כיכר השבת
ישראל במלחמהישראל במלחמה
המגעים לממשלת חירום

בן גביר מתנגד להדרתו מהקבינט; שרי הליכוד תקפו אותו

השר לביטחון פנים, איתמר בן גביר, מסכים להקמת ממשלת אחדות, אך מתנגד להקמת קבינט חלופי ממנו הוא יודר. בכירים בליכוד קוראים לו לוותר | בסיום ישיבת ראשי הקואליציה ראש הממשלה הוסמך לפעול להקמתה (פוליטי מדיני)

בן גביר בישיבה הבוקר בלשכתו (צילום: לשכת בן גביר)

ברקע הקריאות הגוברות להקמת ממשלת חירום לאומית לנוכח המלחמה, גורמים בלשכת השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר הבהירו כי הוא מעוניין בהקמת ממשלה כזאת, אך ללא הקמת קבינט חדש כפי שדרש יו"ר המחנה הממלכתי, בני גנץ - שבו בן גביר יודר מקבלת ההחלטות.

לדברי בן גביר בישיבת ראשי הקואליציה, "גנץ ואיזנקוט במשך החודשים האחרונים וגם אחורה לא הפגינו יכולות שמצדיקות הישענות עליהם עכשיו".

מוקדם יותר הבוקר, אמר בן גביר: "כל עוד בסיס הכניסה לממשלה הינה הסכמה כי היעד שתגדיר הממשלה לצה״ל הינו הכרעה מוחלטת וריסוק כוחו הצבאי והשלטוני של החמאס, עוצמה יהודית תקבל בברכה ממשלת חירום רחבה שכזו. ישראל בשעת חירום. חייבים להתאחד ולנצח".

מנגד בליכוד מצדדים בהקמת ממשלת חירום כזו, גורם בכיר בליכוד טען כי הצורך בהקמת ממשלת חירום הוא משמעותי, מאחר ויהיה קשה לנהל את המלחמה עם הרכב הקבינט הנוכחי. "זה לא סוד שיהיה לנו קשה לנהל מלחמה כזו עם הרכב הקבינט הקיים. גם ברמת קבלת ההחלטות וגם מבחינה ציבורית", טען הבכיר.

"הלוחמים בשטח מאוחדים. העם מאוחד. ממשלת אחדות - ומיד", כך כתב אתמול יו"ר הכנסת אמיר אוחנה. גם שרים נוספים בליכוד, בהם אופיר אקוניס ויואב קיש וגם יו"ר ועדת החוץ והביטחון ח"כ יולי אדלשטיין - פרסמו הודעות תמיכה בהקמת ממשלת אחדות או ממשלת חירום.

לנוכח התנגדות של בן גביר, בכירים בליכוד יצאו בקריאות נוספות להקמת ממשלת אחדות. השר ניר ברקת כתב: ״כל דקה שעוברת ולא קמה ממשלת אחדות היא נזק במאמץ המלחמתי של מדינת ישראל ומעכבת את האחדות בעם. אני קורא לכולם לגלות גדלות לב ומנהיגות ולהניח בצד כל שיקול פוליטי. עלינו להקים ממשלת אחדות בהקדם האפשרי כדי לאפשר לכוחות צה״ל להתרכז במשימה הניצחון. רק ביחד ננצח״.

שר התרבות והספורט מיקי זוהר, קרא אף הוא לבן גביר לוותר: "בן גביר, זה לא הזמן לפוליטיקה. זה הזמן לממשלת אחדות מיידית ובלי תנאים שתוביל את עם ישראל לניצחון מכריע מול החלאות בעזה. מספיק לבזבז זמן על שטויות, עם ישראל נלחם על הקיום שלו".

שר החקלאות ופיתוח הכפר, אבי דיכטר כתב: "איתמר בן גביר עצור. הגיע זמן אחדות עד הניצחון".

תמיכה מפתיעה הגיעה גם מכיוונו של שר האוצר, בצלאל סמוטריץ', שכתב: "ממשלת חירום לאומית, עכשיו!".

במהלך הישיבה, בן גביר מתח ביקורת על גנת ואיזנקוט, שלדבריו "מחזיקים בקונספציה" ודרש שיבואו בלי תנאים. באמצע הישיבה הוא יצא וחזר זועם על התדרוכים נגדו, כאילו הוא מתנגד לממשלת חירום. בסופו של דבר, לפי הדיווח של ליאור קינן, כל ראשי הקואליציה, למעט בן גביר, תמכו בהקמת ממשלת חירום גם במחיר מטבחון ללא סמוטריץ' ובן גביר.

בסיומה של ישיבת ראשי הקואליציה נמסר מ'הליכוד' כי "כל ראשי הקואליציה, בלי יוצא מן הכלל, תמכו בהקמת ממשלת חירום לאומית והסמיכו את ראש הממשלה בנימין נתניהו לפעול להקמתה".

דקות לאחר הישיבה, השר איתמר בן גביר צייץ: "מלחמה מנצחים יחד. אחדות!".

הכתבה הייתה מעניינת?

כיכר השבת מובילים גם ברשתות החברתיות.

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר