האש תופסק ברצועה?

דיווח: נתניהו "הופתע" מדבריו של הנשיא ביידן על המלחמה בעזה

בכירים ישראלים טענו לרשת האמריקנית, כי ראש הממשלה הופתע מדבריו של נשיא ארצות הברית ביידן, בהם טען שהפסקת אש קרובה מתמיד וכי ישראל לא תפעל ברפיח ברמדאן (מלחמה)

יוסי נכטיגל | כיכר השבת |
נתניהו וביידן (צילום: Israel Sellem/POOL ו-Arie Leib Abrams/Flash90)

ראש הממשלה בנימין נתניהו "הופתע" מדבריו של נשיא ארצות הברית ג'ו ביידן, שבמהלך הלילה ציין כי ישנה היתכנות קרובה להפסקת אש. כך דווח ברשת ABC מפי מקור ישראלי.

אתמול אמר ביידן, כפי שדווח ב'כיכר השבת', שהוא מקווה שעד יום שני הקרוב כבר תכנס לתוקף הפסקת האש ברצועת עזה.

עוד טען נשיא ארצות הברית, שישראל לא תפעל במהלך תקופת הרמדאן המתוחה ברפיח שבדרום הרצועה, ושישראל התחייבה שתפנה את האוכלוסייה מרפיח לפני שתפעל באזור.

כאמור, נתניהו לפי הדיווח בארה"ב הופתע מהדברים, ועוד נטען מפי בכירים ישראלים שאין התפתחויות חיוביות בנושא שמוכרים להם, ואם כבר ההתפתחויות באזור שליליות.

היום אמרה שרת האוצר של ביידן ג'נט ילן כי היא "דחקה" באופן אישי במכתב ששלחה לראש הממשלה נתניהו כי ידאג להגביר את המסחר עם הרשות הפלסטינית בגדה.

לטענתה, הגברת המסחר בין ישראל לרשות חשובה ומועילה הן עבור ישראל והן עבור הפלסטינים, שלאחרונה ראו את כספי המיסים שלהם מנוכים על ידי הממשלה.

את הדברים אמרה מזכירת האוצר של ביידן לנתניהו במכתב שנשלח ביום ראשון, במה שמהווה את הבעת הדאגה הפומבית המפורשת ביותר של השרה מההשלכות הכלכליות של המלחמה בין ישראל לחמאס.

בדבריה היא הזהירה מפני שחיקת השירותים "הבסיסיים ביותר" שניתנים לאזרחי הגדה על ידי הרשות, ואף קראה לנתניהו להחזיר את היתרי העבודה לפלסטינים ולהקל עליהם במעברי הגבול.

"פעולות אלו חיוניות לרווחתם הכלכלית של פלסטינים וישראלים כאחד", אמרה השרה במסיבת עיתונאים.

הדברים של השרה האמריקנית באים ברקע ההתפטרות הדרמטית של ממשלת אבו מאזן אמש (שני), בניסיון מתואם עם ארה"ב להעביר את השליטה על עזה לידי הרשות.

השרה הוסיפה כי האבטלה הגדולה בגדה אינה פוגעת רק בכלכלה הפלסטינית אלא אף בזו הישראלית, שראתה את כלכלתה מתכווצת ב-20% ברבעון הרביעי של 2023 לפי ה'ניו יורק טיימס'.

בתוך כך, הכספים שישראל החרימה מהרשות והעבירה לנורבגיה, החלו לזרום בחזרה לרשות הפלסטינית, בשעה שישראל הסכימה להסכם מול ארה"ב הנוגע לדרך העברת הכספים לרשות. "ארה"ב קראה לממשלת ישראל לשחרר הכנסות ממיסים לרשות הפלסטינית כדי לממן שירותים בסיסיים ולחזק את הכלכלה בגדה המערבית", אמרה ילן. 

"אני מברכת על החדשות שהושג הסכם והכספים החלו לזרום. זה חייב להימשך", אמרה שרת האוצר של ביידן.

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר