ברקע המתיחות

גנץ יטוס מחר לוושינגטון בלי אישור; זה מה שאמר לו נתניהו

ראש הממשלה הגיב לגנץ כי "למדינת ישראל יש רק ראש ממשלה אחד" | גנץ צפוי להמריא מחר לוושינגטון ולאחר מכן ללונדון, בצל המתיחות המדינית מול ממשל ביידן וללא אישורו של נתניהו (מדיני)

יוסי נכטיגל | כיכר השבת |
נתניהו וגנץ (אבשלום ששוני ותומר נויברג - פלאש 90)

יו"ר המחנה הממלכתי וחבר קבינט המלחמה השר בני גנץ יטוס מחר (ראשון) לבירת ארצות הברית וושינגטון, ללא תיאום עם נתניהו. כך נחשף ב-Ynet. מארה"ב צפוי גנץ להמשיך ללונדון שבאירופה.

הדבר קורה בצל המגעים המתקדמים לשחרור חטופים וברקע המתיחות בין נתניהו וממשלו ובין נשיא ארצות הברית ג'ו ביידן.

לפי הדיווח ב-Ynet, לשכת נתניהו זעמה על פרסום המהלך של יו"ר המחנה הממלכתי והבהירה כי גנץ טס ללא אישורו של נתניהו ובניגוד לתקנון הממשלה - שמחייב כל שר לאשר את נסיעתו מול ראש הממשלה.

עוד דווח, מפי סביבת נתניהו הקרובה, כי ראש הממשלה נתניהו הבהיר לגנץ שלמדינת ישראל "יש רק ראש ממשלה אחד".

בתחילת השבוע שעבר אמר ביידן נשיא ארצות הברית, שישראל לא תפעל במהלך תקופת הרמדאן המתוחה ברפיח שבדרום הרצועה, ושישראל התחייבה שתפנה את האוכלוסייה מרפיח לפני שתפעל באזור. נתניהו, לפי הדיווח בארה"ב, הופתע מהדברים.

ביום שלישי האחרון אמרה שרת האוצר של ביידן ג'נט ילן כי היא "דחקה" באופן אישי במכתב ששלחה לראש הממשלה נתניהו כי ידאג להגביר את המסחר עם הרשות הפלסטינית בגדה.

לטענתה, הגברת המסחר בין ישראל לרשות חשובה ומועילה הן עבור ישראל והן עבור הפלסטינים, שלאחרונה ראו את כספי המיסים שלהם מנוכים על ידי הממשלה.

את הדברים אמרה מזכירת האוצר של ביידן לנתניהו במכתב שנשלח ביום ראשון, במה שמהווה את הבעת הדאגה הפומבית המפורשת ביותר של השרה מההשלכות הכלכליות של המלחמה בין ישראל לחמאס.

בדבריה היא הזהירה מפני שחיקת השירותים "הבסיסיים ביותר" שניתנים לאזרחי הגדה על ידי הרשות, ואף קראה לנתניהו להחזיר את היתרי העבודה לפלסטינים ולהקל עליהם במעברי הגבול.

"פעולות אלו חיוניות לרווחתם הכלכלית של פלסטינים וישראלים כאחד", אמרה השרה במסיבת עיתונאים.

הדברים של השרה האמריקנית באים ברקע ההתפטרות הדרמטית של ממשלת אבו מאזן ביום שני האחרון, בניסיון מתואם עם ארה"ב להעביר את השליטה על עזה לידי הרשות.

השרה הוסיפה כי האבטלה הגדולה בגדה אינה פוגעת רק בכלכלה הפלסטינית אלא אף בזו הישראלית, שראתה את כלכלתה מתכווצת ב-20% ברבעון הרביעי של 2023 לפי ה'ניו יורק טיימס'.

בתוך כך, הכספים שישראל החרימה מהרשות והעבירה לנורבגיה, החלו לזרום בחזרה לרשות הפלסטינית, בשעה שישראל הסכימה להסכם מול ארה"ב הנוגע לדרך העברת הכספים לרשות. "ארה"ב קראה לממשלת ישראל לשחרר הכנסות ממיסים לרשות הפלסטינית כדי לממן שירותים בסיסיים ולחזק את הכלכלה בגדה המערבית", אמרה ילן. 

"אני מברכת על החדשות שהושג הסכם והכספים החלו לזרום. זה חייב להימשך", אמרה שרת האוצר של ביידן.

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר