מחכים לתשובת חמאס 

בכפוף לעסקה; ארה"ב תקדם נורמליזציה בין סעודיה לישראל

בישראל, ארה"ב, קטאר ומצרים מעריכים כי תשובת חמאס למתווה האפשרי של עסקת החטופים תגיע בתוך יום או יומיים | בשלב זה לא סוכם במתווה המוצע מספר המחבלים שישוחררו עבור החטופים, אלא רק עקרונות |  אם חמאס יקבל את העקרונות - ייפתח משא ומתן פרטני על אופן היישום שלהם (בעולם)

ישראל גראדווהל | כיכר השבת |
משפחות החטופים (Photo by Yonatan Sindel/FLASH90)

ארה"ב תחתור להשיג בימי המשא ומתן וההפוגה מהלחימה בעזה, הסכם אזורי היסטורי אשר במסגרתו סעודיה תכיר בישראל ותכונן איתה קשרים. לפי הדיווח של אריאל כהנא ב'ישראל היום' - הכרה זו אמורה להיות הפיצוי לישראל על הפסקת המלחמה, בלי שהושגה המטרה של מיטוט שלטון חמאס.

כזכור, הערב פורסם כי לאחר הפסגה בצרפת של נציגי ארבע המדינות, ראש המוסד דדי ברנע, ראש ה-CIA ווילאם ברנס, ראש הממשלה הקטארי וראש המודיעין המצרי, הסכימו וחתמו המשתתפים על הנייר שבו נכתבו עקרונות העסקה.

המטרה מאחורי המהלך הזה, היא להבהיר לחמאס כי זהו המתווה היחיד האפשרי מבחינת ישראל, אך בשלב הזה חמאס טרם אישר את העסקה המוצעת.

על פי העקרונות שנקבעו העסקה תתבצע לפי פעימות הומניטריות. תחילה יוחזרו הנשים, מבוגרים וחולים שבידי חמאס והג'יהאד האסלאמי. לאחר מכן יוחזרו החיילות. בשלב הבא יוחזרו הגברים הצעירים שנחטפו ממסיבת נובה והחיילים. בשלב הסופי חמאס יחזיר את גופות החטופים שנרצחו.

בתמורה להחזרת החטופים, ישראל תפסיק את האש ותשחרר מספר לא ידוע של מחבלים. העסקה צפויה להיפרס על פני קרוב לחודשיים, מה שיאפשר לחמאס לטעון כי ישראל הפסיקה את המלחמה כפי שדרש. ההערכה היא שיישום ההפוגה על פני תקופה כה ארוכה אכן יעצור בפועל את המלחמה.

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר