הפרטים נחשפים

צה"ל עזב את מנהרות 'שיפא' כחלק מהעסקת החטופים הראשונה

כדי לעמוד בתנאי עסקת החטופים הראשונה, כוחות צה"ל עזבו את בית החולים שיפא ואת המנהרה שתחתיו, עוד לפני שנבדקה לכל אורכה. כך עולה מדיווח ב'ניו יורק טיימס' (מלחמה)

דניאל הרץ | כיכר השבת |
בית החולים שיפא (צילום: דובר צה"ל)

כוחות צה"ל עזבו את בית החולים שיפא, כחודש לאחר תחילת התמרון הקרקעי, למרות שלא סיימו לבדוק את כל המנהרה שתחתיו. הסיבה לכך, לפי הניו יורק טיימס, היא הסכם סודי במסגרת עסקת החטופים הראשונה.

כפי שדווח ב'כיכר השבת', עיתון ה'ניו יורק טיימס' חשף אמש, יום שני, תחקיר עומק בנוגע למנהרה של חמאס בבית החולים העזתי שיפא' ואף נחשף לצורך התחקיר העיתונאי בחומרים מסווגים שהגיעו מהצבא הישראלי. המסקנה של העיתון היא שחמאס אכן עשה שימוש בבית החולים לצורך טרור נגד ישראל.

העיתון מציין כי גם לאחר פרסום הסרטונים של צה"ל אודות שיפא ומנהרותיו, "ערכו הצבאי של בית החולים לא היה ברור", "אבל עדויות שנבדקו על ידי ה"ניו יורק טיימס" מצביעות על כך שחמאס השתמש בבית החולים לכיסוי, אחסן בתוכו כלי נשק ושמר על מנהרה מוקשחת מתחת למתחם לה סופקו מים, חשמל ומיזוג אוויר", כותב העיתון.

ה'טיימס' נחשף לצילומים וסרטונים שלא פורסמו, ומסקנתו של העיתון היא כי אורכה הכולל של המנהרה עומד על כ-200 מטרים - פי שניים מהאורך שנצפה בסרטונים שנחשפו על ידי צה"ל, וכי המנהרה מתחברת גם לרשת המנהרות של חמאס ברצועה.

במנהרה "חיילים ישראלים מצאו בונקרים תת קרקעיים, מגורים וחדר שנראה כחווט למחשבים וציוד תקשורת לאורך חלק מהמנהרה מעבר לבית החולים - חדרים שלא נראו בסרטון שפורסם על ידי הצבא הישראלי", כותב העיתון.

גורמים ישראלים וקטארים חשפו שישראל הייתה מעוניינת לחקור יותר לעומק את תופעת שיפא', אך חיילי צה"ל נאלצו לסגת מהמתחם לאור הסכם הפסקת האש שארכה כשבוע.

גורמים אמריקאים חיזקו את הטענות של ישראל כי חמאס עושה שימוש בשיפא לצורכי טרור. אותם גורמים חשפו שחמאס עזב את מתחם המנהרות של שיפא ימים ספורים טרם הגיעו הכוחות הישראלים לאזור, נמסר עוד.

"קיים גם תיעוד מבוסס על כך שחמאס השתמש באל-שיפא לפני המלחמה כדי להסוות חלק מפעילויותיו. במהלך שלושת השבועות של המלחמה של ישראל בחמאס ב-2008, נראו לוחמי חמאס חמושים בלבוש אזרחי מסתובבים במסדרונות אל-שיפא והורגים משתף פעולה ישראלי, לפי כתב טיימס שדיווח אז בעזה", כותב ה'טיימס'.

"שש שנים לאחר מכן, במהלך סבב הלחימה הבא, החמושים ערכו באופן שגרתי מסיבות עיתונאים בבית החולים והשתמשו בו כמקום מפגש בטוח לאנשי חמאס לשיחה עם עיתונאים", נכתב עוד בכתבה.

אפילו הארגון הידוע לשמצה אמנסטי אינטרנשיונל הצטרף לעמדה הישראלית בכל הנוגע לשיפא ומסר שחמאס השתמש בבית החולים, "כולל אזור מרפאות החוץ, כדי לעצור, לחקור, לענות ולהתעלל בחשודים אחרים, גם כשחלקים אחרים בבית החולים המשיכו לתפקד כמרכז רפואי".

בהערה בסיום הכתבה, מציין את הטיימס את המיקום של מנהרת שיפא: "ה"טיימס" אימת שהמיקום המשוער של המנהרה נמצא מתחת למרכז הניתוחים, ושהיא חוברה לצריף שנבנה לאחרונה".

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר