התקיפות, החיסולים וחילוץ חטופים

חיל האוויר מסכם 136 ימי לחימה | 31,000 מטרות הותקפו

חיל האוויר מסכם 136 ימי לחימה במסגרת מלחמת 'חרבות ברזל', שפרצה לאחר טבח שמחת תורה שביצעו מחבלי החמאס, והתנהלה כמעט במקביל ברצועת עזה ובלבנון, במהלכה פעל חיל האוויר בהיקפים חסרי תקדים במספר זירות במקביל.

ב. ניסני | כיכר השבת |
מבצע חילוץ החטופים ברפיח (צילום: דובר צה"ל)

חיל האוויר מסכם 136 ימי לחימה במסגרת מלחמת 'חרבות ברזל', שפרצה לאחר טבח שמחת תורה שביצעו מחבלי החמאס, והתנהלה כמעט במקביל ברצועת עזה ובלבנון, במהלכה פעל חיל האוויר בהיקפים חסרי תקדים במספר זירות במקביל.

סיכום נתוני המלחמה בחיל האוויר - עד כה:

  • מעל 186,000 שעות טיסה.
  • תקף מעל 31,000 מטרות בכלל הזירות.
  • מתוכן, כ-1,100 בזירה הצפונית.
  • כ-26,000 תקיפות באמצעות מטוסי קרב.
  • כ-3,800 תקיפות באמצעות מסוקי קרב.
  • כ-3,800 תקיפות באמצעות כלי טיס מאוישים לרחוק.
  • כ-7,000 תקיפות "הבזק" – תקיפות מידיות בדרישת הכוחות הקרקעיים.
(צילום: דובר צה"ל)

הפעילות ברצועת עזה

בשיתוף פעולה של פיקוד הדרום, חיל האוויר ואגף המודיעין מתחילת הלחימה נתקפו על ידי כלי טיס שונים של חיל האוויר כ-29,000 מטרות.

בשיא המלחמה חיל האוויר נתן סיוע באש ל-9 אוגדות בו זמנית, מתוכן 5 אוגדות מתמרנות ברצועת עזה, 3 אוגדות פרוסות בגזרה הצפונית ואוגדת איו"ש כאשר כלי טיס מאוישים מרחוק, מסוקי קרב ואף מטוסי קרב ביצעו תקיפות לסיוע לתמרון.

תקיפת הקרב הקרובה ביותר לכוחותינו, בוצעה במרחק של כ-80 מטר מהכוחות. התקיפה בוצעה ב-18 בנובמבר, בהיתקלות של חטיבה 401 עם מחבלים שירו נ"ט לעבר כוחותינו.

תקיפות חיל האוויר בגזרה הדרומית (צילום: דובר צה"ל)

הפעילות באיו"ש

כחלק מהמבצעים החטיבתיים באזור, כלי טיס מאוישים מרחוק של חיל האוויר בשיתוף פעולה עם פיקוד המרכז, מלווים באופן צמוד את הלוחמים ובמידת הצורך תוקפים ומחסלים חוליות מחבלים אשר מסכנות את הכוחות.

במהלך המלחמה בוצעו למעלה מ-30 תקיפות אוויריות בשיתוף עם תא התקיפה של אוגדת איו"ש.

חיסול מחבלים באזור יהודה ושומרון (צילום: דובר צה"ל)

הפעילות בלבנון

בשיתוף פעולה עם פיקוד הצפון ואגף המודיעין, חיל האוויר פועל בעצימות גבוהה בשמי לבנון ובוצעו עשרות גיחות מאוישות מעל שמי המדינה.

בשיתוף פעולה עם פיקוד הצפון, כלי טיס שונים תקפו מעל 1,000 מטרות במרחב ובמסגרת התקיפות הושמדו מאות תשתיות טרור, עשרות אתרים צבאיים ומפקדות של ארגון הטרור חיזבאללה.

תקיפת תשתיות טרור בגזרה הצפונית (צילום: דובר צה"ל)

שאר זירות הלחימה

בשיתוף אגף המודיעין בוצעו מבצעים אל מול הציר השיעי בסוריה.

במהלך הלחימה - מאמץ הגנה אווירית

מערך ההגנה האווירית ביצע אלפי יירוטים במהלך המלחמה, רובם על ידי מערכת ("כיפת ברזל") עשרות יירוטים בוצעו בעזרת מערכת "קלע דוד" בעיקר ביממה הראשונה למלחמה, בוצעו כ-15 יירוטי טק"א (טיל קרקע אוויר) ו-6 יירוטים באמצעות מערכת "חץ". מערכת "חץ 3" ביצעה יירוט מבצעי ראשון במהלך המלחמה.

מאמץ פינוי הפצועים מהרצועה

במהלך הלחימה פונו משטח הלחימה מעל 1,000 פצועים בכ-500 פינויים מוסקים. ממוצע הזמן מרגע הפציעה עד הגעתו של הפצוע לבית החולים עומד על 62 דקות, זמן השהייה הממוצע של המסוק על הקרקע ברצועת עזה עומד על פחות מ-60 שניות.

הקמת מחלקת איראן במהלך המלחמה

בחודש ינואר, הוקמה מחלקת איראן במטה המבצעי של חיל האוויר. תפקיד המחלקה להוביל את תהליכי המוכנות במטה המבצעי לטובת משימה במעגל זה.

סגירת סוללות מערכת 'פטריוט' והסבתם להפעלת מערכת 'כיפת ברזל'

לאור תהליכי התייעלות מבצעית בחיל האוויר, הוחלט כי מספר סוללות של מערכת ה׳פטריוט׳ עתידות לצאת משימוש ואנשיה יעברו הסבה להפעלת מערכת הנשק ׳כיפת ברזל׳.

התהליך נועד לטובת הקמת סוללות כיפת ברזל נוספות. הלוחמים והלוחמות עתידים לעבור הסבה מבצעית של מספר שבועות ותוך מספר שבועות תיפתח סוללת' כיפת ברזל 'מבצעית נוספת ראשונה.

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר