הלחץ גובר

בית הדין הבינלאומי בהאג מחייב להכניס אוכל לרצועת עזה ללא הגבלה

אחרי החלטתו המוקדמת, מפרסם בית הדין הבינלאומי בהאג די דורש מישראל להגדיל את הסיוע ההומניטרי לרצועת עזה ולהכניס אוכל לרצועה ללא הגבלה (מדיני)

יוסי נכטיגל | כיכר השבת |
אולם הדיונים בבית הדין הבין-לאומי בהאג (צילום: שאטרסטוק)

בית הדין הבינלאומי בהאג הוציא היום (חמישי) צו נוסף שמחייב את ישראל להגדיל את הסיוע הומניטרי לתושבי רצועת עזה, ביגוד תרופות וכדומה, ולהכניס לרצועה אוכל ללא הגבלה.

בהוראתם, כתבו שופטי האג כי העזתים מתמודדים עם הרעבה ועם תנאי מחייה חמורים. הם הוסיפו כי מאז פרסום עמדתם, לפני מספר חודשים, מצבם של העזתים רק התגבר.

לפני כחודשיים פרסם בית הדין את פסיקתו הזמנית בתביעה של דרום אפריקה, שבה טענה לרצח עם בעזה. בית הדין קבע שיש לו סמכות לדון בסוגיה האם נעשה רצח בעזה, וציין שיש צדק מסוים בדרישה של דרום אפריקה להגן על אזרחי עזה. יחד עם זאת, לא התקבלה החלטה על קריאה להפסקת הלחימה.

נקבע אז כי על ישראל לנקוט באמצעים אפקטיביים למניעת רצח עם, ולשמור את הראיות במסגרת האמנה נגד רצח עם בכל הקשור לאוכלוסייה בעזה, וכי על ישראל לנקוט באמצעים שיענו על הצרכים ההומניטריים של הפלסטינים ברצועה.

בהקראת החלטת בית הדין, אמרה נשיאתו ג'ואן דוהניו: "בית המשפט לא יכול להיענות לבקשתה של ישראל לבטל את התביעה. על ישראל להעניש את הגורמים הגורמים להסתה ציבורית וקוראים לרצח עם, ולהגיש תוך חודש לבית הדין דוח על הצעדים שנקטה".

בתחילת הקראת ההחלטה, הזכירה כי המלחמה החלה בעקבות המתקפה הרצחנית של חמאס. בהמשך, הנשיאה ג'ואן דונהיו הצהירה כי יש לדאוג למצבם של החטופים המוחזקים בעזה ולקרוא לשחרורם המיידי. עם זאת לאחר מכן ציטטה הנשיאה בכירים בישראל בטענה לקריאה להסתה לרצח עם.

"במצב הנוכחי, בית הדין קובע שהמצב ההומניטרי הקטסטרופלי בסכנה שיחמיר לפני שבית הדין יגיע לפסיקתו הסופית. בית הדין רושם לפניו את הצהרת ישראל שנקטה שורת צעדים לשפר את המצב ההומניטרי. היועצת המשפטית לממשלה הודיעה שהיא בוחנת צעדים נגד מי שקרא לרצח עם. יש לעודד צעדים כאלה, אך אין בהם מספיק כדי למנוע הוצאת צווים".

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר