ישראל במלחמהישראל במלחמה
"נבואות הזעם הופרכו"

ביידן שוחח עם נתניהו; אמר "כן" ללחימה ברפיח | כל הפרטים

בתום שיחה חריגה באורכה (45 דק'), מדינת ישראל קיבלה 'אור ירוק' רשמי מהממשל האמריקני: "תפעלו ברפיח, תביסו את החמאס" | בישראל מברכים: "ידידות של אמת" (מדיני)

בני סולומון | כיכר השבת |
אמר "כן" לתקיפה ברפיח | ביידן וראש הממשלה נתניהו (צילום: חיים צח לע"מ)

ראש הממשלה נתניהו, שוחח הערב (ראשון) עם נשיא ארצות הברית ג'ו ביידן, ודן עמו במשך כ-45 דקות על אופי הלחימה המתבקש בעיקר בדרום הרצועה סמוך לגבול המצרי - רפיח. לטענת בכירים ישראלים ואמריקנים, ארה"ב אישרה לישראל לפעול בעיר הדרומית ביותר ברצועה אולם בצורה שונה מפעילות צה"ל בערים עזה וחאן יונס.

בשבועות האחרונים, מצרים, ארה"ב ומדינות נוספות, הביעו את דאגתם מאפשרות כי ישראל תתקוף ברפיח - העיר היחידה ברצועת עזה שנשארה עומדת על תילה מאז ה-7 באוקטובר - בוקר שמחת תורה.

בצה"ל, השקיעו מאמצים רבים בחודשי הלחימה הראשונים, להניס את מיליוני תושבי צפון הרצועה, מרכזה וחלקה הצפוני של דרום הרצועה - לעבר רפיח - השוכנת בגבול מצרים, זאת כדי להימנע מפגיעה מערבים שאינם זוהו כמחבלים - או במונחים מדיניים וצבאיים - "בלתי מעורבים".

ואכן, בשבועות הראשונים ללחימה, נמלטו אלפים רבים מבית חאנון, ג'באליה ועזה - לעבר חאן יונס ודיר אל בלאח. בהמשך - החל תה"ל לפעול גם במחוזות אלו הנחשבים לדרומיים יחסית, והמוני הפליטים נדדו דרומה יותר לעבר רפיח - שם הם באוהלים ומחנות פליטים עד היום.

כעת, עם מיטוט גדודי החמאס בצפון הרצועה, מרכזה ואף חאן יונס, החלו המוני העזתיים ברפיח לחשוש - ובצדק, מהתקדמות פעילות צה"ל למיטוט החמאס - כעת גם ברפיח.

ואכן, בשבועיים האחרונים גוברים הדיווחים ברפיח על חיסולים ממוקדים ותקיפות יעדי טרור ברפיח. במצרים הבהירו לישראל כי לא ישתקו על פעילות צה"ל ברפיח.

גם מהבית הלבן הועברו מסרים לישראל לפיהם תקיפה ברפיח עלולה לפגוע בחפים מפשע ולדרדר את מצבם של הפליטים הרעוע ממילא - לדיוטה התחתונה ביותר.

ברקע כל זאת, שוחח ראש הממשלה נתניהו עם הנשיא האמריקני ביידן, ושמע ממנו כי ארה"ב מבינה את הצורך להביס את חמאס בכל חלקי הרצועה - כולל גם ברפיח.

בבית הלבן הבהירו כי על ישראל לשנות גישה ולתקוף בצורה פרופוציונלית יותר מאשר בעזה, חאן יונס ודיר אל בלאח, ובישראל הבהירו כי כוונתם אך ורק למיטוט גדודי החמאס האחרונים שנותרו ברפיח.

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר