עשה ואל תעשה: דפוסי ההתנהגות שהורסים את הזוגיות

ישנם דפוסי התנהגות שאולי לא גורמים למריבה מידית, אך כשהם חוזרים על עצמם שוב ושוב, התכונות הטובות נשכחות והיחסים בין בני הזוג מתערערים קשות והופכים לבלתי נסבלים (זוגיות)

דינה פלר | כיכר השבת |
(צילום: shutterstock)

הוא בן אדם טוב, הגון, בעל לב זהב, אבל...פשוט אי אפשר לחיות לצדו! זה קורה גם לגברים וגם לנשים, הרגלים ודפוסי התנהגות שמנטרלים את כל התכונות הטובות שיש להם והופכים את הזוגיות אתם לבלתי נסבלת. לא נעים להכיר:

המתלונן

לכולנו יצא לפגוש אנשים שמתלוננים בלי סוף, על בני המשפחה, עמיתים, ממשלה, השער היציג ומזג האוויר. הפסיכולוגים טוענים שהנטייה להתלונן על כל דבר הורסת לא רק את מצב הרוח של המתלונן וסביבתו, אלא גם את יחסיו של המתלונן עם החברים ובני הזוג. אף אישה ואף בעל לא רוצה למלא תפקיד של המדור לפניות הציבור אחרי יום עבודה ארוך. מה גם שלעתים קרובות הנטייה להתלונן באה להסוות את העצלנות האופיינית למתלוננים כרוניים. במקום לעשות משהו ולשנות את חייהם לטובה הם מעדיפים לחפש את כל אותם דברים ותירוצים שכביכול מונעים מהם לחיות את החיים שהם רוצים.

המבקר

המומחים בכל תחומי הדעת אוהבים מאוד לבקר את כל מה שהם פוגשים בדרך. הם כמובן יודעים איך לעשות את זה טוב יותר, והם לא יכולים שלא להצביע על החסרונות של כל דבר ודבר. בן אדם שאוהב לבקר את המעשים של האנשים שסובבים אותו ואת הדברים שהוא רואה במשך היום, עם הזמן גם מתרגל לראות את הצדדים השליליים בכל דבר, כולל משפחתו. וקצת קשה לחיות לצד בן אדם שרואה רק חסרונות בכל מה שבן הזוג שלו עושה, מה גם שהמרירות האישית של אותו בן אדם מרעילה מהר מאוד את האווירה הכללית בבית.

המקפיד

יש אנשים שמשהו בפנים מפריע להם להסכים עם מה שאומרים להם. הם עצמם כמובן לא מסכימים עם העובדה שהם מתווכחים רק לשם הוויכוח עצמו, לטענתם הם רק רוצים לדייק, להבהיר, לחדד, להסביר או כל תירוץ אחר. אך אם בן הזוג רואה כחובתו "לדייק" שבן הזוג השני יצא מהבית לא בשלוש, אלא שלוש ורבע, ומוכן להתווכח על כך, כמו גם על כל דבר קטן אחר שנאמר או נעשה בבית, האווירה במשפחה הופכת לבלתי נסבלת. הוא מתערב בכל שיחה ובכל דבר ולא נרפה עד שדעתו מושמעת בבירור ועדיף גם מנצחת. כשהוויכוחים האלה מתרחשים לעיני אנשים אחרים, הזוגיות הבעייתית הזאת הופכת גם לנחלת הכלל ומתקרבת לקיצה בצעדי ענק.

השתלטן

ישנם אנשים שמתקשים לקבל את העובדה שהעולם לא יכול ולא חייב להתנהל על פי ראות עיניהם בלבד. הם מחלקים הוראות בנחישות של מנכ"ל ומקבלים סירובים ב"סבלנות" של גנרל בשדה הקרב. מבחינתם יש רק מודל אחד של התנהגות וכל סטייה ממנו מחייבת ענישה חמורה, החביבה עליהן היא הטפת מוסר ארוכה ומייגעת. הנטייה לשתלטנות גם באה לידי ביטוי בקנאה שהיא גם בעצם פחד מאובדן שליטה על בן הזוג.

הסרבן

קיימים עשרות שיטות ואימונים שבאים לעזור לאנשים שרגילים לומר "כן" על כל דבר, ובסופו של דבר מוצאים את עצמם רק עוזרים לאחרים ומרגישים מנוצלים. אבל הנטייה לומר "לא" על כל דבר הרסנית הרבה יותר כשמדובר בחיי המשפחה. הורה שמסרב לכל בקשה חריגה של הילד או בן זוג שדוחה כל רצון או חלום של בן הזוג השני...כל אלה מקשים מאוד על התנהלות תקינה במשפחה. לעיתים קרובות מאחורי ה"לא" התקיף גם אין שום שיקול ענייני, אלא רק העדר מוחלט של גמישות מחשבתית.

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר