כיכר השבת
ישראל במלחמהישראל במלחמה
"דואג מתשתיות המטענים"

סיכום המבצע: השר גלנט; "המחבלים פחדנים, בחרו להסתתר"

לטענת שר הביטחון בשיחת סיכום מבצע בית וגן, עולה כי היעדים הושגו במלואם, אך הוא חושש מהאופציה שתופעת המטענים תתרחב לעוד מקומות | בדבריו לעד גלנט למפקדי הטרור בג'נין, "הם חזקים בטיקטוק, ברגע האמת הם בחרו להסתתר" (חדשות, ביטחון)

ב. ניסני | כיכר השבת |
גלנט וחיילים בשומרון אמש (צילום: Yonatan Sindel/Flash90)

בתום מבצע בית וגן, שר הביטחון ערך לפני דקות ספורות (רביעי) תידרוך ביטחוני לכתבים וסיכם את המבצע בג'נין.

גלנט פתח ואמר: ״סיימנו מבצע שמוקד נגד ארגוני הטרור במחנה הפליטים ג'נין, מדובר על ארגונים שונים עם מכנה משותף. פגענו ב-48 השעות האחרונות משמעותית בתשתיות ייצור הטרור, והפלנו את מפעל ייצור הטרור שהוקם בג'נין״.

לדברי גלנט: ״מדובר בעשרות רבות של אתרים שבהם היו: בתי מלאכה לייצור מטענים, מעבדות, אתרי אחסנה וגם אמצעי אבטחה ששמרו על הכניסות למחנה, וניסו לנטר את הפעילויות השגרתיות. היו שם סליקים, ומנהרה. עצרנו הרבה מאוד מעורבים בטרור ופגענו בהם. מבחינת היעדים - יעדי המבצע הושגו במלואם, החל מהבוקר יש לצה"ל ולשב"כ חופש פעולה אחר בג'נין״.

עוד הוסיף גלנט: ״עשינו מבצע דו חטיבתי למעשה, בפיקוד האוגדה, כדי שזה יאפשר לנו את היכולת להפעיל בעתיד כוחות יותר קטנים, עד למצב שצוות לוחמים יוכל לנוע בסמטאות ג'נין ולבצע את משימתו, במקום שאי אפשר היה לעשות את זה קודם עם גדוד ועם חטיבה״.

״ההפתעה", טען גלנט, "הושגה בזכות תקיפה אווירית מפתיעה על החמ"ל, סד"כ גדול של כוחות עם איכויות גבוהות שבאו מכיוונים שונים בו זמנית וליווי אווירי של פלטפורמות לא מאוישות שאפשרו פגיעה, וגם מעקב אחרי מה שנדרש. בפועל, למרות כל הדיבורים בטיקטוק, ברגע האמת המחבלים בג'נין בחרו להסתתר או לברוח״.

״המצב של היומיים האחרונים", הסביר גלנט לכתבים: "מוכיח שלא מדובר פה על איזשהו צבא או מליציות, מדובר על מחבלים שנלחמים בעבור כסף או בשביל להראות לחברים שלהם ולסביבה שהם גיבורים. רובם עזבו את מקום מושבם, ואלה שנשארו, הסתתרו במקומות שבהם הם מוגנים על ידי האוכלוסייה האזרחית, כמו בתי חולים ובסביבה של ילדים. אני חושב שזה דבר שמעיד יותר מכל על הפחדנות ועל חוסר אומץ הלב שהם ניסו להפגין כלפי חוץ״.

כוחות צה"ל מכתרים בית חולים בג'נין

״צריך לדעת שהידיים הן ידיים פלסטיניות, בעיקר של הג'יהאד האסלאמי שהוא הגורם היותר דומיננטי במחנה הפליטים של ג'נין, אבל יש גם אחרים. אבל המימון הוא מימון איראני. באופן כללי, אנחנו מזהים תקופה ארוכה של ניסיונות איראנים לקדם טרור מיהודה ושומרון באמצעות מימון, אכוונה, ניסיון שינוע של אמצעי לחימה״.

גלנט סיפר עוד: ״כמי שמכיר שנים גם את גזרת ג'נין וגם את גזרת עזה אני יכול לראות עדויות לחקיינות של אמצעים שמקורם בעזה, חמ"לים, מטעני נפץ, הטמנות של מוקשים רבי עוצמה אבל פרימיטיביים שמבוססים על דודי שמש או על דברים דומים, הם דברים שפגשנו אותם לפני 20 שנה בעזה, רק שאז הטמינו אותם בחול ועכשיו היו צריכים להטמין אותם באספלט״.

״כל מחבל שיחזור למחנה הפליטים שבג'נין לא יזהה אותו, מבחינתו זה כבר לא מקום מוגן, תחושת הרדיפה תלווה אותם. מבחינתנו, זה לא סוף פסוק, איפה שפעלנו בעוצמה, נפעל אחרי זה בכל עוצמה שתידרש במקום ספציפי או על כל מחנה הפליטים״.

דובר צה״ל, תא״ל דניאל הגרי, על פעילות כוחות הביטחון בעיר ובמחנה הפליטים ג'נין (צילום: דובר צה"ל)

״למעשה", טען שר הביטחון, "אם אני מחבר את הפעולה הזו לפעולה של לפני חודשים כנגד ג'יהאד האסלאמי בעזה, יש ביניהם קו מקשר, הקו המקשר הוא הנחיות שנתתי ביום הראשון בתפקידי כנגד הטרור, מהלכים יוזמים והתקפיים. אנחנו נוקטים בקו התקפי ויוזם והולכים למקומות שמהם הם פועלים, כך עשינו בג'נין. יש לנו יכולת להעתיק את זה למקומות אחרים, גם בשיטות משתנות, גזור הדבק, ומה שיהיה אחרת בפעולה שלנו, שהיא תבוא כנגד מי שפועל נגדנו, באופן מפתיע והיכן שאנחנו נחליט״.

לקראת סיכום דבריו, אמר גלנט: ״למעשה בזכות מה שעשינו עכשיו יתאפשר לנו להגיע גם לחוליות הבאות שיהיו הרבה יותר חשופות עכשיו, ואני גם לא פוסל אפשרות שכאלה שבעבר לחמו יסגירו את עצמם למנגנונים הפלסטינים, כפי שקרה בשכם בעבר ויכול לקרות  גם כאן. הלוחמים פעלו באומץ לב באפון מקצועי, עמדו במשימותיהם בצורה מעוררת הערכה, אני בעניין הזה אומר - כל הכבוד לצה"ל״.

בסיום דבריו מאר: ״התקרית שהייתה בסיום המבצע עם מותו של לוחם אגוז - רב סמל דוד יהודה יצחק, היא תקרית קשה. צה"ל בוחן את הדברים, נלמד בדיוק מה קרה ואיך התרחשו הדברים. אני רוצה להביע צער עמוק על נפילתו של רב סמל דוד יהודה יצחק ולשלוח תנחומים חמים וכנים למשפחתו״.

הכתבה הייתה מעניינת?

כיכר השבת מובילים גם ברשתות החברתיות.

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר