתוצאה אופטימלית".

רוטמן הוסיף: "אני לא מכיר מודל תחרותי שבו ראש העיר בת-ים, יפנה את הזבל בקריית ביאליק בלי להרוויח מזה דבר. שני גופים שלטוניים שמתחרים ביניהם על אספקת רגולציה ללא כל רווח. זו תחרות?".

"מה לעשות שההלכה", סיכם רוטמן: "ולמען האמת גם פיקוח ורגולציה בנושאים אחרים, אבל אין לי רצון להיכנס לתת הדיון הזה, בהחלט נותנת מקום לעמדתו של רב העיר (מרא דאתרא) גם בנושאי כשרות".

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר