כיכר השבת
ישראל במלחמהישראל במלחמה
'כיכר' יצא לבדוק

סיור על הגדר: האם ביתר והישובים באזור יהודה ושומרון מוגנים בזמן המלחמה?

סיור ביטחוני על הגדרות סביב העיר ביתר והישובים ברחבי יהודה ושומרון | ככה ערוכים כוחות הביטחון לשמור על חיי היהודים סביב כפרים עוינים | וגם: הישראלים שנכנסים לכפרים ערביים ומסכנים חיים (צבא וביטחון)

ארי טננבוים | כיכר השבת |
ביתר עילית | ארכיון כיכר (צילום: Yaakov Lederman/FLASH90)

תושבים ערבים מכפר הסמוך לעיר ביתר עילית, הציתו אתמול (ראשון) שריפה בסמוך לגדר העיר. סייר הביטחון שעבר ליד הגדר ראה דמות חשודה. כאשר התקרב אליה – היא החלה במנוסה.

כוחות גדולים של צבא וביטחון החלו בסריקות סביב הגדר. רק לאחר שווידאו כי הגדר בטוחה ואין חשש לחדירת מחבלים, קיפלו ציוד ועזבו את המקום. כוח ביטחון נשאר במקום למשך עוד כמה שעות נוספות.

נראה, כי כל אירוע, קטן כגדול, מקפיץ את כוחות הביטחון שעושים הכל לשמור על חיי התושבים היהודים סביב הכפרים הערביים ברחבי יהודה ושומרון.

כדי לדעת עד כמה בטוחים התושבים באזורים אלו, אנו משוחחים עם גורם בכיר באזור שעושה לנו סדר על הפעילות המצעית בגזרה הן בזמני שגרה והן בזמני חירום.

לא מחכים לחירום

"על מנת לשמור על הסדר החלפנו את כל גדודי המילואים שיש בפיקוד בגדודים סדירים", פותח הבכיר, "נכון להיום יש עשרים גדודים במרחב, כמו גם כוחות מג"ב ומשטרה נרחבים".

על מה הדגש?

"המאמץ המרכזי שלנו זה לחזק את ההגנה בצירים של הישובים ובישובים".

נוכח המצב, יש התראות חמות יותר מאשר בשגרה?

"רף ההתראות היה גבוה מלפני זה והוא נותר גבוה גם עכשיו. אנחנו תמיד בדריכות גבוהה. לא שיש התראה מיוחדת".

ובכל זאת, בעקבות המצב יש יותר הפרות סדר?

"היה מספר הפרות סדר במרחב. ההנחיה ברורה, להיות אגרסיביים לכל אירוע. כמו כן, היו כמה אירועי ירי בימים האחרונים, כמו האירוע בצומת המנגלים בשומרון היה ירי והכוח הגיב והרג מחבל".

הגורם ממשיך ומסביר בחדות: "אנחנו במלחמה מול החמאס והג'יהאד.  אנחנו לא מחכים שהם ירימו ראש. אנחנו מולם כל הזמן, מבצעים מעצרים ועובדים בשלל אמצעי מודיעין כדי לעצור מזימות שלהם".

מה כוללות פעולות ההגנה?

"יש לנו גדודי הגנה מרחבית כאשר בתוך כל ישוב יש כוח עם נשקים ותחמושת. חשוב לציין כי גם בשגרה שיתוף הפעולה בין הישובים לצבא הינו מצוין. אנחנו משקיעים המון בשגרה כדי שבאירועים ביטחוניים יהיה לנו שיתוף פעולה הדוק.

"יש לנו את החמ"ל, כיתות הכוננות, ראשי הביטחון של הישובים, שאיתם אנו עובדים יד ביד. אנחנו עושים המון תרגילים יחד. במידה שיש אירוע, אנחנו נגיע הכי מוכנים שאפשר. אנחנו ערוכים לגרוע מכל, חלילה. יש לנו גם הרבה כוחות בחוץ (בצירים. א"ט) וגם הרבה כוחות בכוננות".

הנכנסים לכפרים ערביים מסכנים חיים

מילה על זריקות אבנים?

"אנחנו פועלים בכל העת לצמצם כמה שאפשר את זריקות האבנים. אנו עורכים מערבים נסתרים ועוד שלל פעולות כדי ללחום בזורקי האבנים. פגענו בלא מעט זורקי אבנים. אנחנו פועלים גם באמצעים מסווגים לזיהוי זורק האבנים, אנחנו עוקבים אחריו ועוצרים אותו. אנו עובדים חזק על הכבישים העוקפים.

"בשנתיים האחרונות אנחנו בלחימה מול ארגוני הטרור. לילה לילה אנחנו מבצעים מעצרים. אנחנו צריכים לצמצם כמה שאפשר לארגוני הטרור את המטרות".

ומה לגבי ישראלים שנכנסים לכפרים ערביים כגון חוסאן ועוד?

"תושבים ישראלים צריכים לדעת לא להיכנס לשטחי A", עונה הגורם, "אולי הם מכירים שם מישהו מהכפר כבר עשרים שנה, אבל יש מחבל שמחפש אותם ויעשה עליהם פיגוע, חלילה. לכן לא להיכנס לשם בכלל. הצבא לא יכול להיות בכל מקום תמיד. הנכנסים לשם מסכנים את עצמם ואת החיילים".

הכתבה הייתה מעניינת?

כיכר השבת מובילים גם ברשתות החברתיות.

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר