מלחמת 'חרבות ברזל'

חברת דירוג האשראי הורידה את התחזית של ישראל ל"שלילית"

חברת דירוג האשראי הבינלאומית S&P הודיעה  על אישור מחדש של דירוג האשראי של מדינת ישראל על רמה של AA- לצד שינוי דרמטי בתחזית הדירוג מ-"יציבה" ל-"שלילית" | כל הפרטים (כלכלה)

ישי כהן | כיכר השבת |
רה"מ ושר האוצר (צילום: עמית שבי)

חברת דירוג האשראי הבינלאומית S&P הודיעה הלילה (רביעי) על אישור מחדש של דירוג האשראי של מדינת ישראל על רמה של AA- לצד שינוי תחזית הדירוג מ-"יציבה" ל-"שלילית".

לדברי החברה, השינוי בתחזית דירוג האשראי משקף בעיקרו את ההרעה המשמעותית בסיכונים הגיאופוליטיים והביטחוניים איתם מתמודדת ישראל בעקבות מתקפת הפתע של חמאס מיום 7 באוקטובר 2023.

החברה ציינה כי למרות שקשה לחזות בשלב זה את הכיוון בו יתפתחו האירועים, תרחיש הבסיס של החברה מניח שהסכסוך הצבאי יתמקד ברצועת עזה ושהוא לא יתרחב לאזורים נוספים. לפי החברה, מספר מדינות באזור משתתפות במאמצי התיווך, בעוד ששר החוץ של ארה"ב, אנטוני בלינקן, ונשיא ארה"ב, ג'ו ביידן, ערכו בימים האחרונים סדרה של פגישות עם גורמים בכירים בישראל וגורמי מפתח במדינות ערביות.

כמו כן, ארה"ב קירבה חלק מכוחותיה הצבאיים לישראל, ככל הנראה במטרה להרתיע מדינות נוספות באזור מלהצטרף לעימות הצבאי.

בהודעתה, החברה מציינת כי במהלך העשורים האחרונים חוותה ישראל מספר סבבי הסלמה עם רצועת עזה, אך העימות הנוכחי נתפש בעיני החברה כמשמעותי יותר והסיכון להתרחבות אזורית של העימות הצבאי נותר בעינו. איראן וחיזבאללה (ארגון שלדברי החברה הוא בעל קשרים הדוקים לאיראן) הצהירו בגלוי כי בהתאם להתפתחויות בעזה, הם עשויים להתערב באופן נרחב יותר בסכסוך.

בהקשר זה החברה מציינת כי בימים האחרונים נערכו חילופי אש בצפון הארץ בין צה"ל לחיזבאללה וסוריה. לדעת החברה, סיכון נוסף עלול לנבוע מהפוטנציאל להתגברות המתיחות בין הרוב היהודי לבין המיעוט הערבי-ישראלי, כפי שקרה במהלך המלחמה הקודמת עם חמאס בחודש מאי 2021.

למרות הערכת החברה שהעימות הצבאי לא יתרחב מעבר לעזה, היא צופה פגיעה בביצועיה הכלכליים של ישראל, באופן הבא:

• השפעה כלכלית שלילית ישירה מהמשך ירי הרקטות וכתוצאה מכך, שיבושים לוגיסטיים וצמצום בפעילות הכלכלית במשק.

• צמצום כוח העבודה ועלויות נוספות לממשלה לאחר שגויסו למעלה מ-300,000 אנשי מילואים (המייצגים 3% מאוכלוסיית ישראל).

• המשך השבתת הפקת הגז בשדה הגז תמר בשל קרבתו לעזה.

• השפעה שלילית על ענף התיירות הישראלי בעקבות המצב הביטחוני והשבתת פעילות קווי התעבורה האווירית.

• השפעות עקיפות הנובעות מצפי להפחתה בהשקעה מקומית ובזרם ההשקעות ישירות זרות.

לפי שעה, החברה צופה שהגירעון התקציבי יתרחב בשנים 2023-2024 זאת בשל צעדי הממשלה לתמיכה במשקי הבית ועסקים, כמו גם גידול בהוצאות הביטחון. החברה צופה כי הגירעון התקציבי הממוצע בשנים 2023-2024 יעמוד על כ-5.3% מהתמ"ג, לעומת ממוצע של 2.3% מהתמ"ג בתחזית הקודמת של החברה.

גורמים שיגרמו להורדת דירוג:

לפי הודעת החברה, הורדת דירוג האשראי עלולה להתבצע במידה והעימות הצבאי יתרחב באופן מהותי, ויגדיל את הסיכונים הביטחוניים והגיאופוליטיים איתם מתמודדת ישראל. כמו כן, תיתכן הורדת דירוג במהלך 12-24 החודשים הקרובים אם השפעת העימות הצבאי על הצמיחה הכלכלית, המצב הפיסקלי ומאזן התשלומים של ישראל יתבררו כמשמעותיים יותר ממה שהחברה צופה כיום.

גורמים שיגרמו להחזרת תחזית הדירוג ל-"יציבה":

לפי הודעת החברה, שינוי התחזית ליציבה עשוי להתבצע אם העימות הצבאי ייפתר, באופן אשר יגרום להפחתת הסיכונים הביטחוניים המקומיים והאזוריים ללא נטל מהותי לטווח אר

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר