אווירה מתוחה וטעונה 

ויכוחים - יש, הסכמות - אין | מתיחות בדיוני הוועדה לבחירת שופטים 

את הדיונים הערכיים והמכובדים בוועדה לבחירת שופטים החליפה היום האווירה המתוחה ששררה בחדר הדחוס שהובילה לחילופי דברים חריגים בין השופטים לשר המשפטים יריב לוין (חדשות חוק ומשפט)

יהודה גל | כיכר השבת |
שר המשפטים לוין (צילום: Photo by Yonatan Sindel/Flash90)

הוועדה לבחירת שופטים התכנסה היום (שלישי) כדי לדון במינוי שופטים לבית המשפט העליון ובמועמדותו של השופט יצחק עמית לתפקיד הרם של נשיא בית המשפט העליון, אלא שבחדר הדיונים עצמו שהה השופט עמית שהבהיר לנוכחים כי הוא מרגיש כמו עציץ - כאשר בכוונתו הייתה שהם יכולים להתגבר על המבוכה הטבעית ולדון במינויו באופן חופשי מי בעד ומי נגד.

בתגובה לאמירתו של השופט, הגיב שר המשפטים יריב לוין - שהתנגד למינויו של עמית - באופן נרגז ואמר: "אתה עציץ? אני העציץ האמיתי. אתה הרי תתמנה בסופו של דבר. שום דבר לא יפגע בך. אתם כבר תמצאו דרך למנות אותך כנשיא כפי שאתם מוצאים דרך להגשים כל דבר שאתם רוצים, גם אם הממשלה והכנסת לא רוצות בכך".

בהמשך הדיון, נרשמו שוב חילופי דברים מתוחים בין המצדדים כאשר עסקו במינויים של שופטי עליון חדשים, השופט עמית אמר: "יש שלושה קריטריונים לבחירת שופטים לעליון, מקצועיות, מקצועיות ומקצועיות. בסוף אנחנו מערכת שנותנת שירות לאזרח. אי אפשר לקחת מג"ד ולהפוך אותו לרמטכ"ל. שופטי הערכאות הנמוכות נושאות אל שופטי העליון את עיניהם".

השר לוין, שמתנגד למינויו לנשיא בית המשפט העליון, השיב לו: "זה נכון וזה חשוב, אך מרגע שהפכתם את עצמכם לבית משפט לחוקה, ודנים בערכי של המדינה, גם תפיסת עולם היא קריטריון". השופט עמית הגיב "מתוך אלפי תיקים בשנה רק עשרה הם תיקים קונטרוברסליים (שנויים במחלוקת)". השרה סטרוק שאף היא השתתפה בדיון הגיבה: "אבל הם הכי חשובים".

העיתונאי אביעד גליקמן פרסם כי לוין אף הטיח בשופטים שיושבים בוועדה: "אני לא מבין למה משלמים לי משכורת אם אתם קובעים הכול". לוין התייחס לפסקי הדין של הסבירות והנבצרות ואמר לשופטים: אתם שמים את עצמכם מעל הממשלה והכנסת. השופטים לא הגיבו.

השופט יצחק עמית (צילום: Photo by Yonatan Sindel/Flash90)
השרה סטרוק (צילום: Photo by Chaim Goldberg/Flash90)

חברי הוועדה לבחירת שופטים ידעו לפני הדיון שלא יתקיימו הצבעות על בחירת נשיא ועל בחירת שני שופטים לעליון במקום הנשיאה אסתר חיות וענת ברון שפרשו לגמלאות, ומטרת הדיון הייתה לברר לאן נושבת הרוח בבית המשפט העליון ומה נחוץ כעת לעשות.

בסופו של דבר, הדיון התארך וערך ארבע שעות, בעקבות חילוקי הדעות החריפים בחדר הדיונים.

בין היתר, טרחה השרה סטרוק להסביר לשופט עמית כי התנגדותה למינויו איננה אישית, והדגישה "אני מאוד מעריכה אותך ולמדתי להעריך אותך מעבודתנו בוועדת המשנה, אבל אי אפשר לקחת ממך שכמו שאני דתיה הדוקה ככה גם אתה דתי הדוק בדעותיך".

השרים לוין וסטרוק הבהירו שאין בדעתם למהר ולמנות שופטים וגם לדעתם לא דחוף למנות נשיא קבוע לבית המשפט העליון מאחר ויש ממלא מקום שהוא שפוט מנוסה (עוזי פוגלמן)

בנוסף, שר המשפטים סבור כי אין טעם למנות שופטים בתקופת מלחמה כדי לא להרבות ויכוחים ופילוגים בעם בתקופה זו.

השופט עוזי פוגלמן, המשמש כיום כממלא מקום נשיא ביהמ"ש העליון, אמר: "אני ויתרתי על נשיאות שיועדה לי לזמן קצר בלבד למען היציבות בבית המשפט. אנחנו רוצים לחיות בעולם תקין ונורמאלי, והנורמאלי הוא שיהיה נשיא קבוע".

השופטת ברק-ארז הוסיפה: "ברור לכולם שהמצב פחות טוב כשאין נשיא קבוע". השרה סטרוק השיבה: "כמו שיש מי שנפגע מכך שלא ממנים נשיא, כך יש גם ציבור שייפגע מאוד מהמינוי. אני לא יכולה לחייב אתכם בכלום, אני מפצירה בכם שתרגישו את הכאב של חצי עם".

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר